Pamiętacie idące niejako pod prąd modele BDP-1 oraz BDA-1? Odtwarzanie muzyki wyłącznie za pośrednictwem USB, względnie źródeł podłączanych pod typowe interfejsy audio (żadnych WiFi, LANów etc.)? Kanadyjski Bryston, twórca wymienionych powyżej urządzeń, przygotował niespodziankę dla zwolenników słuchania muzyki z plików. Są oznaczone symbolami BDP-2 i BDA-2 ‒ jako rozwinięcie transportu BDP-1 oraz przetwornika BDA-1. BDP-2 jest cyfrowym transportem plików, który odtwarza je z dołączonych dysków twardych USB lub pamięci flash, z drugiej ‒ serwerem DLNA/UPnP oraz trzecia funkcjonalność – odtwarzanie strumieniowanych plików po gigabitowej sieci Ethernet ((to nowość, wcześniej Kanadyjczycy preferowali odtwarzanie z pamięci, w ogóle nie przewidując złącza LAN w swoim cyfrowym odtwarzaczu). To poważna zmiana funkcjonalna – od teraz właściwie można mówić już nie tyle o transporcie cyfrowym, a odtwarzaczu strumieniowym, choć w wersji purystycznej. Nie ma tu dostępu do radia sieciowego, ani do serwisów internetowych z muzyką, a przynajmniej tego typu dodatkami producent się nie chwali. Przyjmując, że właśnie tak to wygląda (LAN wykorzystywany głównie do współpracy z NASem, lokalnym serwerem, widać że to własne zbiory (hi-res rzecz jasna!) mają stanowić podstawowe źródło muzyki dla urządzenia.
Urządzenie zostało wyposażone aż w 6 portów USB 2.0 i dwa gniazda sieciowe CAT-5 (LAN). Ponadto przewidziano możliwość jego rozbudowy o kolejne dwa porty USB 3.0 (znaczna poprawa transferu – ważne w przypadku dużych kolekcji muzycznych, plików o jakości studnio masterów). Dostępne wyjścia cyfrowe audio są w standardach AES/EBU i SPDIF BNC. Nowa płyta główna wykorzystuje procesor Intel Atom. Wygląd się nie zmienił – jest taki sam jak w BDP-1.
W przypadku DACa, BDA-2 bazuje na znakomitym przetworniku BDA-1, ale różni się od niego między innymi jednym, lecz bardzo ważnym elementem: aplikacją wejścia USB, które teraz pracuje w trybie asynchronicznym, przyjmując dane audio o próbkowaniu do 192 kHz i o 24-bitowych słowach cyfrowych. Modyfikacji poddano też sekcję DAC-a, ponieważ użyto dwóch 32-bitowych przetworników c/a AKM . Stopień analogowy pochodzi z modelu BDA-1 (elementy aktywne, pracuje w czystej klasie A).
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.