LogowanieZarejestruj się
News

Co planuje na 2013 rok Microsoft? Sporo tego: Surface 2, nowy Xbox, Win Blue

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
Logo_Microsoft

Rok 2013, podobnie jak właśnie przechodzący do historii 2012, będzie obfitował w liczne premiery kluczowych produktów. Co prawda nie będzie tak ważnego, kto wie czy nie najważniejszego produktu, jakim bez wątpienia jest Windows 8 / RT / WP 8, ale i tak nie będzie można narzekać na nudę – Microsoft będzie rozwijał swój ekosystem, wprowadzając na rynek następcę debiutującego właśnie (po RT właśnie na rynek trafia PRO) Surface (2), o którym wspominaliśmy niedawno (trzy nowe modele) oraz następcę Xboksa 360.

Nowa generacja konsoli będzie bardzo ważna dla przyszłej strategii firmy – można na 100% zakładać, że urządzenie będzie kompatybilne z urządzeniami oraz systemami Microsoftu, pytanie jak dalece kompatybilne? Xbox 720 otrzyma zapewne bardzo mocną konfigurację sprzętową, choć niekoniecznie tak mocną jak rywal – PS4. To Japończycy zazwyczaj starali się nadawać ton wyścigowi na specyfikacje. W przypadku MS jeszcze mocnej do głosu dojdzie cyfrowa dystrybucja, usługi i serwisy sieciowe oraz wspomniana integracja z resztą ekosystemu. Do tego MS przygotowuje dwie niespodzianki (Xbox Loop) – w ramach marki Xbox użytkownicy otrzymają okulary 3D, podobne do Google Glass z obsługą AR (rzeczywistości rozszerzonej) oraz dodatkowo przystawkę pod telewizor (opartą na Win8), tanie Media Center (coś ala Apple TV?).

Na rynek trafią zapowiadane aktualizacje mobilnych systemów operacyjnych – Windows Phone 7.8 oraz Windows Phone 8.5. Z całą pewnością MS nie porzuci poprzednika ósemki – WP7 nadal będzie rozwijany, być może stanie się tańszą alternatywą, względnie będzie przewidziany na rynki wschodzące.

Ogromnym wydarzeniem będzie premiera Office 2013 w wersji dla iOS oraz Androida. Pytanie, jakie produkty otrzymają w ramach pakietu użytkownicy konkurencyjnych platform? To ważne pytanie, bo istnieją duże rozbieżności, co do tego jaki model przyjmie MS. Mówi się o darmowym produkcie, co może niestety oznaczać mocno ograniczoną funkcjonalność, wręcz zredukowaną wyłącznie do przeglądania dokumentów. Inne źródła sugerują konieczność wykupu Office 365, aby móc w pełni korzystać z dobrodziejstw Office na handheldach. Jak będzie, przekonamy się już w pierwszym kwartale 2013. Integracja Skype oraz Facebooka z ekosystemem MS (Office 365, Windows Phone 7/8) oznacza koniec własnego Messangera.

Do tego na rynek trafi Windows Blue, całkowicie sieciowy system operacyjny, oparty na przetwarzaniu w chmurze. Czy będzie to uzupełnienie, czy następca dotychczas sprzedawanych OS trudno obecnie wyrokować. Na pewno będzie to zapowiedź rewolucyjnej zmiany sposobu dystrybucji – wykupu usług, a nie samego software (możliwa opłata abonamentowa, brak konieczności zakupu drogiej licencji, darmowy zakup lub za bardzo niewielką opłatą…)

Nie wspomnieliśmy o Kinect? No nie wspomnieliśmy, nie bez powodu – to najbardziej tajemnicza z premier, jakie szykuje MS w przyszłym roku. Trudno powiedzieć o co chodzi, mówi się o rewolucyjnym urządzeniu, interfejsie, który zmieni oblicze branży (nie tylko rozrywkowej, ale ogólnie – IT). Czy będzie to Kinect 2, czy coś zupełnie nowego, tego na razie nie wiemy. Z jednej strony może to być projekt następcy obecnego na rynku kontrolera ruchu wraz ze wspomnianymi powyżej okularami, z drugiej rzecz, która nie ma nic wspólnego z powyższym, całkowicie nowy produkt. Jedno co wiadomo to, to że pracami nad najtajniejszym z tajnych produktów zajmuje się zespół pracujący wcześniej nad Kinectem.

Dodaj komentarz