LogowanieZarejestruj się
News

Toshiba ma rozmach, 55ZL2 z QHD i 3D bez okularów na IFA

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
55ZL2_left_Lance

Toshiba Europe GmbH wprowadza na rynek pierwszy na świecie telewizor 3D z dużym ekranem nie wymagający używania specjalnych okularów. Model 55ZL2 ma ekran o przekątnej 139 cm (55″) i nie wymaga okularów do uzyskania efektu 3D. Ponadto 55ZL2 to pierwszy na świecie telewizor do użytku domowego wyposażony w ekran o poczwórnej rozdzielczości Full HD (tzw. Quad Full HD). Dzięki ekranowi Quad Full HD obraz 3D może być oglądany przez dużą grupę widzów, a dodatkowo wyświetlacz prezentuje obrazy 2D w rozdzielczości czterokrotnie wyższej niż Full HD. Model ten wyposażono w wydajną, wieloprocesorową platformę CEVO-ENGINE, która pozwala również na korzystanie z wielu dodatkowych, innowacyjnych funkcji. Personal TV pozwala konsumentowi na personalizację ustawień telewizora, a wśród funkcji Smart TV znajdziemy m.in. nagrywanie audycji telewizyjnych na dyskach USB i dostęp do Toshiba Places. Jest również funkcja Autokalibracji, która pozwala uzyskać studyjną jakość obrazu. Telewizory 55ZL2 pojawią się na rynku niemieckim w grudniu 2011 roku, zaś daty premier w innych krajach europejskich będą systematycznie ogłaszane.

Nowa era telewizji 3D

Inżynierowie Toshiby wykorzystali swoje nieprzeciętne umiejętności tworząc algorytmy programowe i opracowując potężny procesor przeznaczony dla urządzeń elektroniki użytkowej. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom możliwe stało się przekształcenie stereoskopowych obrazów tak, że są jednocześnie wyświetlane pod różnym kątem. W modelu 55ZL2, zastosowano matrycę specjalnie uformowanych soczewek, które po raz pierwszy znalazły się w dużym, komercyjnie dostępnym telewizorze.

Wyrafinowana technologia optyczna pozwala na uzyskanie szerokiego kąta patrzenia

Technologia 3D bez okularów oparta jest na stereoskopowej zasadzie jednoczesnego wyświetlania obrazu dla lewego oka i drugiego, minimalnie przesuniętego obrazu trafiającego do oka prawego. Finalny obraz odbierany jest przez widza jako trójwymiarowy. W technologii 3D bez okularów kluczowe jest aby obrazy przepuszczane przez specjalny układ soczewek trafiały do lewego i prawego oka. Zintegrowany system wizyjny w telewizorze 55ZL2, pracuje pod kontrolą CEVO-ENGINE i pozwala na wyświetlanie 9 widoków pojedynczej stereoskopowej klatki dzięki czemu kilkoro widzów może komfortowo oglądać obraz 3D bez okularów patrząc na ekran nawet pod dużym kątem.

Funkcja śledzenia ruchu twarzy widza optymalizuje jakość o 3D

W celu zapewnienia wysokiej jakości obrazu 3D bez okularów, niezależnie od kąta pod którym widz patrzy na ekran, model 55ZL2 wyposażono w funkcję śledzenia położenia twarzy. Po wciśnięciu odpowiedniego przycisku na pilocie, wykrywane jest położenie widza i dokonywana jest optymalizacja parametrów wyświetlania obrazu 3D.

Quad Full HD zapewnia doskonałą jakość obrazu 2D i 3D

Jednoczesne wyświetlanie pod różnym kątem 9 obrazów HD jest dużym wyzwaniem technologicznym. Zastosowany przez Toshibę panel o rozdzielczości 3,840 x 2,160 pikseli pozwala na wyświetlanie obrazów 2D w rozdzielczości czterokrotnie wyższej (tzw. Quad Full HD) niż standardowe ekrany Full HD. Innymi  słowy, zdjęcia wykonane aparatem z 8-megapikselową matrycą mogą być wyświetlane na ekranie telewizora bez utraty jakości. Korzystając z zaawansowanych algorytmów, technologia Toshiby Resolution+ przekształca sygnał SD i HD, np. standardowej telewizji, z płyt DVD czy Blu-ray do czterokrotnie wyższej rozdzielczości Quad FHD.

Inteligentne i osobiste okno na świat

Telewizor 55ZL2 potrafi dużo więcej niż tylko wyświetlać obraz 3D bez okularów. Wyposażony jest w zestaw funkcji SMART-TV dających dostęp do Toshiba Places, platformy Toshiby umożliwiającej strumieniowe przesyłanie obrazu oraz kupno i współdzielenie treści multimedialnych umieszczonych w Internecie. 55Zl2 obsługuje też standard HbbTV® (Hybrid broadcast broadband TV). Możliwe jest nagrywanie na dysk twardy podłączony do telewizora audycji telewizyjnych nadawanych w standardzie DVB-T. dzięki Toshiba Apps Connect, właściciele telefonów iPhone® mogą przekształcić swoje smartfony w piloty zdalnego sterowania.

55ZL2 oferuje także funkcję PERSONAL-TV, która umożliwia czterem użytkownikom przechowywać w pamięci telewizora swoje ulubione ustawienia obrazu, listy kanałów, osobiste nagrania wideo. Osobiste ustawienia mogą także dotyczyć parametrów dźwięku – poziom głośności może być zapamiętywany każdorazowo przy wyłączaniu telewizora lub przywracany do poziomu ustalonego i zapisanego przez każdego z użytkowników.

CEVO-ENGINE: źródło innowacyjnych funkcji

CEVO-ENGINE, wieloprocesorowa platforma Toshiby o potężnej mocy obliczeniowej zapewnia działanie innowacyjnych funkcji telewizora 55ZL2. CEVO-ENGINE pozwala na uzyskanie informacji o głębi obrazu niezbędnej do uzyskania efektu 3D i dokonania obliczeń dla 9 obrazów wyświetlanych jednocześnie pod różnym kątem. Jest to jedyne rozwiązanie spotykane w telewizorach, które zapewnia odpowiednią wydajność niezbędną do wyświetlania wysokiej jakości obrazu 3D bez okularów.

Autokalibracja: studyjna jakość obrazu

CEVO-ENGINE pozwala na uzyskanie obrazu o niezrównanej jakości. Odpowiada za działanie funkcji Autokalibracji[1], która optymalizuje ustawienia obrazu tak aby filmy wyświetlane były z jakością zgodną z oczekiwaniami reżysera. Dotychczas kalibracja z użyciem specjalistycznego miernika[2] wykorzystywana była jedynie przez profesjonalistów i dodatkowo wymagała użycia zewnętrznego komputera. CEVO-ENGINE dokonuje niezbędnych obliczeń samodzielnie, zatem komputer staje się zbędny.


[1] Dokładny opis działania funkcji Autokalibracji można znaleźć w Centrum prasowym  – http://pl.press.toshiba.eu/pl/articles/standard/pr_article_bg_autokalibracja

[2] Miernik TPA1 będzie dostępny jako opcja lub jako usługa serwisowa

 

Dodaj komentarz