LogowanieZarejestruj się
News

Brutalna prawda: klienci znacząco przepłacają kupując tablet w abonamencie

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
tablety

To, że płacimy więcej nie jest zaskoczeniem. Zaskoczeniem jest o ile więcej. Okazuje się, że branie tabletu na kredyt jest… bardzo mało opłacalne. Generalnie płacimy od 400 do 1300 (!) złotych więcej, niż gdybyśmy kupili nowy model w salonie, sklepie bez umowy z operatorem. To naprawdę sporo, często różnica wynosi 35-50% na naszą niekorzyść. Zresztą patrząc na obecne taryfy oraz wysokie (tak właśnie) ceny najnowszych modeli w nawet wysokich abonamentach faktycznie trudno nie oprzeć się wrażeniu, że ktoś tu chce zarobić kosztem konsumenta. I to sporo zarobić, bo przecież operatorzy od zawsze namawiają swoich klientów do wybrania opcji z urządzeniem. A potem: płać i płacz.

Być może jakiś wpływ na tą niekorzystną tendencję mają bardzo tanie karty pre-paidowe, pozwalające przez długi czas surfować po Internecie na mobilnych urządzeniach w bardzo korzystniej cenie. Do tego (odnośnie telefonów także widać taką tendencję, choć różnice są jednak mniejsze) oferta przedpłacowa jest obecnie na tyle atrakcyjna (dla niektórych klientów), że mogą oni faktycznie zrezygnować z opcji zakupu wraz z abonamentem „taniego” smartfona. Zakup tabletu staje się więc przysłowiową kulą u nogi i jako żywo przypomina wciskanie przez operatorów nieświadomym klientom netbooka za złotówkę (po podliczeniu wszystkich kosztów, takie oferty często wymagały zapłacenia dodatkowo prawie 100% wartości sprzętu!). Tak więc, jak ktoś chce tablet, niech go kupi w sklepie, bez abonamentu, bez zobowiązań. Wyjdzie znacznie taniej!

Parę przykładów z życia wziętych: W Orange i T-Mobile oferta z najnowszym iPadem kosztuje klienta 400–500 zł więcej po podsumowaniu wartości dwuletniego kontraktu niż przy samodzielnym zakupie sprzętu;  w T-Mobile z ofertą Samsunga 7-calowego – klient przepłaca 700 zł. W Play  iPada mini kupić można za 0 zł w abonamencie miesięcznym 149 zł, ale ostatecznie zapłacimy aż o 800 zł drożej. Jeszcze gorzej jest z 10” iPadem – przepłacamy aż 1200 zł! Inny kwiatek… w Orange, który oferuje Alcatela – po dwóch latach klient oddaje operatorowi w tej ofercie za mobilny Internet i tablet około 2600 zł, czyli o 1100 zł więcej. Innymi słowy, zawsze przepłacimy.

Dodaj komentarz