LogowanieZarejestruj się
News

Android IceCream Sandwich oficjalnie zaprezentowany

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
ics

W końcu pojawił się Android uniwersalny, jeden system dla każdego handhelda, zarówno dla smartfona jak i tabletu. Coś, na co wszyscy czekali, coś co daje nadzieję na koniec zgubnej fragmentacji, na problemy ze wsparciem, na ciągłe czekanie (co często wynikało z niedbalstwa samych producentów sprzętu). System uległ poważnej przebudowie, zresztą nie mogło być inaczej, w końcu to wariant który jak wyżej zainstalujemy zarówno na telefonie z 4″ wyświetlaczem, jak i tablecie z ekranem 10.1″. Google długo trzymało w tajemnicy informacje, szczegóły dotyczące nowego wariantu Androida. W końcu, dzisiaj kurtyna opadła i możemy poinformować o nowościach jakie wniesie nowa wersja mobilnego systemu Google. Producenci smartfonów już zapowiadają aktualizację dotychczasowych modeli, generalnie można przyjąć że większość telefonów z najnowszym obecnie wariantem Androida – Gingerbread otrzyma stosowny upgrade. Sprawą otwartą pozostaje kwestia aktualizacji tabletów. Na razie takowa w większości wypadków nie jest planowana, urządzenia będą działały na kolejnych wersjach Honeycomba (Androida 3.0). Niewykluczone, że nowe urządzenia tego typu otrzymają „lodową kanapkę”. Tak czy inaczej nowego Androida 4.0 zobaczymy początkowo na ekranach smartfonów (choć przykładowo Motorola coś wspominała ostatnio o pierwszym modelu tabletu Xoom, który miałby zostać zaktualizowany do wersji 4.0, wręcz mówiło się o tym w kontekście pierwszego urządzenia z nowym Androidem). Jednym z pierwszych modeli będzie na pewno nowy Galaxy Nexus (wcześniej znany jako Nexus Prime), który dzisiaj także został zaprezentowany (w rozwinięciu newsa podajemy jego specyfikację). Czego zatem możemy spodziewać się po najnowszym, uniwersalnym „Andku”? Popatrzmy…

Jak już wspomniałem, Android 4.0 to bardzo poważna modyfikacja systemu, nowy interfejs, nowa funkcja łączności zbliżeniowej NFC „Android Beam”, przeszukiwanie offline Gmail, nowe funkcje zablokowanego ekranu, rozpoznawanie twarzy (w ten sposób odblokowujemy nasze urządzenie), znaczące zmiany w natywnych aplikacjach oraz wiele, wiele innych usprawnień i nowości. Poniżej podaję niemal kompletną listę tego, co poprawiono, dodano, zmieniono:

- Opcja pozwalająca na użycie wirtualnych przycisków w ramach UI (ukłon w stronę modeli bez fizycznych klawiszy)
- Widgety w nowych zakładkach, nowa lista podobna do tej, która funkcjonuje dla aplikacji
- Szybkie i proste tworzenie folderów, metoda przytrzymaj-upuść ala iOS
- W pełni konfigurowalny launcher
- Całkowicie nowa aplikacja telefoniczna z wizualną obsługą voicemail
- Nowe możliwości nawigacyjne w kalendarzu (np. pinch-to-zoom)
- Gmail z nową wyszukiwarką offline, wyświetlanie dwulinijkowego podglądu, nowy pasek zadaniowy
- Uproszczona nawigacja pozwalająca na szybkie przemieszczanie się w ramach konwersacji w Gmailu (prawo-lewo)
- Zintegrowana funkcja zrzutu ekranu (trzymamy jednocześnie power oraz głośność w dół)… znowu coś ala iOS (Home+Power)
- Zaawansowana detekcja błędów (klawiatura ekranowa)
- Możliwość akceptacji dostępu do aplikacji przy zablokowanym ekranie (podobne rozwiązanie mamy w nakładce HTC Sense 3.x)
- Poprawiona obsługa funkcji kopiuj-wklej
- Udoskonalona obsługa rozpoznawania mowy
- Usługa rozpoznawania twarzy (wspomniane wcześniej Face Unlock)
- Nowa przeglądarka z zakładkami (ala Chrome), z obsługą 16 kart (czyli niemal 2x więcej niż w nowej wer. Safari w iOS 5)
- Przeglądarka od teraz w pełni automatycznie synchronizuje się z zakładkami Chrome
- Odświeżony design interfejsu oraz wydajniejszy multitasking
- Funkcja powiadamiania (w ramach Data Usage section) o przekroczeniu limitu danych, z możliwością automatycznego wyłączenia transferu (co z radością powitają Ci, którym operatorzy naliczyli ostatnio kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych za przesył danych w ramach 3G)
- Możliwość natychmiastowego zamknięcia wszystkich aplikacji, które zużywają zasoby (w tle)
- Nowa wersja aplikacji kamery: ustawianie czasu, zoomowanie podczas kręcenia filmów, brak opóźnienia migawki
- Nowy wygląd galerii zorganizowanej wokół lokacji oraz osób
- Odświeżona wersja aplikacji społecznościowej z integracją z portalami społecznościowymi (Google +), z funkcją powiadamiania o zmianie statusu oraz obsługą zdjęć wysokiej rozdzielczości
- Wspomniane wcześniej Android Beam, pozwalające w ramach NFC na szybką wymianę takich danych jak informacje kontaktowe, materiały wideo (YouTube), plany/kalendarze, przeglądane strony etc.

 

 

Ważna informacja dla użytkowników nowego Androida: nie muszą używać wspomnianych powyżej, natywnych aplikacji. Jeżeli są lepsze zamienniki, albo po prostu dany program nie jest nam do niczego potrzebny możemy go zdezaktywować, uwalniając zasoby, zapobiegając „zamuleniu systemu”. Nowe modele telefonów (prawdopodobnie te, które trafią do sprzedaży przed Gwiazdką), będą już fabrycznie wyposażone w nowego Androida. Jednym z telefonów z preinstalowanym IceCream Sandwitch będzie topowy Galaxy Nexus (wcześniej Prime). Oto krótka specyfikacja nowego, androidowego smartfona:

- Gigantyczny wyświetlacz 4.65″   HD Super AMOLED (rozdzielczość ekranu to pełne 720p: 1280 x 720 pikseli)
- Ice Cream Sandwich (Android 4.0) ze sprzętową akceleracją
- Procesor dwurdzeniowy 1.2GHz, GPU: PowerVR540
- 5MP kamera z lampką LED
- 1.3MP kamera na froncie
- Odtwarzanie oraz rejestrowanie obrazu w 1080p
- nowy tryb panoramy (zdjęcia)
- audiojack 3.5mm
- Bluetooth 3.0
- USB 2.0
- 802.11a/b/g/n WiFi
- Moduł NFC
- Akcelerometr
- Kompas
- Żyroskop
- Czujnik pochylenia
- …Barometr! (…kieszonkowa stacja meteo jednym słowem ;)   )
- Praca w sieci HDPA+, niebawem wersja z LTE
- 1GB RAMu
- 16 lub 32GB dodatkowej pamięci na dane

… to jest jeszcze telefon, czy może należałoby odkurzyć nieco zapomnianą nazwę „MID” (Mobile Internet Device)?

 

Dodaj komentarz