LogowanieZarejestruj się
News

Programowalna, magnetyczna powłoka pozwoli poczuć wirtualne klawisze

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
magnetic-fluid

Wirtualna klawiatura to całkiem sprytne rozwiązanie pod warunkiem, że nie będziemy tworzyć za jej pomocą jakiegoś dłuższego tekstu. Idealnie nadaje się do pisania krótkich informacji, jeżeli tylko w odpowiedni sposób ją zaprogramowano, stanowi całkiem sensowne uzupełnienie dotykowego interfejsu we wszelkiej maści handheldach. Tak czy inaczej, czasami takie rozwiązanie oparte na dotykowych klawiszach okazuje się niewystarczające. Szczególnie, gdy jesteśmy przyzwyczajeni do naprawdę szybkiego wprowadzania tekstu, dodatkowo potrafimy robić to bez patrzenia na klawisze… to oczywiście wyklucza z miejsca dotykowe odpowiedniki. Obecnie pracuje się nad technologiami, które pozwolą poczuć wirtualną klawiaturę, wprowadzać tekst tak, jakbyśmy korzystali z fizycznego odpowiednika.

Apple właśnie opatentowało rozwiązanie, które być może pozwoli na pracę na tablecie w taki sposób, w jaki robimy to na co dzień korzystając z laptopa. Sednem rozwiązania jest nowa, programowalna, magnetyczna powłoka wypełniona cieczą stworzy reaktywną warstwę ekranu dotykowego, pozwalając na uzyskanie reakcji/odpowiedzi, odczucia wciskania fizycznego klawisza. Czujnik zbliżeniowy określi położenie naszego palca, magnetyczna powłoka uwolni wspomnianą powyżej ciecz, a dokładnie płynną zawiesinę cząstek tlenków żelaza o wysokiej przenikliwości magnetycznej. Pozwoli to na uniesienie powierzchni wyświetlacza w punkcie zetknięcia naszego palca z ekranem.

Wygląda to bardzo obiecująco. Jeżeli uda się szybko wdrożyć wspomnianą powyżej technologię, to dotykowy interfejs stanie się realną alternatywą dla tradycyjnych sposobów wprowadzania tekstu oraz nawigowania, mogąc w pełni przejąć rolę tradycyjnych urządzeń peryferyjnych, takich jak myszki oraz fizyczne klawiatury. Znakomicie ułatwi pisanie, umożliwiając użytkownikowi na wygodną pracę przy wykorzystaniu dotykowej płytki, na rezygnację z tradycyjnego PC. To właśnie ten aspekt funkcjonalności tabletów utrudnia obecnie adaptację tego typu sprzętu w rozwiązaniach wymagających szybkiego i wygodnego wprowadzania dużych ilości tekstu, znaków. Pozostaje mieć nadzieję, że nie tylko Apple skorzysta z dobrodziejstw ujawnionej technologii.

Dodaj komentarz