LogowanieZarejestruj się
News

Sejm uchwalił ustawę o wdrożeniu cyfrowej telewizji naziemnej

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
DVBT-LOGO

Wygląda na to, że koniec analogowego nadawania sygnału naziemnego jest już przesądzony, według przyjętej dzisiaj ustawy, do końca lipca 2013 roku, Telewizja Polska (TVP 1, TVP 2, regionalne programy telewizyjne), Polsat, TVN, TV4 i Telewizja Puls muszą zakończyć nadawanie w paśmie analogowym i całkowicie przejść na nadawanie w technologii cyfrowej. W głosowaniu nad ustawą udział wzięło 419 posłów, za opowiedziało się 279, przeciw było 140.

Cyfryzacja polskiej telewizji naziemnej już powoli postępuje, szczegóły aktualnego zasięgu poszczególnych multipleksów możecie znaleźć na rządowej witrynie cyfryzacja.gov.pl. Obecnie działają dwa multipleksy, MUX2, w ramach którego nadawane są programy Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV4 oraz MUX3 zawierający TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia. Docelowo uruchomione zostaną trzy, MUX1 ma w całości należeć do telewizji publicznej i będzie zawierał 7 kanałów, MUX2 i MUX3 zostaną przeznaczone dla nadawców komercyjnych i każdy z nich zaoferuje po 8 kolejnych kanałów.

Ustawa  przewiduje również przeprowadzenie kampanii promującej naziemną telewizję cyfrową, a także mechanizmy, które mają chronić klientów, przed zakupem sprzętu, który nie będzie w stanie odbierać cyfrowego sygnału. Gdy ustawa wejdzie w życie, sprzedawca będzie musiał poinformować klienta, że sprzęt nie będzie w stanie wyświetlić obrazu nadawanego w ramach DVB-T, a klient poświadczy ten fakt na specjalnym piśmie. Zostały zatem 2 lata aby przygotować się nam przejście na cyfrową jakość i zaopatrzenie się w telewizor z odpowiednim tunerem lub zewnętrzny set-top-box.

Dodaj komentarz