Chude czasy mają już chyba za sobą. Co prawda (patrz poprzedni news), Nokia niebawem pozbędzie się swojego mobilnego biznesu na rzecz Microsoftu, ale patrząc na umowę zrobi to na czas określony, poza tym zyska duży kapitał – będzie zdolna do zainwestowania w nowe pomysły, znacznie poprawi swoją kondycję finansową. Stało się to, o czym swego czasu pisałem – konsekwentna, mądra i jak widać skuteczna strategia rozwoju smartfonów Lumia (oraz bardzo udane wejście na rynek budżetowych telefonów Asha), pozwoliła na odwrócenie złej passy. Rzecz jasna nie ma na razie mowy o powrocie do sytuacji sprzed paru lat, kiedy to Nokia rozdawała karty, dominowała na rynku, a jej Symbian był najpopularniejszym systemem operacyjnym. Tak czy inaczej, rynkowe wyniki są znakomite, tak szybkiego wzrostu chyba nikt się nie spodziewał. Także na globalnym rynku Nokia radzi sobie coraz lepiej, potwierdza tę tendencję coraz lepsza sprzedaż w Stanach. To trudny rynek, zdominowany przez Apple. Topowe Nokie w USA sprzedają się całkiem nieźle, na Starym Kontynencie najlepsze wyniki odnotowują budżetowe smartfony – Lumia 520 oraz 620 (w Stanach też, tle że właśnie tam Nokia dobrze wstrzeliła się z modelami z wysokiej półki – serią 9xx oraz 10xx.) Poniżej tabletki przedstawiające najnowsze wyniki rynkowe Windowsa Phone (czytaj Lumii) na globalnym rynku oraz w Europie…
Decyzja przypieczętowuje umowę zawartą między Microsoftem a Nokią o przejęciu mobilnego biznesu tej drugiej przez softwareowego giganta. Na razie nie są znane szczegóły strategii MS odnośnie produktów z portfolio Finów – smartfonów (a od niedawna tabletów) Lumia oraz budżetowych telefonów Asha. Zapewne firma z Redmond nie zrezygnuje z ww. nazw, być może w ogóle nie zobaczymy nazwy Microsoft na obudowach (a jedynie logo MS i to raczej dyskretnie umiejscowione / wygrawerowane). Z pewnością dojdzie do synergii zespołów opracowujących sprzęt mobilny, na pewno (w końcu!) MS wdroży procedury ścisłej współpracy działu odpowiedzialnego za oprogramowanie operacyjne (Windows Phone oraz Windows RT) z ludźmi pracującymi nad hardwarem. Ma to ogromne znaczenie dla przyszłości microsoftowego ekosystemu. Ciekawe, co zrobi Microsoft z konkurującymi urządzeniami – mam tu na myśli Lumię 2520 oraz Surface 2? Oba tablety działają na systemie Windows 8.1RT, oba mają zbliżone parametry. Firma będzie musiała podjąć jakieś decyzje w tej materii – oby nie była to najprostsza decyzja o wycofaniu jednego z ww. produktów z oferty (mam tu na myśli tablet Nokii, bo Surface jest dla MS kluczową marką i raczej z tego elementu firma nie zrezygnuje, nawet mimo kiepskiej sprzedaży). Podsumowując, rośnie Androidowi, a przede wszystkim iOSowi poważny konkurent. W kolejnym newsie przedstawiam najnowsze wyniki branży mobilnej, z których jasno wynika kto jest na „fali wznoszącej”, komu rośnie, a kto złapał zadyszkę, traci (na Starym Kontynencie).
