LogowanieZarejestruj się
News

UHDTV jeszcze nie teraz, ale coraz bliżej – Sharp się pochwalił

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
Sharp 8K

Coraz bliżej, bo jak widać z przedstawionych na CES 2012 produktów, coraz większa ich liczba pozwala na wyświetlanie obrazu 4K (połowa  drogi do docelowego UHDTV, rozdzielczości 8K). Odtwarzacze Blu-ray, amplitunery kina domowego, pierwsze konsumenckie kamery wideo 4K… sporo tego, to już wyraźnie zauważalny trend. Pozostaje poczekać na kontent, na materiały realizowane w wyższej od 1080p rozdzielczości obrazu. Wspominaliśmy już o Hobbicie, który mógłby być śmiało wydany na nośniku BD (XL) w formacie ultra wysokiej rozdzielczości, w którym to został zarejestrowany. To – wierzcie mi – coś znacznie lepszego od przereklamowanego 3D. Trójwymiar jest co prawda wszędzie, ale tylko nieliczne aplikacje zasługują na uwagę. W przypadku obrazu >1080p mamy zaś do czynienia z fotorealizmem. Jeżeli połączymy to z najnowszymi technologiami, z OLEDem, albo prawdziwymi matrycami LED to można będzie mówić wręcz o hiperrealizmie. Jeden z przedstawicieli prasy będący na pokazie wielkich, organicznych odbiorników użył sformułowania: „to wygląda lepiej niż w rzeczywistości”.

Sharp pokazał bardzo duży, ale nie monstrualny (co ważne, bo w końcu to ma trafić do normalnych domostw, a nie hal widowiskowych) odbiornik LCD LED o rozdz. 8K (7680×4320). Super Hi-Vision, nowy standard, format przyszłości (dla kina domowego oraz telewizji) to ogromny krok naprzód. Aby się o tym przekonać wystarczy stanąć w pobliżu takiego ekranu, z nosem przystawionym do panelu… no właśnie nie ma czegoś takiego jak struktura obrazu, nie ma odrębnych pikseli, wszystko jest ultragładkie, ultraostre, wygląda to tak, jakby wyglądało się przez okno (szczególnie jeżeli demonstracja przedstawia jakieś spokojne widoczki). Co ciekawe puszczane  podczas pokazów na CES demo 4K ICC prezentowało się zdaniem oglądających kiepsko. Trzeba poczekać na natywny materiał, choćby relacje z tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Londynie rejestrowanych kamerami 33MP.

Jeżeli ktoś wybiera się na wzmiankowaną imprezę i boi się, że coś mu umknie ze zmagań sportowców, będzie mógł kupić sobie mały odbiornik na baterie. Zresztą nie taki mały, bo 20 calowy. Aquos Freestyle to nowa linia produktów, przenośnych telewizorów które sprawdzą się na wczasach, wyjazdach czy jw podczas imprez, pozwalając śledzić relacje nie tylko na żywo, ale także na ekranie. Dzięki streamingowi obrazu HD (1080) użytkownik może liczyć na bardzo dobrą jakość obrazu.

Dodaj komentarz