LogowanieZarejestruj się
News

ESSENCE EVOLVE – pierwszy DAC HDMI

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
Essence-HDMI-Multi-channel-DAC-2

Pierwszy taki, bo wcześniej pojawiły się wysokiej klasy urządzenia audio z wbudowanym wejściem HDMI (oraz, dodatkowo, wyjściem do przesłania obrazu dalej, do telewizora, projektora). Jednak nie było do tej pory rozwiązania nawiązującego stylem do USB DACów. To o tyle dziwne, że HDMI jest mimo sporych, teoretycznych problemów (jitter, pasmo), jest cyfrowym interfejsem zdolnym do przesyłu dźwięku bardzo wysokiej jakości (24bit / 192 kHz). Podobnie jak z USB, skonstruowanie dobrze grającego urządzenia korzystającego z tego typu złącza nie jest zadaniem łatwym. Jednak, jak pokazują takie produkty, jak Devialet (pierwsza generacja) czy amplitunery kina domowego Arcama, można uzyskać znakomite rezultaty brzmieniowe via HDMI. Trzeba tylko odpowiedniego toru, z odpowiednim dakiem. Płyt BD-Audio już trochę jest, pojawiają się ciekawe koncerty na płytach Blu-ray… nie jest to więc sztuka dla sztuki.

Essence Evolve jest pierwszym dakiem przeznaczonym tylko i wyłączenie do konwersji zer i jedynek z BD na sygnał analogowy. Urządzenie wypuszcza sygnał LPCM (co ważne, nie zachodzi wtedy konieczność dekodowania ścieżek DTS Master Audio HD oraz Dolby True HD), może to być dźwięk zarówno dwukanałowy oraz wielokanałowy (zarówno 5.1, jak i 7.1). Ciekawą cechą jest możliwość (dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu) słuchania muzyki bez aktywnego ekranu – dzięki konstrukcji ESSENCE EVOLVE można podłączyć sprzęt do amplifikacji i słuchać ścieżek z płyty BD bez włączonego telewizora lub/i projektora. To bardzo użyteczna cecha. Poza tym sprzęt przepuszcza bez zmian obraz we wszystkich wymaganych formatach, producent wspomina nawet o częściowej zgodności ze standardem obrazu 3D. W razie konieczności można także skorzystać ze złącza optycznego (wtedy przesyłamy dźwięk Dolby Digital EX 5.1 oraz LPCM 2.0). Przetwornik jest w pełni zgodny z zabezpieczeniami HDCP. Jak widać na załączonych obrazkach wyjścia analogowe zrealizowano w formie gniazd audio jack 3.5mm Urządzenie kosztuje 250$. Bezpośredni link do tytułowego produktu znajduje się pod tym adresem. Poniżej schemat możliwych połączeń z naszym opisem oraz opinią na temat możliwości tytułowego HDMI DACa.

 

 

Możliwości przyłączeniowe… jak widać możemy podpiąć via TOSLINK aktywne monitory z własnym dakiem (w takim scenariuszu sprzęt pełni funkcję konwertera HDMI-SPDIF), poza tym – co jest kluczową cechą omawianego daka, można wyjść analogowo, także wielokanałowo. Amplifikacja to – jak przedstawiono – jakiś amplituner kina, ale wg. mnie znacznie ciekawszą opcją może być stereofoniczny wzmacniacz, a nawet dwa takie wzmacniacze (zazwyczaj znakomite rezultaty z układem 4.0). W takiej sytuacji można pokusić się o budowę wielokanałowego zestawu HiFi, a nawet High-end. Ciekawe rozwiązanie dla osób dysponujących budżetowym odtwarzaczem Blu-ray lub (jeszcze lepiej) konsolą PlayStation 3 (najlepiej wersją FAT). Można będzie stworzyć na bazie takich urządzeń docelowy tor dla płyt BD z muzyką.

Dodaj komentarz