Sporo tego. W Abu Zabi właśnie odbywa się zapowiadana wcześniej konferencja Nokia Word. Finowie pokazali kilka nowych urządzeń, w tym jedno o którym nie było wcześniej żadnych przecieków, ponadto zaprezentowano wiele nowości z zakresu oprogramowania. To właśnie software był według mnie najmocniejszą stroną prezentacji (nie umniejszając nic Lumiom – Nokia konsekwentnie rozwija tę linię produktową, odnosząc niemałe sukcesy na rynku). Nowe programy to m.in. połączona, usprawniona i – miałem okazję się o tym przekonać osobiście, testując ostatnie modele Finów - znakomita aplikacja do obsługi kamery w telefonie. Cóż, trudno się dziwić, że to właśnie ten software (Nokia Camera) jest w centrum uwagi – w końcu właśnie w tym Nokia się od dawna specjalizuje, jej PureView, świetna optyka, wiele osiągnięć z zakresu stabilizacji oraz działania mikroskopijnych układów optycznych montowanych w handheldach wyznaczają dzisiaj trendy, stanowią punkt odniesienia. W końcu nowe oprogramowanie jest nie tylko spójne (a nie – jak to miało miejsce do tej pory – obsługa telefonu dostępna w paru osobnych programach), ale dodatkowo w pełni zintegrowane z systemem operacyjnym. W sumie to naturalne, bo konferencja unaoczniła że Nokia i Microsoft to obecnie już niemal 100% symbioza… w przyszłym roku dojdzie do zapowiadanego przejęcia Lumii przez giganta z Redmond. Co oczywiste MS ze wszystkich sił stara się wspierać Finów, czego dowodem całe zatrzęsienie popularnych aplikacji, których do tej pory brakowało na Windowsa Phone, a które już, albo niebawem pojawią się w mobilnym systemie Microsoftu. Chodzi tutaj m.in. o Facebooka (już jest), Flipboard, Instagramie oraz twitterowym serwisie streamingowym wideo Vine. Wygląda na to, że najbliższe miesiące zaowocują niemalże całkowitym uzupełnieniem katalogu oprogramowania na Windows Phone o najpopularniejsze aplikacje, których do tej pory brakowało na platformie mobilnej MS. Wszystkie nowości jakie zobaczyliśmy w software Nokii (także zmodyfikowane aplikacje, takie jak Nokia Here etc.) będą dostępne dla użytkowników starszych Lumii w ramach upgrade oprogramowania (kodowa nazwa aktualizacji – Black). Na pewno pełną aktualizację otrzymają właściciele Nokii 9xx oraz 1020.
Bardzo ciekawym pomysłem jest nowy Storyteller – aplikacja integrująca nasze zdjęcia oraz filmy w rodzaj opowieści z lokalizacją na mapie, tworząca interaktywną foto-wideo relację z naszego życia. To może być strzał w 10-kę, ludzie uwielbiają tego typu narzędzia, a patrząc na sposób działania oraz możliwości software widzę, że jest to bardzo prosta w obsłudze, w dużej mierze zautomatyzowana aplikacja, która jest w stanie w bardzo efektowny sposób zaprezentować gotową opowieść z naszych np. wakacji, spotkania ze znajomymi w formie nawiązującej stylem do sposobu prezentowania informacji przez agregatory treści. Widzę tu spójne, przemyślane działania Nokii oraz Microsoftu, próbujących razem stworzyć wspólną, spójną, atrakcyjną formę prezentowania treści w ramach swojego ekosystemu. Wygląda to bardzo ładnie, nowocześnie i – powiem szczerze – dużo lepiej, ciekawiej niż u konkurencji. Inną, bardzo ciekawą aplikacją jest Nokia Beamer – można w prosty sposób współdzielić ekran, a wraz z nim wszelkie informacje, dane z innymi użytkownikami… będzie można przesłać za pośrednictwem tego software także obraz z wbudowanej w urządzenie kamery. Poza tym właściciele Lumii (raczej od numeracji 9xx w górę, choć nie jest to potwierdzone) skorzystają z nowego software Nokia Refocus Lens (patrz demo). To w skrócie inteligentne algorytmy, które nie tylko pozwolą na poprawę kolorystyki, ale także wyostrzenie zdjęcia z wybraniem konkretnego elementu (ów), z zapisem tak zmodyfikowanego zdjęcia w 5MP (z możliwością publikacji w fb rzecz jasna). Ma to być bardzo zaawansowana modyfikacja, korzystająca z technologii Scalado (podobna do Lytro) umożliwiającej uzyskanie zdumiewających efektów podczas edycji fotografii. Co ważne, w modelach 1020 oraz 1520 Nokia wprowadziła obsługę RAW!
Ok, a gdzie zapowiadane nowości z zakresu hardware? Nokia zaskoczyła wszystkich aż dwoma smartfonami z gigantycznymi ekranami o przekątnej 6″.
