LogowanieZarejestruj się
News

Microsoft potwierdza: Outlook dla RT, Office dla mniejszych tabletów z Windowsem 8.1

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
Logo_Microsoft

Nowa generacja handheldów z najnowszym systemem Microsoftu otrzyma pełen pakiet Office w standardzie. Chodzi tutaj m.in. o małe tablety wyposażone w układy x86 (Atom, nowy Core). Poza tym, wreszcie, do RT zawita Outlook. Integracja firmowego klienta poczty na pewno pomoże tabletowemu wariantowi okienek. Być może łaskawszym okiem spojrzy na ten OS, który będzie kompletnym rozwiązaniem po integracji Outlooka (nabywca takiego tabletu otrzymuje okrojoną wersję Office w standardzie). Kto wie, może najbliższe miesiące odwrócą złą passę MS, który zewsząd jest krytykowany (niekoniecznie słusznie) za Windowsa 8. Głównie krytykują producenci PC, którzy najmocniej odczuli kryzys w branży. Nowe urządzenia hybrydowe, tablety PC powinny jednak pomóc – wiele osób może się zdecydować na sprzęt nie mający wcześniejszych odpowiedników (stosunkowo nieliczne, bardzo drogie rozwiązania takich firm jak, przykładowo Toshiba czy Lenovo).

Klawiatura z etui TranSleeve w redakcji – niebawem test VivoTab Smart

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
Transleeve & key (ME400) (19)

Dotarł do nas zestaw składający się z klawiaturki bezprzewodowej (Bluetooth) TransBoard z etui Transleeve Vivo (właśnie tak – wiem, wiem, można się pogubić w tych asustekowych oznaczeniach). Dzięki temu kompletowi można w 100% wykorzystać możliwości tabletu VivoTab Smart. Co prawda produkt nie jest bez wad (rzetelnie Was o nich informujemy poniżej, więcej  m.in. na temat wprowadzania tekstu oraz operowania kursorem znajdziecie w recenzji tabletu), jednak całościowo to niezbędny wg. mnie element wyposażenia. Bez klawiatury oraz etui (trzeba jakoś sprzęt ustawić – przyda się bardzo na biurku, także podczas korzystania z klawiaturki ekranowej) ME400 bardzo traci na użyteczności. Dużą zaletą, trudną do przeceniena, jest umieszczenie w klawiaturze dotykowej płytki. Daje to możliwość przeistoczenia ME400 w laptopa (czy może raczej netbooka? W sumie Smart jest od takiego sprzętu dużo bardziej wg. mnie użyteczny, wszechstronny). Co więcej, choć touchpad ma pewne ograniczenia, to porównując go do tych, które zastosowano przykładowo w Eee PC oraz laptopie UL30 (na stanie redakcji) wypada …lepiej. Fakt, że to co montował Asus we wspomnianych produktach do niczego się nie nadaje (koszmarne g….), jednak w tym wypadku mówimy o supercienkiej konstrukcji, niezwykle lekkiej, ultrapłaskiej, co nie ułatwiało konstruktorom zadania. A jednak, mimo fizycznych ograniczeń, rzecz jest całkiem użyteczna, ergonomiczna.

