LogowanieZarejestruj się
News

Synology prezentuje oprogramowanie DSM 5.0. Pełne wsparcie dla Chomrecast!

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
DSM 5_1

Jak już wcześniej wspominałem, testujemy sobie Chromecasta, czyli nową odsłonę Google TV w formie niewielkiego adaptera HDMI podłączanego do telewizora. Dlaczego zaczynam od tej bździny, pisząc o nowym DSM? Ano dlatego, że zgodnie z zapowiedziami najnowsza wersja oprogramowania dla dysków sieciowych DS firmy Synology wprowadza pełne wsparcie dla Chromecasta! Będzie można zatem za pośrednictwem licznych, firmowych aplikacji strumieniować dźwięk, obraz z NASa na TV. To bardzo ważna informacja dla użytkowników produktu Google, bo ten dopiero od niedawna oferuje możliwość streamingu z zew. źródeł za pomocą aplikacji firm trzecich. Na razie często wiąże się to z dodatkowymi kosztami, w przypadku Synology nie trzeba uiszczać żadnych opłat, oczywiście konieczne jest dysponowanie dyskiem sieciowym tego producenta. Poza tym DSM 5.0 wprowadza wiele bardzo użytecznych, nowych funkcji oraz rozszerza możliwości firmowych NASów… pełna lista zmian poniżej, w rozwinięciu newsa. Oprogramowanie jest w tej chwili udostępnione do pobierania. Wieczorem sprawdzę jak się sprawuje nowy DSM 5.0, przetestuje możliwości współpracy z Chromecastem, sprawdzę czy wyeliminowano drobne błędy – wpis będzie podlegał aktualizacji.

PS. Nowy software wprowadza także pewne usprawnienia w dziedzinie obsługi Apple TV (dźwięk AC3) – sprawdzimy także te modyfikacje na naszym red. sprzęcie.

AKTUALIZACJA: Fotogaleria z krótkim komentarzem oraz pierwszymi wrażeniami…

Pulpit – przejrzysty, funkcjonalny, znacznie mniejsze obciążenie CPU/RAM

Półprzezroczysty panel główny z dostępem do najważniejszych zakładek

Estetyczny interfejs – wygląda to dużo lepiej w porównaniu do poprzednich wersji oprogramowania

Rozbudowane funkcje sieciowe, m.in. możliwość skonfigurowania AP WiFi, rozszerzenia zasięgu sieci bezprzewodowej

Zdalny dostęp do serwera bez konieczności posiadania stałego IP (administrowanie, zdjęcia) – bardzo fajna funkcja…

Parę słów po instalacji nowego DSM 5.0. Aktualizacja wymaga oprogramowania 4.3, tradycyjnie nie ma możliwości powrotu do poprzedniego firmware. Wszystkie pakiety dodatkowych aplikacji wymagają ponownej instalacji (de facto – procedura opiera się na reinstalowaniu, a nie upgrade software). To wszystko związane jest z dużymi zmianami jakie wprowadziło Synology. I nie chodzi tutaj tylko o warstwę interfejsu, który jest bardziej ergonomiczny, czytelniejszy, wreszcie subiektywnie ładniejszy, ale całą mechanikę firmware. Teraz wszystko działa dużo szybciej, dużo sprawniej (nie czekam na aktywowanie funkcji, na wykonanie komendy kilku, a bywało że nawet kilkunastu sekund) i co najważniejsze obecny DSM jest znacznie lżejszy, to znaczy znacznie mniej obciąża procesor oraz w zgłasza mniejsze zapotrzebowanie na pamięć RAM. To bardzo istotna zmiana, szczególnie dla właścicieli takich modeli jak mój DS110j, a więc budżetowych, najtańszych NASów, wyposażonych w starsze układy (taktowanie 800MHz) oraz niewielką ilość pamięci operacyjnej (zaledwie 128GB). Od tej wersji systemu mogę śmiało powiedzieć, że NAS działa przyzwoicie – wcześniej zasadniczo korzystałem z oprogramowania SynoDS, które było znakomitym panaceum na niedomagania DS (org. software) odnośnie wydajności. W ogóle dostęp via aplikacje mobilne prezentował się dużo sensowniej, przynajmniej w moim przypadku, niż to co oferował panel www. W nowym oprogramowaniu znacząco usprawniono działanie interfejsu oraz jw. samo zachowanie serwera. Duży plus za to.

Znakomitym rozwiązaniem jest integracja z Chromecast, o tym jeszcze później napiszę, wspomnę tylko że mamy dostęp do całego katalogu zbiorów multimedialnych na naszym serwerze (a więc do folderów muzyka, wideo oraz foto). Dzięki aplikacjom dla Androida / iOSa każdy handheld może pełnić funkcję sterownika dla telewizyjnego adaptera Google, co więcej Synology zauważyło rosnącą popularność platformy mobilnej Microsoftu i właśnie pojawiły się pierwsze programy dla Windows Phone. W końcu użytkownicy Lumii nie będą pokrzywdzeni. Do tego bardzo fajna funkcja rozszerzenia zasięgu WiFi (patrz obrazki) poprzez integracje z NASem (via USB) bezprzewodowej sieciówki oraz zdalny dostęp do naszego NASa bez konieczności posiadania stałego IP. Zmian jest naprawdę sporo i większość wprowadza znaczące usprawnienia, nowości. Z tym oprogramowaniem każdy DS nabiera nowego życia, staje się nie tylko lokalnym, ale także w pełni chmurowym rozwiązaniem odnośnie przechowywania danych, dodatkowo dając użytkownikowi sporo dodatkowych funkcji, z których opcjonalnie może skorzystać. Jedyny problem jaki zauważyłem pojawił się po uruchomieniu przeszukiwania zbiorów w aplikacji LMS (w tym wypadku chodzi o serwer Squeezebox dla DS). Oprogramowanie nie dało rady zindeksować oraz uporządkować informacji o zbiorach i rano, po zalogowaniu, okazało się że DS wisi (99% obciążenia). No nie do końca wisiał, bo dało radę wejść w ustawienia (choć z pewnym opóźnieniem) i wyłączyć felerny software. Po tym działaniu wszystko wróciło do normy, wystarczyło uruchomić software Logitecha i znowu DS zgłasza 20-30% obciążenia dla CPU. To mniej więcej dwa do trzech razy mniej, niż w przypadku 4.3. Znakomity, przyznacie, wynik. 