Jak wspomniałem przed paroma dniami, na najbliższej konferencji Nokia zaprezentuje aż 6 nowych produktów. Trzy z nich to tanie, budżetowe modele Asha, pozostałe to nowy, także budżetowy model Lumii (525), tabletofon Lumia 1520 oraz pierwszy tablet Finów z Windowsem RT – Lumia 2520. Lumia 1520 ma być de facto flagowym modelem, z zastrzeżeniem, że chodzi jednak o nieco inny segment niż smartfony. Będzie to najpotężniejszy sprzęt działający na Windowsie Phone. Urządzenie otrzyma m.in.: najmocniejszy układ Qualcomm Snapdragon 800, aż 2 GB pamięci RAM, 20 Mpix kamera (kolejna odsłona PureView) oraz 32 GB pamięci wewnętrznej (mówi się także o czytniku kart microSD – byłoby to wskazane przez wzgląd na możliwości foto/wideo tabletofonu). Do tego wszystkiego dojdzie jeszcze całkiem pojemny akumulator – 3400 mAh – który powinien zapewnić wystarczającą dawkę energii dla tego potwora. W sieci pojawiło się pierwsze zdjęcie prezentujące tytułowy produkt (zaprezentowane poniżej). Forma typowa dla całej linii Lumia, możemy spodziewać się stosunkowo wąskiej ramki (co będzie wyróżniało ten model) oraz – standardowo dla smartfonów Nokii – bogatego zestawu firmowego oprogramowania.
W przypadku kafelkowego interfejsu, taki duży ekran będzie wg. mnie jak znalazł, to znaczy pokaże wszystkie swoje możliwości. Będzie to o tyle interesujące, że na razie Microsoft konsekwentnie rozwija dwa osobne systemy dla handheldów – Windowsa RT (tablety) oraz Windowsa Phone (smartofny). Tutaj będziemy mieli swoistą syntezę – mały tablet (dla mnie 6″ to już na pewno nie telefon) oraz Windowsa Phone. Ten system jest na tyle dojrzały, ma na tyle rozwiniętą bazę oprogramowania, że może z powodzeniem konkurować z Androidem oraz iOSem (mam tu na myśli segment tabletów). Problemem będzie zapewne cena tego urządzenia. Nie ma raczej mowy o 500$, sumie za jaką kupimy dowolny (no niemal, nie licząc MS Surface) tablet. Zapewne Lumia 1520 będzie kosztowała znacznie więcej – myślę że bez kontraktu będzie to 650-750 dolarów. Czyli bardzo drogo.
O pozostałych czterech na razie nic nie wiadomo. Do niedawna mówiło się jedynie o dwóch urządzeniach – Lumii 1520, pierwszym phablecie z Windowsem Phone, wyposażonym w 6″ ekran oraz Snapdragona 800. Wiadomo także, że na rynek trafi pierwszy model tabletu z Windowsem RT – model Lumia 2520. Ciekawe co jeszcze, poza wspomnianą dwójką, zaprezentują Finowie? W sumie zaprezentowanych będzie sześć nowych produktów. Konferencja rozpocznie się 22 października. Czy będzie to jakiś rewolucyjny projekt, coś co będzie stanowiło nowe otwarcie po spodziewanym przejęciu mobilnego działu Nokii przez Microsoft? A może firma pokaże coś na… alternatywnym systemie (czytaj Androidzie, względnie rozwijanym wcześniej MeeGo?) Po utracie praw do Lumii, Finowie będą mieli pełną swobodę w tworzeniu nowych urządzeń. Nie jest zatem wykluczone, że pokażą coś zaskakującego. Warto pamiętać, że na przejęcie dużej części Nokii przez MS zgodę musi wydać Komisja Europejska. Nie jest wcale przesądzone jaka decyzja zapadnie. Tak czy inaczej, za niecały miesiąc być może będziemy świadkami pokazania przez Nokię nowej strategii, zupełnie nowych produktów, niekoniecznie związanych z segmentem handheldów.
