LogowanieZarejestruj się
News

Udziały na rynku mobilnym w czwartym kwartale 2011 (smartfony)

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
gartner smartfony Q4 2011

Dominacja Androida nie podlega dyskusji, tak jak dyskusji nie podlega pierwsze miejsce Apple wśród producentów smartfonów – firma dostarcza co tydzień miliony iPhone, z miesiąca na miesiąc zwiększając produkcję aby zaspokoić popyt. Odnośnie udziałów firma z Cupertino zyskuje bardzo niewiele – Symbian został już definitywnie pobity i pewnie w zestawieniu za rok 2012 w ogóle zniknie, albo będzie okupował ostatnie miejsca w tabeli. Zresztą wystarczy popatrzeć na spadek z 32% (2010 rok, pierwsze miejsce) do 11% (2011, trzecie). Oczywiście trudno się dziwić, w końcu Nokia sama zapowiedziała że wycofa się ze wspierania tego systemu, stawiając wszystko na jedną kartę, czytaj na Windowsa Phone.

No właśnie, co się tyczy Windowsa Phone, to Microsoft na razie nie ma powodów do zadowolenia. Firma traci udziały i obecnie właściwie nie liczy się w tym segmencie – skromne 1.9% to najgorszy wynik w historii (w czasach świetności Windows Mobile to właśnie MS dominował na rynku mobilnych systemów). Całkiem nieźle radzi sobie samsungowa Bada, choć wzrost udziałów niewielki, to jednak udało się znacząco zwiększyć sprzedaż telefonów z tym systemem. Natomiast bardzo kiepsko wygląda sytuacja RIMa, producenta biznesowych BlackBerry. Gwałtowny spadek udziałów (w przypadku sprzedaży nie wyglądało tak tragicznie) oznacza konieczność poważnej reorganizacji oraz zmiany strategii. Ostatnio zmienił się zarząd, jest nowy CEO, może uda się wyjść z kłopotów. Poniżej tabela z wynikami za Q4 2011…

 

Bieżący rok będzie kluczowy, to właśnie w 2012 wyjaśni się, czy ekosystem Microsoftu może powalczyć z najsilniejszymi na rynku, z iOSem oraz Androidem. Czy Nokia pomoże wypromować Windowsa Phone, na co bardzo liczy firma z Redmond. Poza tym przekonamy się, czy brak Jobsa u steru wywrze jakiś wpływ na notowania Apple, czy nowa generacja (tym razem zupełnie nowy produkt) iPhone będzie sukcesem na miarę poprzedników, wreszcie zobaczymy czy RIM upora się ze swoimi (dużymi) problemami, czy jego miejsce (telefony dla firm, biznesu) zajmą inni.

 

Dodaj komentarz