LogowanieZarejestruj się
News

ASUS Transformer Prime – rozebrany i przetestowany

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
tegra3

Do premiery nowego tabletu firmy ASUS, który będzie pierwszym tego typu urządzeniem wyposażonym w czterordzeniowy procesor NVIDIA Tegra 3 zostało już tylko 3 dni, stąd też nie dziwi coraz większa liczba informacji na jego temat jaka pojawia się w sieci. Zdjęcia rozebranego na czynniki pierwsze tabletu prezentuje serwis WirelessGoodness, który opublikował fotografie jakie sam ASUS wysłał do FCC (Federal Communications Commission), amerykańskiego urzędu odpowiedzialnego za dopuszczenie do sprzedaży wszystkich elektronicznych urządzeń. Zdjęć jest naprawdę sporo, nie będziemy wszystkich publikować, więcej znajdziecie w samym źródle.

Warto jednak wspomnieć, co na nich widać, a poza samym układem Tegra 3, który wcale nie jest taki duży jakby na to wskazywało zastosowanie cztereach, a właściwie do pięciu rdzeni, mamy tutaj pamięć RAM wyprodukowaną przez firmę Elpida (prawdopodobnie LPDDR2 z interfejsem 32 bit, czyli żadna nowość), która powinna zapewnić przepustowość na poziomie obecnych rozwiązań oraz kość pamięci NAND firmy Hynix o pojemności 16 GB. Pojemności pamięci RAM nie znamy, bo Elpida nigdzie nie opublikowała informacji na temat kości pamięci o takim oznaczeniu. Za obsługę ekranu dotykowego odpowiada układ Atmel zdolny do obsługi nawet 16 punktowego multidotyku, za WiFi odpowiada układ Azurewave, a GPS to chip od Broadcoma.

Wbudowana bateria zajmująca sporo miejsca ma pojemność 25 Wh (3380 mAh) i powinna pozwolić na około 10 godzin ciągłej pracy urządzenia. Więcej szczegółów powinno pojawić się 9 listopada. Jeśli zaś chodzi o wydajność, to znamy ją za sprawą benchmarka AnTuTu, który testuje wiele aspektów wydajności urządzeń bazujących na systemie Android. Mierzy między innymi przepustowość pamięci, wydajność procesora w operacjach zmienno i stało przecinkowych, wydajność 2D i 3D układu graficznego, a także wydajność w bardziej życiowych zastosowaniach. Najnowsza wersja 2.4.2 obsługuje już procesory czterordzeniowe i na liście wyników pojawił się ASUS Transformer Prime wyposażony w Tegre 3 taktowaną zegarem 1.4 GHz. Oto jak jej wydajność prezentuje się na tle konkurentów:

Szczerze powiedziawszy przewaga nie jest chyba taka, na jaką można było oczekiwać, szczególnie patrząc na wydajność w grafice 2D i 3D. Jest to mniej więcej poziom architektury ARM Mali-400 MP. Duży postęp widać za to w wydajności CPU, tutaj dodatkowe dwa rdzenie dają o sobie znać i wyniki naprawdę imponujące, nawet na dla Galaxy Nexusa. Zaskakująco dobry wynik ma też RAM, bo układ Elpidy na rewolucyjny nie wygląda, ale to będziemy mogli sobie jeszcze potwierdzić. Ogólnie wynik na poziomie ponad 10000 pkt robi wrażenie, bo inne urządzenia nie przekraczają 6000 pkt.

Na koniec jeszcze wspominane fotki rozebranego Transformera Prime.

Kliknij aby powiększyć

Dodaj komentarz