LogowanieZarejestruj się
News

Nowa wersja aplikacji iPeng dla iOS wprowadza obsługę audio hi-res!

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
ipeng

iPeng to jeden z najlepszych programów pozwalających na odtwarzanie muzyki w dowolnym formacie na zewnętrznych urządzeniach oraz handheldach Apple, pierwotnie stworzony na potrzeby współpracy z odtwarzaczami strumieniowymi Logitecha. Obecnie Squeezeboksy to ważny, choć nie jedyny element systemu współpracującego z oprogramowaniem. Dzięki rewolucyjnej zmianie, przekształcającej każdego handhelda (od modelu iPhone 3GS w górę) w …odtwarzacz strumieniowy (wymaga zakupu dodatkowej funkcjonalności w programie), wraz z bardzo dobrym oprogramowaniem dla komputerów (zarówno w formie serwera muzycznego, jak i aplikacji webowej) można wykorzystywać tytułowy program jako prawdziwą szafę grającą (z możliwością strumieniowania), szczególnie w warunkach domowych.

Najnowsza wersja aplikacji wprowadza kolejne, bardzo ważne zmiany. Jeden z dwóch obecnie sprzedawanych modeli Squeezeboksów (Touch, który niebawem doczeka się dużej recenzji na naszym portalu) obsługuje pliki 24/96. To jedno (w mojej opinii) najlepszych źródeł cyfrowych w ogóle, a biorąc pod uwagę cenę, sprzęt bezkonkurencyjny na rynku. Aktualizacja iPenga (dostępy w wersji dla smartfona, PMP oraz osobno – iPada) pozwala na strumieniowanie dźwięku hi-rez na jabłkowe handheldy, z ograniczeniami wynikającymi ze specyfikacji danego urządzenia. Jak już wcześniej, niejednokrotnie wspominałem, iPhone oraz iPod ograniczone są do plików 24 bit / 44 kHz, innymi słowy odtwarzamy gęste formaty, niestety z częstotliwością próbkowania odpowiadającą parametrami płycie kompaktowej. Zaskakującą informacją (szczerze, aż trudno mi w to uwierzyć) jest wpis w changelogu informujący, że iPad (każdy?) pozwala na obsługę dźwięku 24 bit / 96 kHz! Innymi słowy iPad może służyć jako pełnoprawny transport cyfrowy hi-res, bez downsamplingu (który, jak informują twórcy aplikacji, następuje automatycznie gdy materiał przekracza specyfikację obsługiwanych formatów). Co prawda we wpisie znajduje się informacja o transferze via dock (za pośrednictwem camera kit i kabla USB), jednak w przypadku iPenga zasadniczo korzystamy z transferu bezprzewodowego (w tym samym zdaniu wspomniano w AirPlay).

Na pewno sprawdzę jak to wygląda w praktyce, z software korzystam od dawna, i jak wyżej, uważam że jest to jedna z najlepszych aplikacji muzycznych, programów do obsługi sprzętu muzycznego, dostępnych na App Store. Program można kupić za 5.99€/7.99€ (nie jest tani, ale w moim odczuciu wart wydanych nań pieniędzy) w tym miejscu.

 

Dodaj komentarz