LogowanieZarejestruj się
News

Facebook z własnym telefonem?

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
facebook_fon

Takie wieści obiegły wczoraj portale informacyjne. Podobno społecznościowy gigant zatrudnia ponad 20 byłych inżynierów Apple, którzy w pocie czoła pracują nad smartfonem. Co więcej, projekt ma być z gatunku tych bardzo ambitnych, bo poza telefonem (firma ma takie zaplecze finansowe, że może sobie pozwolić na tego typu prace) przygotowywany jest własny system mobilny. Ta ostatnia widomość, o ile jest prawdziwa, może mieć kluczowe znaczenie dla branży – pojawienie się nowego OS nie byłoby same w sobie niczym niezwykłym, ale pojawienie się „społecznościowego” OS od kogoś takiego jak Facebook mogłoby wywołać spore przetasowania na rynku.

Zdaniem źródła (na które powołuje się dziennik NYT), już wcześniej trwały przymiarki do wypuszczenia własnego telefonu, ale były odkładane na później, poza tym zarząd uświadomił sobie że do tego typu prac potrzebuje kogoś doświadczonego, kogoś kto wcześniej pracował nad projektowaniem handheldów. Zatrudnienie byłych pracowników Apple dowodzi, że całość nabiera realnych kształtów, że faktycznie społecznościowy gigant będzie chciał powalczyć na bardzo konkurencyjnym rynku ze swoim własnym produktem. Warto dodać, że po wejściu na giełdę wielu komentatorów mówiło o konieczności znalezienia przez Facebooka źródła zarabiania pieniędzy. Rozdźwięk między przychodami a wyceną rynkową w przypadku fb jest najwyższy w historii. Firma ma spore problemy ze znalezieniem sposobu zarabiania na reklamach w przypadku urządzeń mobilnych.


To właśnie smartfony oraz tablety są coraz częściej wykorzystywane przez użytkowników fb do przeglądania profilu, tworzenia treści etcZuckerberg doskonale zdaje sobie sprawę z tego, gdzie należy szukać pieniędzy. Ostatnio pojawiło się kilka nowych aplikacji dla mobilnych OS, znacznie ułatwiających korzystanie, administrowanieFacebookiem. Pomysł na własny telefon oraz system wpisuje się w strategię rozwoju, choć jest bardzo ryzykowny – rynek jest wyraźnie zdominowany przez iOS oraz Androida i na razie trudno sobie wyobrazić, żeby ktoś mógł temu tandemowi poważnie zagrozić. Choć z drugiej strony, kto wie… może właśnie fejsbukowy smartfon będzie czarnym koniem?

Dodaj komentarz