LogowanieZarejestruj się
News

Google przewierzył Motorolę

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
motorola-razr-i

Przypomnijmy, internetowy gigant kupił dział mobilny amerykańskiej firmy, jednak głównym celem – jak się wydaje – nie była wcale produkcja, handheldy, a 17 tysięcy patentów. Wartość transakcji wynosiła 12.5 miliarda dolarów, szybko Google postanowił znacząco ograniczyć koszty, zamykając wiele biur Motoroli na całym święcie, w tym w Polsce. Teraz przyszedł czas na Koreę Południową, jednak to nie koniec cięć - właściciel już zapowiada, że w niedalekiej przyszłości produkty Motoroli (telefony) będzie można kupić wyłącznie w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz we Francji (rynek UE). Obecnie wsparcie techniczne jest jeszcze oferowane w ojczystych językach (m.in. w Polsce), ale już informacje o produktach dostępne są wyłącznie w języku angielskim. Niebawem cała obsługa będzie prowadzona wyłącznie po angielsku.

Poza tym pod młotek ma pójść dochodowa część Motoroli – dział zajmujący się dekoderami telewizyjnymi. Rynek amerykański został zdominowany między innymi przez Motkę, która jest potentatem w dziedzinie set-top-boksów kablowych. Dlaczego Google chce się pozbyć czegoś, co przynosi dochody? Bo nie mieści się to w profilu firmy, która próbowała szczęścia na rynku telewizyjnym (Google TV), jednak bez powodzenia. Za wspomniany dział Google może uzyskać ok. 2 mld $.

Niektórzy spekulowali, że przejęcie mobilnego biznesu Motoroli to zapowiedź emancypacji Google w dziedzinie hardware. Jak widać, nic bardziej błędnego, zresztą byłoby to działanie na szkodę własnej platformy, własnego biznesu. Dużo lepiej jest wspierać „swoich” producentów, zlecając im produkcję Neksusów, niż próbować konkurować z partnerami na bardzo konkurencyjnym rynku. Niestety nie są to dobre wieści dla wielbicieli marki, smartfonów Razr, Droid… może się okazać, że będą to produkty niedostępne na wielu rynkach. Właściwie jest to już przesądzone (jw).

Dodaj komentarz