Poza tym, warto pochwalić Asusa za dobrze działającą, wygodną (oczywiście pamiętajmy o niewielkim rozmiarze – fizyki nie oszukamy) klawiaturę. Wyraźny skok klawiszy, dobre rozplanowanie, dobra precyzja… mogę pisać jak lubię: szybko, pewnie, bezzwrokowo, co w przypadku netbooka było całkowicie niewykonalne. Etui składane w podstawkę, niczym origami, z magnetycznym zapięciem, sprawdza się ogólnie bez zarzutu. Jedyna rzecz, która nieco przeszkadza to zapięcie, które (wynika to ze sposobu chowania klawiatury – pomiędzy etui a ekranem tabletu oraz składania w podstawkę) jest dwustronne – w zależności od wykorzystania albo montujemy je na lewą, albo na prawą stronę. Trochę to upierdliwe. Poza tym bez klawiaturki, mamy luz – etui nie przylega tak dokładnie do ekranu jak w iPadzie. Gdy całość przygotujemy do transportu, mamy taką grubą kanapkę. przydałoby się dodatkowe zapięcie uniemożliwiające wypadnięcie klawiaturki / otwarcie etui. Tutaj trochę się Asus nie popisał. Tak czy inaczej te wady i tak nie przesłaniają nam zalet – a tych, jak wspomniałem, jest całkiem sporo. Bezprzewodowość pozwala na dowolne ustawienie tabletu względem klawiaturki, dodatkowym plusem będzie tutaj możliwość sterowania sprzętem podpiętym do wielkiego ekranu (telewizor – po wprowadzeniu aktualizacji systemowej 8.1 będą nowe, wygodne tryby dla HDTV) względnie drugiego, większego monitora, w scenariuszu dwuekranowym. Zestaw niestety nie jest tani, bo kosztuje obecnie około 350 złotych.

Po obniżce ceny za ME400 można zatem nabyć komplet za ok. 2050 złotych. Według mnie, biorąc pod uwagę użyteczność, wielofunkcyjność takiego rozwiązania, rzecz jest warta rozważenia. U mnie, po niezbędnych modyfikacjach (patrz zdjęcia – menu start, odpalanie aplikacji Modern UI w oknie – wbrew pozorom całkiem przydatna rzecz, bo kilka jest naprawdę fajnych – przykładowo świetnie steruje się dotykiem w software Deezera… to zresztą jeden z lepszych programów przygotowanych z myślą o Modern UI w MS Store) tablet używany jest na co dzień. Nie noszę już laptopa ze sobą, mogę pracować wszędzie, także na trasie, bez ograniczeń (…bo albo mi zaraz bateria padnie w laptopie, albo iPad nie da rady zrobić tego, co potrzebuję). Poza TranSleeve warto rozważyć zakup prostego stylusa, np. takiego jak na poniższych zdjęciach (niestety technologii Wacoma w tym modelu VivoTaba nie uświadczymy). Bardzo ułatwia nawigowanie pod pulpitem. Aha, Modern UI da się lubić, choć parę rzeczy (gorące narożniki, administrowanie kafelkami…) Microsoft nie do końca przemyślał. O naszych wrażeniach z obcowania z najnowszym systemem operacyjnym MS także przeczytacie w recenzji ME400. Hmmm, no i wyszła nam z tego taka mini recenzja zestawu TranSleeve ;-)

» Czytaj dalej

Nowe tablety Surface jeszcze w tym roku?

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
surface-lg2

Informacje są sprzeczna. Jedne źródła podają bliską datę premiery nowych urządzeń z rodziny Surface – na rynek miałyby trafić dwa modele z 7,5 oraz 9 calowym ekranem i to już jesienią br. Electronista powołując się na CNET pisze o przyszłym roku, a dokładnie pierwszym kwartale 2014 roku. To ważne także przez wzgląd na przygotowane przez MS aktualizacje oraz nową wersję Windowsa. Pierwsza data wskazuje na równoległy debiut nowej wersji Surface z zapowiadanym Windows Blue aka Windows 8.1. Wprowadzenie nowych, niższych rozdzielczości, wskazuje że kolejne tablety MS faktycznie pojawią się wraz z wyżej wymienioną aktualizacją. Pierwszy kwartał przyszłego roku może wskazywać równoczesny debiut urządzeń oraz de facto nowego systemu. Microsoft wprowadza obecnie zupełnie nowy, odmienny sposób dystrybucji oraz aktualizowania swoich systemów, który ma się opierać na znacznie częstszej, bezpłatnej albo niskokosztowej wymianie starszego wariantu na nowy. W przypadku Windows Blue będzie to upgrade, ale kolejna wersja zadebiutuje prawdopodobnie jako nowy OS (schemat podobny do jabłkowego, gdzie kolejne wersje „kotów” traktowane są jak nowe systemy operacyjne). Raczej nie ma się co spodziewać rewolucji, a ewolucję w kolejnych odsłonach okienek. Oczywiście każda premiera będzie dobrą okazją do zademonstrowania nowości hardwareowych.

