LogowanieZarejestruj się
News

Ciekawy pomysł operatorów w Stanach: współdzielenie paczki danych

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
data plan

Dzisiaj raczej nikt już się nie wychyla, nie oferuje nielimitowanego dostępu mobilnego do Internetu. Niestety okazuje się, że taka usługa przekracza możliwości nawet nowoczesnych, pojemnych sieci nowej generacji. Przy ogromnym wzroście zapotrzebowania (streaming wideo oraz audio, gry, wideokonferencje…) pakiety danych to standard na rynku. Niestety to bardzo nieelastyczna metoda korzystania z łącza po stornie klienta. Zmuszony jest on do wykorzystania całego pakietu w ramach jednego urządzenia przez miesiąc, środki nie kumulują się , czego nie zużyliśmy przepada. To właśnie na tym de facto zarabiają operatorzy… rzadko kiedy zdarza się, żeby użytkownik wykorzystał 100% przysługującej paczki danych. Zazwyczaj jest tego znacznie mniej (ale płacimy rzecz jasna za całość).

Amerykańscy operatorzy zaoferowali bardzo ciekawą opcję dla tych wszystkich, którzy intensywnie wykorzystują łącze, a przy tym są właścicielami wielu handheldów. Wykup kilku abonamentów to średnio atrakcyjna forma, można rzecz jasna zabierać ze sobą jedno z urządzeń pełniące funkcje modemu, ale to też nie jest szczyt wygody (poza tym trzeba pamiętać o dodatkowej ładowarce). Nowe kontrakty pozwalają na współdzielenie przyznanego limitu danych w ramach paru kont. Innymi słowy wykupując przykładowo paczkę 5GB możemy z niej dowolnie korzystać na smartfonie, laptopie oraz tablecie. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń. W takiej sytuacji łatwiej i właśnie elastyczniej korzystamy z przysługującego nam w ramach abonamentu limitu danych. To użytkownik decyduje jak będzie używał wykupioną paczkę danych, jeden wspólny abonament będzie niewątpliwie tańszą (choć zapewne droższą od indywidualnego pakietu) opcją. Operatorzy liczą na wzrost przychodów, mogą jednak się przeliczyć w swoich rachubach – pytanie w jaki sposób z nowych możliwości będą korzystać klienci. Do tej pory tablety najczęściej łączyły się z Internetem za pomocą WiFi. Teoretycznie to, o czym napisałem powyżej, powinno doprowadzić do wzrostu ruchu w sieciach mobilnych 3G/4G generowanych przez tego typu urządzenia.

Ciekawe jak na te nowinki zareaguje rynek? Jeżeli pomysł wypali w Stanach, na pewno wielkie sieci zaoferują podobne usługi w innych miejscach, w tym w Polsce. W przypadku usług streamingowych (np. serwisy audio), gdzie chcąc pozostać i słuchać muzyki niezapisanej w pamięci urządzenia, trzeba logować się do 3G/4G takie rozwiązanie będzie bardzo ułatwiało korzystanie z serwisów (po coś te modemy w tabletach się w końcu montuje, prawda? ;) ).

Dodaj komentarz