Przyszłość Windowsa RT zdaje się być niezagrożona, mimo fatalnych wyników sprzedaży tabletów z tym systemem. Nowe modele z 8″ ekranami, tablet Nokii oraz zapowiedzi samego Microsoftu dotyczące rozwoju platformy sugerują, że czeka nas nowe otwarcie. I faktycznie przejęcie przez firmę z Redmond mobilnego działu Nokii ma między innymi doprowadzić do ścisłej integracji wszystkich (a więc także desktopowej wersji) systemów Windows. Cel jest jasno wyznaczony – użytkownik ma w przyszłości uruchamiać dowolne oprogramowanie, na dowolnej platformie mobilnej Microsoftu. Czy będzie to hybrydowy PC, smartfon czy tablet, bez różnicy – każdy będzie mógł korzystać z software działającego na sprzęcie wyposażonym w system operacyjny MS. Co ciekawe, firma wyraźnie wskazuje, że to właśnie sprzęt oparty na ARM ma stanowić przyszłość, na tym będzie skoncentrowany cały wysiłek. Nie jest jasne kiedy oraz w jaki sposób dokona się synergia obu środowisk (Windowsa RT oraz Windowsa Phone), ale wg. przedstawiciela MS ma to nastąpić bardzo szybko. Firma nie przejmuje się odpływem producentów od swojego tabletowego OS. Samsung – jak pamiętamy – odpuścił sobie RT, podobnie NVIDIA nie jest specjalnie zachwycona poczynaniami Microsoftu. Wygląda na to, że MS specjalnie się tym nie przejmuje. Ostatecznym celem jest spójny ekosystem, obejmujący przyszłościowe PC (ciekawe czy nadal wyposażone tradycyjnie w chipy x86?), smartfony, tablety oraz konsolę Xbox One z Kinectem. Oprogramowanie ma zapewnić nie tylko pełną współpracę wymienionych urządzeń, nie tylko pełen dostęp do danych z każdego sprzętu z Windows na pokładzie, ale także jw. możliwość uruchamiania, korzystania z aplikacji, wspólnych aplikacji. Zapowiedź nowego tabletofona Nokii, wyposażonego w 6″ ekran (1520) wpisuje się poniekąd w wyżej opisaną strategię. Ciekawe, czy firmie uda się to, co do tej pory nie udało się nikomu (choć zarówno Google, jak i Apple dążą do tego samego, w ramach swoich platform)? Wg. mnie Microsoft jest (o dziwo, biorąc pod uwagę wcześniejsze doświadczenia, działania giganta) najbliżej osiągnięcia celu. To może być prawdziwy przełom w historii twórcy Windows, coś, co zapewni mu mocną pozycję na rynku. Kto może czuć się zagrożony? Na pewno Intel, do pewnego stopnia wszyscy dotychczasowi partnerzy MS (producenci OEM, wielcy producenci sprzętu PC) oraz firmy programistyczne bazujące na starym modelu dystrybucji / tworzenia oprogramowania (na potrzeby desktopowego Windowsa). Z drugiej strony to ogromna szansa dla programistów nie bojących się wyzwań, tworzenia software na rzecz całego, bardzo rozbudowanego ekosystemu – to potencjalnie gigantyczny rynek. Zobaczymy co z tego wyniknie. MS musi się spieszyć (raz, że trzeba gonić, dwa – nie da się ciągle być na minusie, dokładać do interesu).
Przynajmniej na razie zrezygnowała. Informowaliśmy wcześniej o pracach nad tabletem, miał on być wyposażony w układ NVIDII (Tegra 3) oraz system operacyjny Windows RT. Nokia wycofuje się z planów wprowadzenie takiego produktu na rynek. Do sieci wyciekły niedawno fotografie przedstawiające gotowe urządzenie, które jw. nigdy nie trafi do dystrybucji. Czy to oznacza, że Nokia odpuszcza sobie tablety? Nie, wręcz przeciwnie – firma zapowiada nowy sprzęt wyposażony w lepsze komponenty, dysponujący większymi możliwościami. Prawdopodobnie nada mówimy tutaj o zaktualizowanym RT, choć patrząc przez pryzmat udziałów rynkowych (tabletowe okienka mają coś około 0.5%) może się okazać, że nowe urządzenie będzie wyposażone w pełną wersję Windowsa (8.1). To zresztą zauważalny trend wśród producentów. Sprzęt z RT oparty na ARM w ogóle się nie sprzedaje i nikt nie chce bawić się w promowanie czegoś, co obecnie nie ma szans na odniesienie nawet umiarkowanego sukcesu. Nokia nie powiedziała, kiedy ani czym dokładnie będzie jej przyszłe urządzenie. Można bezpiecznie założyć, że nowy tablet nie pojawi się wcześniej niż na początku przyszłego roku.