Mówi się o rozdzielczości 1400×1050 (233ppi) w przypadku 7.5 calowego modelu. Poza tym na rynek trafić ma jw. model 9 calowy. To wyraźne odejście od obecnej praktyki oferowania większych urządzeń (10.6 cala, o proporcjach 16:9). Być może oznacza to także powrót do pożądanych, komputerowych proporcji 16:10, a nawet formatu 4:3 oferowanego przez konkurencję? Wielu krytykowało MS za mało elastyczne podejście odnośnie Windowsa oraz tabletów. Faktycznie, decyzja o zaprezentowaniu wyłącznie dużych urządzeń oznaczała oddanie walkowerem segmentu mniejszych dotykowych płytek, który obecnie jest najpopularniejszy. To właśnie urządzenia z zakresu 7-9″ sprzedają się obecnie najlepiej. Rzecz jasna MS musi się pospieszyć, jeżeli chce nawiązać walkę z iPadem Mini oraz Nexusem 7. Nowe generacje tych ostatnich trafią na rynek w przeciągu najbliższych 3-5 miesięcy. Dodatkowo firma musi przemyśleć strategię odnośnie Windowsa RT (instalacja oprogramowania desktopowego) oraz ceny. Surface w obecnej postaci są stanowczo za drogie.

Ultrabooki z dotykowymi ekranami oraz Windowsem 8 tanieją…

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
tablet vs ultrabook

Kiepskie wyniki sprzedaży, zalegające w magazynach urządzenia wymusiły obniżkę ceny sprzętu. I nie są to niewielkie obniżki, całkiem znaczące. W Windows Store przykładowo Acer Aspire S7 zamiast kosztować 1649$, kosztuje obecnie 1300$. Model S7 wyposażony jest m.in. w: 256GB dysk SSD, 13.3″ ekran dotykowy o rozdz. 1920×1080 oraz procesor 1.9GHz Intel Core i7-3517U. Jak widać, chodzi tutaj o topową konfigurację, bardzo szybkiego ultrabooka. Inny model – Sony’s Vaio T Series 13 kosztuje obecnie $999, podczas gdy wcześniej cena wynosiła $1299. Więcej informacji można znaleźć na stronie sklepu internetowego MS. Skala obniżek pokazuje determinację producentów, którzy chcą jak najszybciej pozbyć się zapasów magazynowych. Ciekawe czy to pomoże, czy ludzie będą skorzy do zakupienia nowego komputera. Wg. mnie niekoniecznie…

Windows 8.1 będzie zawierał opcję uruchamiania z pulpitem

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
windows-8-logo

Szykuje się bypass dla Metro/Modern UI. Wygląda na to, że Microsoft ugiął się przed krytyką ze strony użytkowników niezadowolonych z wyświetlania (po załadowaniu) interfejsu kafelkowego. Koncepcja „gorących” krawędzi też się chyba średni przyjęła. Tak czy inaczej, będzie można od razu po uruchomieniu rozpocząć pracę na pulpicie, bez konieczności zamykania Modern UI. Odnośnie drugiej kwestii, często poruszanej przez użytkowników – przycisku start – tutaj nic się nie zmieniło, to znaczy Microsoft nie przywrócił tego elementu. Można oczywiście skorzystać z oprogramowania firm trzecich, przywracającego „Start” w Windowsie 8 – ciekawe czy MS w kolejnym wariancie także tutaj powie „pas”?