 Informacja prasowa

10 marca 2014- Synology® udostępnia oficjalna wersję DiskStation Manager (DSM) 5.0, najnowszego systemu operacyjnego NAS działającego na DiskStations i RackStations. “Zaprojektowany z zupełnie nowym interfejsem i wyposażony w mnóstwo nowych funkcji, DSM 5.0 na nowo definiuje sposób myślenia użytkowników o rozwiązaniach NAS” powiedział Alex Wang, CEO Synology Inc.

DSM 5.0 oferuje:

Odnowiony interfejs użytkownika: Interfejs został przeprojektowany oferując przejrzystość i prostotę użytkowania, pomagając szybko uzyskać dostęp do usług. Dostępny jest już tryb wysokiej rozdzielczości po uruchomieniu obsługi urządzeń z wyświetlaczem Ultra HD lub Retina®. Usługa QuickConnect obejmuje teraz wszystkie aplikacje mobilne i większość pakietów od Synology, zapewniając połączenia zawsze i wszędzie bez skomplikowanej konfiguracji routera.

Usprawnione zarządzanie infrastrukturą IT i skalowalne wdrożenia: Centralny system zarządzania (CMS) Synology oferuje elastyczność i wygodę dla administratorów IT, służy do zarządzania setkami urządzeń NAS za pośrednictwem jednego interfejsu. Rozwiązanie skalowalnego klastra CIFS umożliwia przedsiębiorstwom rozbudowę pojemności pamięci masowej aż do 1 petabajta, szybko i łatwo.

Wszechstronne rozwiązania cloud: Usługa Cloud Sync maksymalizuje ochronę danych, umożliwiając użytkownikom synchronizację plików przechowywanych w usługach Dropbox, Google Drive™ i Baidu Cloud z Synology NAS. Dostępna jest już także 2- kierunkowa synchronizacja pomiędzy różnymi serwerami Synology dzięki aplikacji klienckiej dla DSM- Cloud Station Client, zapewniając efektywne wykorzystanie danych oraz ich automatyczną nadmiarowość.

Spójne i efektywne tworzenie kopi zapasowych: Synology Snapshot Manager, nowe oprogramowanie pod postacią wtyczki (plug-in) dostępnej dla VMware® vSphere™ i Windows®, zapewnia spójne z aplikacją migawki, gwarantujące spójność danych. Zintegrowana technologia backupu przyrostowego na poziomie bloków oferuje wiele wersji kopii, znacznie podnosząc wydajność pamięci masowej.

Ogólne zwiększenie wydajności: Pamięć podręczna SSD obsługuje odczyt i zapis redukując opóźnienia operacji wejścia/wyjścia. Losowa wydajność odczytu iSCSI została wzmocniona ponad 6- krotnie. Technologia kompresji pamięci oferuje użytkownikom płynne działanie aplikacji uruchamianych na DSM.

Zoptymalizowane doświadczenia multimedialne i mobilne: Widok drzewa albumów oraz opcje udostępniania wideo i zdjęć na YouTube™ i Flickr® są już dostępne w Photo Station. Video Station wspiera AC3 z Apple TV® dla lepszej jakości audio. Aplikacja DS file została odnowiona i wyposażona w intuicyjny interfejs, możliwość wybrania widoku miniatur, archiwizację plików i udostępniania łączy. DS video pozwala teraz użytkownikom zapisywać filmy do oglądania w trybie offline. Aplikacja DS photo+ dla Android™ pozwala obecnie przesyłać zdjęcia na duże ekrany za pośrednictwem Apple TV, a DS audio oraz DS video dla systemów Android i iOS obsługują Chromecast™.

Dostępność
Oprogramowanie Synology DSM 5.0 jest bezpłatne i dostępne do pobrania dla użytkowników posiadających urządzenia DiskStation lub RackStation serii x10 oraz kolejnych. Wspierane modele:

  • 14-series: RS3614xs+, RS2414+, RS2414RP+, RS814+, RS814RP+, DS214+, DS214play, RS814, DS214, RS214, DS414, DS114, DS214se
  • 13-series: RS10613xs+, RS3413xs+, DS2413+, DS1813+, DS1513+, DS713+, DS413, DS413j, DS213+, DS213, DS213air, DS213j
  • 12-series: RS3412xs, RS3412RPxs, RS812+, RS812RP+, RS2212+, RS2212RP+, RS812, RS212, DS3612xs, DS1812+, DS1512+, DS712+, DS412+, DS212+, DS212, DS212j, DS112+, DS112, DS112j
  • 11-series: RS3411xs, RS3411RPxs, RS2211+, RS2211RP+, RS411, DS3611xs, DS2411+, DS1511+, DS411+II, DS411+, DS411, DS411j, DS411slim, DS211+, DS211, DS211j, DS111
  • 10-series: RS810+, RS810RP+, DS1010+, DS410, DS410j, DS710+, DS210+, DS210j, DS110+, DS110j

 

 

Dodaj komentarz