LogowanieZarejestruj się
News

Microsoft o Windows Phone 8: nie będzie upgade smartfonów z WP7!

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
windowsphonedevsummit0131-600

Fatalna wiadomość dla właścicieli telefonów z mobilnymi okienkami Microsoftu. Niestety nie potwierdziły się wcześniejsze informacje (których źródłem byli m.in. producenci windowsowych smartfonów) o aktualizacji systemu do wersji Windows Phone 8 (kodowo Apollo). Nie wiem co odczuwają teraz posiadacze nierzadko kosztownych modeli (np. Lumia 800/900), ale pewnie nie są to przychylne Microsoftowi opinie, a wręcz przeciwnie… Trudno się dziwić, ponieważ cykl życia platformy Windows Phone 7.x okazuje się rekordowo krótki. Warto nadmienić, że pojawiły się maksymalnie dwie generacje sprzętu pod ten system, de facto Microsoft przeprowadził dwie ważne aktualizacje OSa. Tyle. Mamy w testach Nokię 710, dobrze że informacje na temat braku wsparcia pojawiły się przed publikacją – będą miały spory wpływ na ocenę końcową sprzętu/systemu. Zapewne MS przemyślał sprawę, rozważył wszystkie za i przeciw, niestety firma zdecydowała się na dość brutalny rozbrat z dotychczasowymi użytkownikami. Cóż, jest mało prawdopodobne, że ktoś kto kupił już jeden ze smartfonów z WP7, zdecyduje się na kosztowną, niewygodną przesiadkę na nowy telefon zgodny z nową listą wymagań. Ta jest całkiem rozbudowana: wielordzeniowe układy, ekrany o rozdzielczości WXGA (1280 x 768), co ciekawe uwzględniono pełne wsparcie dla kart pamięci SD – innymi słowy dodatkowa pamięć masowa będzie stanowiła wymagany przez MS standard w przypadku nowych modeli telefonów z WP8. Ten lepszy, szybszy sprzęt będzie musiał poradzić sobie ze znacznie bardziej rozbudowanym, wymagającym sporej mocy, oprogramowaniem – tworzonym w natywnym kodzie (język oprogramowania to najpopularniejszy C/C++, MS zdecydował się zatem odejść od CRL). Tworzenie i uruchamianie będzie możliwe na każdej maszynie wyposażonej w Windowsa 8 oraz Windowsa RT (kernel współdzielony z kodem wymienionych systemów operacyjnych). Widać zatem wyraźnie, że Microsoftowi przyświeca idea stworzenia jednego, wspólnego środowiska programistycznego dla telefonów, tabletów, komputerów, co ma zaowocować możliwością tworzenia krzyżowego oprogramowania, aplikacji łatwych do adaptacji na dowolnej platformie kompatybilnej z którąś z nowych wersji Windows.

Ważne nowości w Apollo to między innymi pełne zintegrowanie HFC (elektroniczny portfel), dodatkowo będzie można bezproblemowo korzystać z dobrej nawigacji – częścią nowego systemu Microsoftu będą Mapy Google wraz z obsługą map offline oraz nawigowaniem turn-by-turn. Nie wspomniano natomiast o mapie w trybie 3D. Poza tym firma z Redmond obiecuje wysoki poziom bezpieczeństwa swojego nowego systemu mobilnego – wyraźny ukłon pod adresem klienta biznesowego. Nowe metody szyfrowania, bezpieczny sposób bootowania OS to niektóre z wprowadzonych nowości. Dodatkowo zintegrowano Skype, wprowadzono płatności w aplikacjach oraz prawdziwy multitasking. MS zapowiada rewolucyjną jakość aplikacji oraz gier napisanych dla nowych okienek. Developerzy będą mogli w miarę prosto przenosić swoje gry na bardzo różne urządzenia z Windows 8 / RT / Phone 8. Poza tym nowy, w pełni edytowalny ekran początkowy prezentuje się naprawdę zachęcająco. Nowoczesny, funkcjonalny i przejrzysty – to obecnie chyba najlepsze rozwiązanie tego typu w smartfonach.

Powracając do braku wsparcia, MS przewidując burzę, jaką wywoła ta decyzja (podyktowana kwestiami wyśrubowania specyfikacji telefonu z WP 8), postanowił zapowiedzieć kolejny upgrade WP7 – do wersji Windows Phone 7.8. System będzie zawierał wiele rozwiązań z WP 8, podstawowa różnica będzie taka, że nie uruchomimy aplikacji specjalnie stworzonych z myślą o nowych telefonach, pod nowego OS, na starszym sprzęcie. Podsumowując, użytkownicy obecnych na rynku telefonów z systemem MS otrzymają większość funkcji przewidzianych w ósemce (nowy ekran startowy identyczny w obu wariantach OS). Zasadnicza różnica to brak wsparcia dla software opracowanego z myślą o WP8. MS przygotował trzy warianty wyglądu poszczególnych elementów (czy może bardziej rozmieszczenia) interfejsu – użytkownik w obu wypadkach będą mogli cieszyć się odświeżonym designem systemu.

Dodaj komentarz