W testach na HD-Opinie: Asus Vivo Tab Smart ME400C

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
zdjęcie2

To pierwsza z zapowiadanych handheldowych niespodzianek. Drugą będzie Nokia 620, która jest (wreszcie!) wielkim powrotem Nokii do tego, co wychodziło jej (od zawsze) najlepiej – oferowania niedrogich, niezawodnych, solidnych telefonów… teraz już smartfonów. Powiem tak – to wg. mnie reinkarnacja jednego z legendarnych modeli, Nokii 3310. Taką Nokię lubimy. Jednak nie o 620 będzie ta zajawka a o urządzeniu, które powinno (tak właśnie!) zawstydzić Microsoft. Tak powinien mniej więcej wyglądać Surface, bez PRO, bez RT, po prostu Surface – tablet z Windowsem. Właśnie tak. I nie chodzi tutaj o to, że Asus zrobił sprzęt bez wad, że to idealne urządzenie… nie, to nie tak. Tyle tylko, że porównując do Surface PRO oraz RT (oba krótko testowałem), tablet Vivo Tab Smart ME400C wypada zdecydowanie korzystniej, sensowniej (po obniżce z 2300 na 1700zł to bardzo ciekawa propozycja dla kogoś, kto szuka wintabletu… moim zdaniem tyle właśnie powinien kosztować taki sprzęt).

Zacznijmy od tego, że to jest tablet. Nie hybryda, nie”obietnica lepszego jutra” czytaj tablet z systemem w wersji RT (mocno obecnie upośledzonym przez brak oprogramowania, zupełnie rozmijającym się z potrzebami użytkowników, niezrozumiałym dla nich produktem –  ”tym trzecim” Windowsem bez pulpitu, bez okienkowego software), nie „prawie się udało”. To jest tablet. Waży 580 gramów (a nie kilogram), jest niewielki, cieniutki, nie ma żadnych wiatraków. Do tego sprzęt wyposażono w bardzo dobrą, dotykową matrycę IPS (rozdz. 1366x768px, z dobrze odwzorowanymi, soczystymi kolorami, z niezłą ostrością),  sensowną konfiguracją (o czym nieco napiszę jeszcze poniżej) oraz – uwaga – coś bez czego tabletu obejść się nie może… z odpowiednio długim czasem pracy na baterii. Ten czas to ponad 8 godzin pracy w Internecie, a w przypadku odpowiedniego skonfigurowania urządzenia nawet 10 godzin ciągłego działania (praca z tekstem). Czas czuwania to ponad tydzień. Po wciśnięciu przycisku power natychmiast pojawia się pulpit (w laptopie muszę chwilkę poczekać). Wreszcie mamy tablet z Windowsem bez żadnych „ale”! Do tego 3 godziny ładowania baterii (od zera do 100%, przy wyłączonym urządzeniu). Tak to właśnie powinno wyglądać! Wymienione powyżej elementy to kluczowe kwestie, coś o czym Microsoft zdaje się zapomniał w przypadku Surface PRO (4 godzinna praca jest dyskwalifikująca, do tego te gabaryty, te wiatraki …brrr), coś co decyduje o tym, że dany sprzęt możemy określić mianem prawdziwie ultramobilnego urządzenia. Przepraszam, ale w tym wypadku nawet dobrej klasy ultrabook (cieniutki, leciutki, z dużo lepiej rozwiązanym chłodzeniem) będzie po prostu o niebo lepszy od Surface PRO. Vivo Tab Smart to oczywiście dwurdzeniowy Atom najnowszej generacji, a nie o wiele wydajniejszy Core, tylko co z tego? No właśnie, według mnie obecnie nie da się zbudować tabletu tak wydajnego jak szybki PC. Po prostu nie da się, może w niedalekiej przyszłości się uda, ale nie teraz. Może PRO powinien być po prostu laptopem (…napiszcie sobie coś, trzymając go na kolanach – kompletna porażka!)

