LogowanieZarejestruj się
News

Nokia Lumia 1020 zaprezentowana

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
lumia1020_1

Flagowy model Lumia 1020 ma być produktem przełomowym. Tak przynajmniej wygląda to po prezentacji możliwości smartfona przez najwyższych rangą przedstawicieli producenta. Cała otoczka zbudowana jest wokół aparatu. 41 Mpx to nie tylko niespotykane gdzie indziej możliwości rejestracji obrazu – to także równie ważna obudowa softwareowa. Nokia bardzo starannie przygotowała premierę swojego topowego modelu także w tym wymiarze. Nowa aplikacja Pro Camera (trafi także do Lumii 9xx) otwiera zupełnie nowe możliwości w dziedzinie fotografii wykonywanej za pomocą handhelda. Bogate możliwości edycji, bardzo rozbudowane opcje pozwalające na wykorzystanie potencjału technologii PureView niewątpliwie zwiększają atrakcyjność telefonu, jako sprzętu w dużej mierze zastępującego aparat cyfrowy / kamerę cyfrową. Przygotowano nawet nastawy dla profesjonalistów, poza manualnym wyborem balansu bieli, ostrzenia, ISO, kompensacji oraz czasu ekspozycji, można będzie ustawić np. miejsce ostrzenia (pomiar wielopunkowy, z wyborem konkretnego miejsca, czy kilku miejsc w trybie MF). Tym co wyróżnia aplikację jest znakomity interfejs, chyba najlepszy jaki widziałem w telefonie, zresztą nie tylko telefonie, ale także każdym urządzeniu jakie służy do rejestracji obrazu. Poza nazwijmy tradycyjnym sposobem wyboru poszczególnych nastaw, można wybrać po tapnięciu w symbol po prawej stronie ekranu można modyfikować ustawienia za pomocą niezwykle intuicyjnego menu w formie półokręgów z płynnie wybieranymi nastawami. To genialne rozwiązanie, bo przeźroczysty interfejs pozwala „w locie” ocenić co będzie najlepiej pasowało, możemy w ten sposób precyzyjnie dobrać ustawienia widząc jaki będzie efekt naszych działań.

Oczywiście ogromne wrażenie robi możliwość uzyskania niezwykle ostrego zbliżenia, wykadrowania fotografii z uchwyceniem najdrobniejszych szczegółów bez śladu pikselozy, kompresji. Prezentuje się to genialnie, żaden inny produkt tego typu na rynku nie ma nawet ułamka takich możliwości. PureView w 1020 pozwala na rejestrację fenomenalnych zdjęć makro. Do tego dochodzi bardzo dobra stabilizacja obrazu. Oczywiście Lumia 1020 to nie tylko aparat/kamera. Specyfikacja przedstawia się identycznie z wcześniej publikowanymi, nieoficjalnymi danymi. Mamy więc 1.5Ghz, dwurdzeniowy układ Snapdragon, 4.5″ ekran HD OLED, 32GB pamięci. Telefon jest raczej kompaktowy, szczególnie w porównując z Lumią 920 – 159 g. oraz 10.4 mm grubości. Zastosowano nowe szkło Gorilla Glass 3, oraz aż 2GB pamięci (z całą pewnością przyda się ta ilość w kontekście wielkoformatowych fotografii, edycji oraz obróbki 41Mpx obrazu w czasie rzeczywistym… to wymaga dużej pamięci). Trzeba przyznać – niesamowity produkt (choć niepozbawiony wad – vide brak slotu dla kart microSD).

Aktualizacja: Polecam fachowo napisany artykuł o technologiach (foto) zastosowanych przez Nokię w najnowszej Lumii 1020. Ładnie, przystępnie wyjaśniono na czym polegają przewagi wbudowanego aparatu/kamery odnosząc to do innych modeli (w tym 808) oraz do aparatów cyfrowych… kompaktów, lustrzanek. Link do tekstu – Ile naprawdę warty jest aparat w Lumii 1020 powyżej w <<źródle>>.

 

Dodaj komentarz