LogowanieZarejestruj się
News

Samsung nie chce już dokładać do telewizorów LCD

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
samsung-logo

Kilka dni temu Samsung Electronics zapowiadał plany restrukturyzacji biznesu związanego z ekranami LCD, które zostaną wprowadzone w życie w ciągu 3 miesięcy, a już dzisiaj podał informację na temat konkretnych kroków jakie zostaną podjęte. Okazuje się, że koreański gigant zamierza wydzielić cały dział zajmujący się produkcją między innymi telewizorów LCD, który w zeszłym roku przyniósł ponad 600 milionów USD straty i stworzyć z niego oddzielną spółkę-córkę, Samsung Display Co. Ltd. Rozważana jest także inna opcja, według różnych analiz ekrany OLED w ciągu najbliższych lat staną się mocno pożądanym produktem, nie tylko na rynku smartfonów, ale również telewizorów. Obecnie produkcją OLED zajmuje się spółka zależna od Samsung Electronics, którą jest Samsung Mobile Display, gigant prawdopodobnie w zamian udziały w SMD, przekaże na jej rzecz świeżo wydzieloną spółkę Samsung Display Co.

Jakkolwiek by to brzmiało skomplikowanie, cel takiego działania jest oczywisty, rynek OLED ma potencjał aby się rozwijać, do produkcji dużych ekranów potrzebne są odpowiednie linie produkcyjne, a według ostatnich doniesień, linie stosowane przy produkcji LCD można łatwo przekształcić na takie, które będą produkować ekrany OLED. Jeśli Samsung Mobile Display zyska dostęp do do fabryk Samsung Display, ułatwi to znacznie produkcję większych ekranów OLED. Tym samym spółka-matka, Samsung Electronics, zyska dochodową firmę i poniekąd podratuje nieco swoją dywizję telewizorów, która mocno ucierpiała na wojnie cenowej z chińskim producentami. Według analityków, do 2014 roku, Samsung zwiększy przychody z ekranów OLED o 600%, a już w 2018 roku, telewizory OLED mają stanowić 16% całego rynku wyświetlaczy, co jest sporym wzrostem w porównaniu do obecnych 4%.

Warto też dodać, że tylko w zeszłym roku, japońcy producenci, Sony, Sharp i Panasonic, stracili na produkcji telewizorów bagatela 17 miliardów USD. Jak widać Samsung wcale nie jest w takiej najgorszej pozycji, ale robi wszystko aby utrzymać zyski i chyba ma na to całkiem niezły plan.

Dodaj komentarz