Vivo Tab Smart to tablet z desktopowym Windowsem 8 (32 bit). I ten Windows na nim działa. Działa całkiem sprawnie, według mnie ósemka właśnie w przypadku produktu Asusa pokazuje swoje zalety, to czego wielu nie dostrzega, krytykując nowy OS (trudno się w sumie dziwić, bo trzeba trochę się przestawić, nawet nie tyle odzwyczaić od czegoś… bo można pracować na Windowsie 8 jak na 7-ce, ale gdzie indziej kryje się potencjał tego nowego systemu, zapowiedź pecetowego jutra – trzeba to zauważyć). I tutaj króciutko jeszcze o Windowsie RT – ja to traktuje obecnie jako niezłą nakładkę dotykową, taki trochę front-end dla pełnokrwistego Windowsa (czytaj systemu, w którym uruchomię wszystko). To – być może – obietnica tabletowego jutra w microsoftowym wydaniu, ale obecnie tylko obietnica (odległa). Softwareowo to niestety dzisiaj pustynia, odnośnie działania całość także pozostawia „nieco” do życzenia (mam tu na myśli m.in. wsparcie firm trzecich, vide fatalne działanie przeglądarek w Modern UI – tutaj tylko IE10 się sprawdza). Innymi słowy taki Surface RT (i reszta urządzeń z RT) trochę nie ma sensu. Przynajmniej na tę chwilę. W przypadku Vivo Taba Smart jest inaczej – tutaj desktop koegzystuje z kafelkami i to się sprawdza, bardzo dobrze się sprawdza w takim właśnie, windowsowym tablecie. Chcesz surfować, korzystać z multimediów, komunikować się – korzystasz z kafelków (z zastrzeżeniami, o czym przeczytacie w pełnej recenzji). Chcesz popracować, chcesz komputera, PC… wybierasz desktop. Wystarczy tylko dać wszystko na 125%, no i jeszcze koniecznie zainstalować Office 2013. Ten pakiet jest stworzony do obsługi dotykowej, do działania na takich urządzeniach. Do tego software, z którego korzystamy na PC, którego NIE MA NA ANDRODZIE oraz iOS i mamy ultraprzenośne stanowisko pracy. Serio. Piszę to na podstawie pierwszych doświadczeń. Być może na takie, a nie inne postrzeganie mają wpływ moje potrzeby:

» Czytaj dalej

WSJ: Microsoft pracuje nad 7 calowym Surface

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
microsoft-surface

Informacja współgra z wiadomościami na temat najbliższych aktualizacji (Windows Blue… Windows 8.1) systemów operacyjnych MS. Między innymi zostaną udostępnione mniejsze rozdzielczości ekranu, co współgra z zapowiedziami wprowadzenia mniejszych wintabletów  na rynek. Zdaniem WSJ prace nad nowym wariantem Surface są już mocno zaawansowane. Co ciekawe, nowe urządzenie pojawi się prawdopodobnie pod marką Xbox (?), co jednakże wcale nie oznacza że będzie dedykowane graniu. MS widząc ogromną popularność, jaką cieszą się tablety Nexus 7 oraz iPad Mini zdaje sobie sprawę, że brak takiego urządzenia we własnym portfolio to strzał we własną stopę. Nowość będzie wyposażona w wyświetlacz o rozdzielczości (to informacje nieoficjalne) 1024x768px. Wiadomość zbiega się z bardzo kiepskimi danymi dotyczącymi sprzedaży komputerów osobistych. Te ostatnie sprzedają się fatalnie – spadek globalnie ma wynosić aż 13.9% (dane podawane przez IDC). Oczywiście na takie wyniki wpływ ma kryzys, szczególnie widoczny w Europie, ale… jednym z kluczowych elementów jest kanibalizacja PC przez handheldy. To trend nie do powstrzymania, coś co przyczynia się do trwałych zmian na rynku. Nie dziwi zatem determinacja Microsoftu, który widzi w Surface swoją przyszłość, widzi że musi całkowicie zmienić model biznesowy (zamiast sprzedawać oprogramowania w pudełkach, udostępniać je w abonamencie, a nawet za darmo, w chmurze, czerpiąc zyski z usług, z tworzonego obecnie ekosystemu). Czy nie jest jednak ciut za późno na te zmiany? Za późno dla Microsoftu?

