LogowanieZarejestruj się
News

Mocna odpowiedź Barnes & Noble na czytniki, tablet Amazona

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
dsc0772

Bardzo mocna nawet, choć w kraju nad Wisłą sprzęt tytułowego producenta jest znacznie mniej rozpoznawalny oraz popularny to jednak trudno nie zauważyć, że B&N postanowił wbić osinowy kołek CEO Amazona, panu Bezosowi. Cała konferencja była niejako wielką odpowiedzią na niedawno zaprezentowane czytniki Kindle oraz tablet Fire. Co i rusz podkreślano, że nasze jest lepsze, wydajniejsze, nie ma ograniczeń konkurencji, dodatkowo jak cierpko podkreślono, u nas tanio oznacza bez reklam (to przytyk pod adresem najtańszego wariantu nabycia czytnika Kindel najnowszej generacji, który trafia do nabywcy z reklamami wyświetlanymi na ekranie). No dobrze, marketing, marketingiem ale konkretnie jakie będą nowe urządzenia Barnes & Noble? Zacznijmy od tabletu Nook:  podobnie jak Fire mamy tutaj 7 calowy ekran, z tym że zastosowano lepszą matrycę IPS pozwalającą na komfortowe oglądanie w naturalnym oświetleniu oraz oferującą bardzo szerokie kąty (wyraźnie zwrócono uwagę na możliwość oglądania wyświetlacza przez parę osób). Poza tym dwurdzeniowy procesor TI OMAP pozwala na projekcję wideo 1080p, dodatkowo sprzęt podziała aż 11. 5 godzin na zamontowanym w środku akumulatorze. Nook posiada ponadto 1GB pamięci RAM (czyli 2x więcej niż Fire), dodatkowo może pochwalić się slotem dla kart microSD (czego nie ma urządzenie Amazona). Podobnie jak Amazon, B&N stawia na multimedia. Z tym że nie trzeba będzie wykupować względnie drogiego konta premium aby cieszyć się z dostępu do preinstalowanych serwisów VOD Netflix oraz Hulu Plus. Niestety dla nas w Polsce nie ma to na razie większego znaczenia, ponieważ te usługi są w naszym kraju niedostępne. Wirtualny kiosk zapewni możliwość czytania ponad 250 tytułów czasopism, zaś dodatkowa księgarnia komiksowa będzie pozwalała na dostęp do wydawnictw Marvella. Poza tym standardowo eBooki, w tym albumy, co ucieszy wiele osób ostrzących sobie zęby na pozycje z zakresu sztuki, architektury. Nie ma na razie informacji na temat serwisu muzycznego, jednak na pewno coś w tym zakresie zostanie zaoferowane użytkownikom. Niestety nie ma mowy o dostępie do androidowego marketu (sprzęt wyposażono w Gingerbread), jednak ma być to kompensowane własnym sklepem z aplikacjami, których jak zapowiada producent jest dużo, a będzie jeszcze więcej. Tablet trafi do sprzedaży w przyszłym tygodniu, a jego cena będzie wynosiła 249 dolarów (50 więcej niż Fire). W rozwinięciu o innych nowościach B&N…

Firma nie ma ambicji sprzedaży wszystkiego, tudzież budowy wielkiego megaekosystemu tak jak czyni to Amazon. Chce się skupić na tym, na czym do tej pory opierała swój biznes: jednym słowem będą książki oraz multimedia, z dostępem do usług w ramach współpracy nawiązanej z firmami z branży. Nook Color, to dobrze znany produkt, popularny, szczególnie na amerykańskim rynku, który wygląda dokładnie tak jak wspomniany powyżej tablet. Nie jest to jednak tablet a bardzo rozbudowany jeżeli chodzi o możliwości czytnik książek z kolorowym ekranem. Sprzęt będzie kosztował dokładnie tyle ile amazonowy Fire. Wszystkie, nowe urządzenia komunikują się z siecią za pomocą WiFi (nie ma mowy o 3G), w przypadku tabletu jak i NC mamy szybką przeglądarkę, pocztę, inne usługi sieciowe (np. społecznościowe). Wspomniany Nook Color w zakresie multimediów to coś z pogranicza czytnik / tablet. Urządzenie, podobnie jak tablet, pozwala wyświetlać filmy, oferuje dostęp do biblioteki Netflix, dodatkowo także Hulu Plus, Pandora czy Rapshody (ostatnie dwa to serwisy muzyczne, zapewne jeden jak i drugi będą także dostępne dla tabletu). Poza tym sprzęt będzie można wzbogacić o nowe aplikacje do ściągnięcia z firmowego marketu. Wszystko to co wymieniono powyżej będzie dostępne dzięki wielkiej aktualizacji, którą planuje przeprowadzić producent. Cena? Odpowiednik tego, ile trzeba zapłacić za Fire, czytaj 199 dolarów.

Wreszcie na koniec czytnik eBooków NOOK Simple Touch, z ekranem eInk, czyli to co znamy w nowej cenie (czyli powtórka z Nook Color). Sprzęt będzie kosztował zaledwie 99 dolarów (wcześniej 139$), nie będzie na nim jak wspomniałem żadnych reklam, użytkownik może liczyć na dobrze wyposażoną księgarnię. Producent zachwala rekordowy czas działania na baterii. Poinformowano, że urządzenie będzie działało przez 2 miesiące od chwili wyjęcia ładowarki z gniazdka, z tym że taki wynik osiągniemy korzystając z dobrodziejstw czytnika przez około godzinę dziennie.

Podsumowując, sytuacja na rynku robi się ciekawa. Do gry wchodzi dwóch specjalistów od eBooków, którzy chcą powalczyć o serca i umysły (wróć) portfele użytkowników, jednocześnie prowadzając ostrą rywalizację między sobą odnośnie możliwości oraz cen oferowanych produktów.  Cieszy ogromny spadek ceny czytników (teraz są to urządzenia, które można uznać za dostępne dla szerokiego grona odbiorców). Także oba tablety wyznaczają nowy, zarysowujący się właśnie trend – jest dużo taniej, a dodatkowo wydajniej, sprzęt wspiera nowe usługi, dysponuje nowymi możliwościami. Tylko się cieszyć z takiego obrotu sprawy.

Dodaj komentarz