LogowanieZarejestruj się
News

Apple zaliczyło kolejny świetny kwartał

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
iphone-4

Apple podało dzisiaj swoje wyniki finansowe za ostatni kwartał rozrachunkowy, który dla firmy skończył się 24 września 2011. Ostatni kwartał roku rozrachunkowego okazał się bardzi przyzwoity, drugi w historii, po ostatnim rekordowym, przychód na poziomie 28,27 mld USD oraz zysk netto na poziomie 6,62 mld USD. W analogicznym okresie roku ubiegłego przychody przekroczyły nieco 20 mld USD, a zysk netto wyniósł 4,31 mld USD, więc postęp i tak jest znaczący. Ponad to należy jeszcze dodać, że marża wzrosła z 36,9% do 40,3%.

W całym roku rozrachunkowym 2011, przychody Apple przekroczyły 108 mld USD, przy zyskach netto na poziomie niemal 26 mld USD. Dla porównania, w roku 2010 przychody przekroczyły nieco 65 mld USD, a zyski 14 mld USD, co samo w sobie pokazuje jak ogromny skok jakościowy dokonał się w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a to z pewnością jeszcze nie jest ostatnie słowo giganta z Cupertino. Peter Oppenheimer, CFO w Apple, przewiduje, że w nadchodzącym 1. kwartale 2012, który obejmuje najgorętszy okres świątecznych zakupów, wyniki Apple sięgną rekordowych 37 mld USD po stronie przychodów i około 9 mld USD po stronie zysków netto. Ta prognoza z pewnością pomoże utrzymać ostatnio zanotowany historyczny rekord cen akcji Apple i na dłużej zadomowić się na pierwszym miejscu, wśród najbardziej wartościowych firm na świecie.


Jeśli zaś chodzi o szczegóły sprzedaży w ostatnim kwartale, największym generatorem obrotów są telefony iPhone, których sprzedano ponad 17 milionów (o ponad 3 miliony mniej niż w poprzednim kwartale, ale to nie powinno dziwić, bo wszyscy oczekiwali na nowy model, którym okazał się iPhone 4S, notujący sprzedaż na poziomie 4 milionów sztuk w ciągu pierwszego weekendu w sklepach), a które wygenerowały prawie 11 mld USD przychodów. Na kolejnym miejscu, co może być małym zaskoczeniem, jest iPad, w sumie swoich nabywców w czwartym kwartale znalazło ponad 11 milionów sztuk (o prawie 2 miliony więcej niż w poprzednim kwartale) i pozwoliło to na osiągnięcie przychodu 6,9 mld USD. Dalej mamy prawie 5 milionów komputerów Mac i 6,6 miliona iPodów. Wzrost przychodów o ponad 40 mld USD w ciągu roku to nie lada wyczyń, a co więcej, przyszły rok może być jeszcze lepszy, jak zacznie się go wynikiem na poziomie 37 mld USD, czyli prawie 35% całorocznych przychodów w 2011 roku…

Trzeba też pamiętać, że Apple ma na oku też nowe sektory ekspansji, kto wie czy niedługo nie doczekamy się prawdziwego Apple TV, a chyba nie ma wątpliwości, że byłby to również bardzo popularny produkt.

Dodaj komentarz