Właściwie na tym klipie telefon jest przy okazji, to kamera jest główną gwiazdą. I trudni się dziwić, bo Pure View w wariancie znanym z modelu 808 „robi produkt”. Ktoś, kto kupuje takiego smartfona, kupuje przede wszystkim aparat, możliwość wykonywania niesamowitych (jak na rodzaj urządzenia, jego kompaktowość) zdjęć. Smartfon EOS jest garbaty, co nie wszystkim przypadnie do gustu. Co prawda obudowa telefonu jest dość cienka, ale w miejscu zamontowania optyki „zaczynają się schody”. Wspomniana 808 była niezłą cegiełką, tutaj będzie znacznie lepiej, ale coś za coś – nie da się tak zminiaturyzować aparatu, aby zmieścił się do typowej, bardzo cienkiej obudowy, typowego współczesnego modelu smartfona z wyższej półki. To co widzimy to prototyp, na co wskazuje choćby XX na obudowie aparatu (zapewne będzie to 41Mpx optyka z technologią oversamplingu dla wynikowej rozdz. 2/ 4 / 6 oraz 8Mpx. Nieoficjalnie mówi się o optycznym zoomie oraz zaawansowanej stabilizacji obrazu (OIS – znany z modeli 92x) .
Poza tym telefon będzie wykonany z takich samych materiałów, co topowe Lumie 92x. Bardzo ważnym elementem będzie nowe oprogramowanie dla aparatu, które zadebiutuje rynkowo wraz z wprowadzeniem do sprzedaży modelu 925. W tym przypadku skorzystają wszyscy użytkownicy Lumii – software trafi do pamięci telefonów jako aktualizacja. EOS to także ekran AMOLED (ciekawe czy będzie to dokładnie to, co zamontowano we wspomnianym modelu 925 – 4.5 cala o rozdzielczości 1280x768px, czy też Nokia zdecyduje się na wyświetlacz o wyższej rozdzielczości, ew. rozmiarze?), 32GB pamięci… niestety raczej na pewno nie będzie slotu dla kart pamięci. Wielka szkoda, bo w takim produkcie aż się prosi o pojemną kartę na zdjęcia. Pozostałe parametry raczej nie zmienią się w stosunku do topowych modeli 92x. Kiedy produkt trafi na rynek? Niewykluczone, że po spodziewanej, oficjalnej prezentacji na Nokia World (która odbywa się pod koniec września).
Nowy model znany także pod oznaczeniem Lumia 950 ma być bardziej kompaktowy od Lumii 920 mimo zastosowania 41MP optyki. Oczywiście nowy sensor może być zminiaturyzowany względem tego, co znamy z Nokii 808, ale fizyki nie da się (do końca) oszukać i zapewne w miejscu zamontowania aparatu telefon będzie wyraźnie grubszy. To nie jedyna nowość testowana przez amerykański telekom – innym urządzeniem, który sprawdzają Amerykanie jest pierwszy (na poważnie) tablet Nokii. Pytanie, jaki system zainstaluje Nokia w tablecie? Czy będzie to Windows RT, a może po prostu Windows 8? W przypadku tego pierwszego nie będzie łatwo przekonać klientów do OS, który nie ma dobrej prasy, sprzedaje się kiepsko. W przypadku desktopowego wariantu tablet musiałby być wyposażony w parę niezbędnych dodatków (obowiązkowa klawiatura…). Kiedy nowości pojawią się na rynku? Prawdopodobnie na początku wakacji, w pierwszej połowie lipca. EOS zapewne będzie topowym modelem, najdroższym w ofercie Finów. Niebawem przekonamy się, jak wyglądają najnowsze produkty Nokii. Ostatnio firma notuje bardzo dobre wyniki (szczególnie w Stanach, gdzie przykładowo Windows Phone ma już 5.4% udziałów i z każdym miesiącem pnie się do góry, głównie dzięki Nokii właśnie).