LogowanieZarejestruj się
News

SmartTV podatne na ataki z zewnątrz

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
smarttvalliancelogo-1

Cóż, każda rzecz podłączona do sieci może ulec atakowi ze strony hackerów. Przejęcie kontroli, manipulacje na danych zgromadzonych w pamięciach masowych… to wszystko znamy głównie ze świata komputerów osobistych, obecnie coraz częściej o tego typu zagrożeniach mówi się w kontekście handheldów. Okazuje się, że niestety spore niebezpieczeństwo czeka na użytkowników odbiorników SmartTV. W przypadku najnowszych modeli Samsunga możliwe jest praktycznie całkowite przejęcie kontroli nad urządzeniemmożna wykasować dyski (o ile dany model wyposażony jest w pamięć masową, względnie pod telewizor podpięty jest dysk na USB – to częsta sytuacja) oraz zainstalować złośliwy kod, pozwalający na sterowanie zamontowaną w telewizorze kamerą oraz systemem nagłaśniającym.

To duży problem, szczególnie możliwość śledzenia użytkownika przez zamontowaną kamerę wydaje się bardzo poważnym naruszeniem prywatności oraz niesie ze sobą duże niebezpieczeństwo dla użytkownika. W przypadku TV, który zazwyczaj jest tak umiejscowiony, aby można było bez przeszkód oglądać na nim obraz z dowolnego miejsca w pomieszczeniu (dodatkowo zamontowany jest często na ścianie, wysoko), kamera swoim obiektywem obejmuje cały pokój, a nieraz także inne miejsca w domu.

Domowa elektronika AV wpinana do Internetu nie ma żadnych zabezpieczeń przed tego typu włamaniami. Sprzęt jest całkowicie bezbronny. Przedstawiciele firmy ReVuln opublikowali wideo, na którym włamują się na twardy dysk jednego z telewizorów, zdobywają dostęp do prywatnych informacji właściciela, a także instalują oprogramowanie zdolne do rejestracji obrazu i dźwięku znajdujących się w zasięgu odbiornika. Udało się odkryć sposób na wytropienie adresów IP telewizorów. Dzięki ich znajomości, można z łatwością uzyskać dostęp do przechowywanych w nich informacji. Pracownicy firmy ostrzegają przed podłączaniem urządzeń konsumenckich do Internetu. Takie urządzenia, (jak wyżej) nie posiadające żadnych zabezpieczeń, będą stanowiły łatwy cel ataku dla hakerów. Poniżej klip pokazujący włamanie do odbiornika SmartTV…

 

Dodaj komentarz