To bardzo cenna inicjatywa na polskim rynku. Nie tylko bowiem chodzi o sklep z muzyką w kompresji bezstratnej, ale także pliki hi-res. Twórca ma bardzo ambitne plany – jeżeli uda się je zrealizować, będzie to niewątpliwie unikalny serwis tego typu, pozwalający kupować muzykę o najwyższej jakości, co ważne działający na terenie naszego kraju. Gaude.pl jest pierwszym polskim serwisem internetowym zajmującym się sprzedażą plików audio w wysokiej rozdzielczości (FLAC 16/44,1 „Studio Master” oraz w niedalekiej przyszłości …Studio Master – wg. mnie na takie miano zasługują pliki hi-res, czyt. 24/32 bitowe z wyższym próbkowaniem od nośnika CDA). Już na starcie katalog serwisu będzie zawierał 35 tysięcy albumów (z tego ponad 10 tysięcy w kategoriach jazz i klasyka). Właśnie w tych gatunkach muzycznych twórcy Gaude.pl dostrzegają swoją szansę na trudnym rynku muzycznym. Całość serwisu została podzielona jednak na ponad 70 kategorii, tak więc każdy miłośnik muzyki znajdzie coś dla siebie w dowolnym gatunku. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup jednego z blisko pół miliona utworów, możemy go odsłuchać w 30-sekundowym fragmencie. Twórcy serwisu przewidzieli też miejsce na recenzje płytowe i porady dotyczące sprzętu do odtwarzania muzyki z plików. Dla tych, którzy niekoniecznie są zainteresowani plikami w bezstratnym formacie, istnieje możliwość pobrania wersji o jakości mp3 256kbps.
Zupełną nowością na rynku będzie wprowadzenie do sprzedaży media serwera z zamieszczoną na nim biblioteką muzyczną. To rozwiązanie zostanie udostępnione klientom w pierwszym kwartale 2013 roku. Kolejnym projektem, jaki zamierza wprowadzić serwis, jest produkcja pojedynczych utworów w wersji dostępnej wyłącznie na stronie gaude.pl i w najwyższej dostępnej jakości 192kHz/24 bity. Sprzedawane pliki są zabezpieczone przed nielegalnym powielaniem. Zabezpieczenie jest bardzo restrykcyjne i narzuca odpowiedzialność na osobę, która dokonała zakupu. Rozumiemy potrzebę zabezpieczania plików przed nielegalnym powielaniem, pytanie czy narzucone restrykcje nie będą zniechęcać osoby słuchające muzyki za pośrednictwem różnych, w tym przenośnych urządzeń audio, a więc często zmieniającymi źródło? Głównymi partnerami wydawniczymi serwisu są: Universal Music, Deutsche Grammophon, ECM, Proa Records, Magic Records. Poza klasyką oraz jazzem (preferowane gatunki) można znaleźć sporo elektroniki oraz muzyki alternatywnej (w ogóle wybór jest dość ciekawy – dużo albumów to pozycje nie spotykane u innych e-dystrybutorów, co zapisujemy na plus).
Patrząc na ceny – ich poziom jest niestety dość wysoki. FLAC to jakby nie patrzeć kompresja z (przynajmniej na razie) płyty kompaktowej (jakość 16 bit/44.1 kHz). Za pliki płacimy często, jak widzę, więcej niż za nośnik fizyczny. Coś tu jest zatem nie tak. Gdyby album w jakości hi-res (24 bity, częstotliwość > 48 kHz) dostępny był za te 60-70 złotych, można by to jeszcze zaakceptować… otrzymywalibyśmy coś wyraźnie lepszego od kompaktu, wymagającego dodatkowych nakładów etc. Sytuacji nie ratuje nawet to, że -jak uważają niektórzy- dźwięk z pliku o podobnej jakości (16/44) bywa lepszy od odpowiednika zarejestrowanego na srebrnym krążku. Za mp3 płacimy tyle samo co za tanie (okładka kartonowa) wydania płyt CDA. To też, powiedzmy sobie szczerze, taki sobie interes. W przypadku popularnych kramików cyfrowych (Amazon, iTunes, Google Play) ceny są zbliżone, ale też znajdziemy tam sporo tańszych ofert (szczególnie u Amazona). Klient ma dzisiaj wybór, duży wybór, także w Polsce… poza tym 4 złote za mp3 lub 8 za FLAC oznacza, że zakup pojedynczych utworów (dzisiaj bardzo popularny) staje się zupełnie nieopłacany.
Link do sklepu: gaude.pl/pl/
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.