Nokia Music dostępne w Windows 8 oraz Windows RT

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
nokiamusicwindows82

Muzyczny serwis streamingowy oferowany do niedawna klientom Nokii, którzy kupili smartfona Lumia z systemem Windows Phone 8, trafia do komputerów oraz tabletów. Od teraz będzie można skorzystać z usługi za pośrednictwem PC oraz tabletu z systemem Windows RT (biorąc pod uwagę sprzedaż tego ostatniego, nie będzie to duża grupa klientów). Aby korzystać z usług trzeba być abonentem, opłacić miesięczny abonament. Można wypróbować Nokia Music w ramach darmowego, 7 dniowego okresu próbnego. Nokia Music to rodzaj inteligentnego radia, z nowoczesnym, dopasowanym do dotykowych ekranów interfejsem. Całość operia się na rekomendacjach (playlisty), odtwarzaniu muzyki pod kątem gatunku, artystów, a nawet wybranego artysty. Poza tym otrzymujemy dostęp do bazy informacji na temat muzyków, aktualności (via Twitter), biografii oraz fotografii w wysokiej rozdzielczości. Muzyka z serwisu może być dystrybuowana via DLNA do dowolnego urządzenia w ramach lokalnej sieci. Dostępna jest zminimalizowana wersja odtwarzacza, serwis w przypadku PC oraz tabletów oferowany jest jako osobna aplikacja.

» Czytaj dalej

Microsoft przygotowuje grunt pod 7 calowe tablety

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
Logo_Microsoft

Nowe aktualizacje MS wprowadzą pewne zmiany w obsługiwanej specyfikacji sprzętu. Obecnie mówi  się przede wszystkim o wprowadzeniu 7 calowych modeli tabletów wyposażonych w Windowsa 8/RT. To właśnie urządzenia w tym rozmiarze są obecnie najpopularniejsze, najlepiej się sprzedają. Nie dziwi zatem obniżenie obsługiwanej rozdzielczości ekranu (do 1024x768px). Pozwoli to producentom wprowadzić tanie tablety z tańszymi wyświetlaczami. Ekrany o wysokiej rozdzielczości  to najkosztowniejszy element sprzętu, obecny trend polegający na wprowadzaniu wyświetlaczy o bardzo wysokim współczynniku ppi winduje ceny urządzeń… na razie widać to głównie w przypadku smartfonów. Microsoft chce ułatwić życie partnerom, dając im możliwość zaoferowania tanich urządzeń (świetna sprzedaż taniego Nexusa 7 daje do myślenia).

The Box: pudełko z wszystkimi twoimi dokumentami na Win8/WP 7-8

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
preview

Piszę o tej aplikacji, bo jest to jeden z najlepszych programów jakie trafił do marketu z aplikacjami dla mobilnych okienek oraz najnowszego systemu operacyjnego dla PC (Win 8). The Box to przeglądarka dokumentów, wyposażona w mechanizm podglądu (nie otwieramy fizycznie dokumentu na urządzeniu, widzimy go w podglądzie) z możliwością łączenia się w grupy użytkowników (praca zespołowa) oraz dodawania (na żywo) komentarzy. Ogromną zaletą jest prostota, łatwość użytkowania, brak ograniczeń co do przeglądanych treści oraz liczby zespołów wygenerowanych w aplikacji. Warto podkreślić, że jest to rozwiązanie w pełni darmowe, nie wymaga żadnej subskrypcji, wykupu drogiego oprogramowania biurowego etc. Świetna sprawa. Na Lumii 710 działa to bardzo sprawnie, niebawem sprawdzimy jak pudełko radzi sobie w przypadku najnowszych modeli z Windows Phone 8.

» Czytaj dalej