LogowanieZarejestruj się
News

Podsumowanie zeszłego tygodnia: zmiany w Microsofcie, nowe handheldy Google…

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
ballmer_office

Zeszły tydzień to przede wszystkim ogromne zmiany w Microsofcie. Firma dopasowuje swoją strukturę do nowej wizji, która przypomina to, co robi i w jaki sposób robi Apple. Poza tym pojawiły się zapowiedzi nowych urządzeń kojarzonych bezpośrednio z Google – mam tu na myśli nowego Nexusa 7 oraz Motorolę X Phone – smartfon, który ma przede wszystkim pozwolić przetrwać mobilnemu działowi Motoroli, kupionemu wcześniej za 12 mld $ przez Google. Odnośnie naszego, polskiego podwórka, internetowy gigant wprowadził właśnie do swojego marketu w naszym kraju możliwość zakupu książek. Ceny dość wysokie, choć można trafić na okazje, niestety mamy DRM, do tego wybór książek po polsku jest praktycznie zerowy.

Na początek chcę nawiązać do Microsoftu. Konsolidacja, zmiany kadrowe i strukturalne… od teraz ma być jeden MS, jedna wizja, jeden cel. Warto zajrzeć do źródła (2), zapoznać się z tym, co nowe, przeczytać oficjalne stanowisko oraz opublikowane notatki CEO firmy – Steve Ballmera. Oto, co m.in. napisał szef Microsoftu: „To duże przedsięwzięcie. Dotyka prawie każdej części tego, co robimy i jak wykonujemy pracę. Zmienia ono naszą strukturę organizacyjną, sposób w jaki współpracujemy, jak alokujemy zasoby, jak wzmacniamy naszych inżynierów i jak promujemy”. Jak będzie wyglądała nowa struktura firmy? Popatrzmy…

Od teraz firma będzie podzielona na następujące działy:
1. Operating System Engineering Group – kluczowy, zajmujący się systemami operacyjnymi
2. Devices and Studios Engineering Group – zdaje się, że drugi w hierarchii ważności, w którym będą koncentrować się prace nad sprzętem, rozwojem ekosystemu opartego na własnych urządzeniach
3. Applications and Services Engineering Group – dział zajmujący się usługami sieciowymi
4. Cloud and Enterprise Engineering Group – tutaj będą się koncentrować prace nad technologiami używanymi w centrach i bazach danych, narzędziami programistycznymi oraz rozwiązaniami dla dużego biznesu

Warto przytoczyć słowa Ballmera, dotyczące rozwoju hardware: „Idąc naprzód, nasza strategia skupiona będzie na tworzeniu rodziny urządzeń i usług dla biznesu i osób fizycznych. (…) Zaprojektujemy, stworzymy i dostarczymy, zarówno sami, jak i we współpracy z firmami third party, kompletną rodzinę urządzeń działających pod kontrolą Windows. (…) Nasza rodzina będzie się składać z telefonów, tabletów, pecetów, urządzeń typu 2-in-1, urządzeń podłączanych do telewizorów oraz innych urządzeń, które zostaną dopiero wymyślone i wytworzone”. Podsumowując, zmiany współgrają z kierunkiem jaki obrała firma: rozwojem nowych produktów (rodzina OS opartych na wspólnym jądrze, własny sprzęt), budową ekosystemu, rozwojem usług oraz technologii sieciowych (chmura). Reakcja świata mocno zróżnicowana (patrz tutaj).

 

Nowy Nexus 7 będzie wyposażony (prawdopodobnie) w bardzo mocną konfigurację sprzętową. Co powiecie na tablet z ekranem o rozdz. 1200x1920px (przekątna się nie zmieni – nadal będzie to 7″), 2GB RAMu oraz Snapdragona 600 ? To wszystko za 229$ w podstawowej wersji z 16GB (nieoficjalnie). Nieco drożej, ale ta trochę wyższa cena usprawiedliwiona jest wspomnianą powyżej, topową konfiguracją. Urządzenia zadebiutuje prawdopodobnie już w sierpniu, oficjalna prezentacja już we wtorek 24.07. Czekamy z niecierpliwością (może uda się szybko zorganizować egz. do testów? ;) ).

 

Motorola X Phone to zapowiadany od dłuższego czasu smartfon, pozwalający „na daleko idącą indywidualizację wyglądu”. Co to w praktyce oznacza? Nie za bardzo wiadomo, wcześniej mówiło się wręcz o możliwości skonfigurowania telefonu (hardware), teraz informacje koncentrują się na modyfikacji wyglądu (nihil novi). Będzie więc można dopasować obudowę pod własne preferencje estetyczne (różne materiały, kolory, być może także kształt). Trudno tu mówić o wielkiej innowacji (wielu producentów oferuje możliwość dopasowania obudowy telefonu – szczególnie widać to u Nokii w przypadku Lumii), jednak z ostatecznym osądem poczekajmy do premiery. Specyfikacja? Nieoficjalnie dwurdzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon z zegarem 1,7 GHz, poza tym 2 GB pamięci RAM (zapotrzebowanie Androida na pamięć niestety rośnie z wersji na wersję). Poza tym 4,7-calowy ekran o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli, 16 GB pamięci wewnętrznej (z czego jedynie 12 GB dostępne dla użytkownika) i system operacyjny Android 4.2.2. Czyli taka pi razy oko średnia półka. Jeżeli X będzie kosztowało niewiele (a tak się mówi) i trafi do szerokiej dystrybucji, ponadto jakość materiałów będzie na odpowiednio wysokim poziomie to kto wie… Google niebawem będzie mówiło o nowościach (Android 4.3, Nexusy oraz, prawdopodobnie, właśnie X Phone Motoroli), przekonamy się jak to będzie faktycznie wyglądało. Debiut rynkowy już niebawem, bo 1 sierpnia.

Dodaj komentarz