LogowanieZarejestruj się
News

Konsumenci chcą odręcznie pisać na handheldach

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
galaxy-note-badanie-infografika

Ciekawe badania rynkowe przeprowadzono ostatnio pod auspicjami Samsunga. Ich celem było wykazanie, czy użytkownikom smartfonów, tabletów, innych typów handheldów zależy na odręcznym wprowadzaniu pisma, czy może wolą korzystać z ekranowej klawiatury. Oczywiście warto w tym miejscu nadmienić, że koreańska firma jest zainteresowana w popularyzacji urządzeń pozwalających na dość wygodne wprowadzanie odręcznego pisma – mam tu na myśli linię tabletofonów (urządzenia tego typu do tej pory nie doczekały się powszechnie zaakceptowanej nazwy) Galaxy Note. Firma zapowiada rozwój tej kategorii produktów, a jedną z jej sztandarowych zalet ma być możliwość wprowadzania odręcznego pisma oraz obrazków na ekranie większym od wyświetlacza typowego smartfona. Wynik próby jest moim zdaniem dość zaskakujący, co do tej pory nie udało się wprowadzić niezawodnego i przede wszystkim szybkiego systemu rozpoznawania odręcznego pisma, obsługa za pomocą rysika kojarzy się z dawnymi czasami (ekrany oporowe) a ludzie chyba przyzwyczaili się do mazania paluchem po ekranie. Nie zapominajmy także o coraz doskonalszych metodach rozpoznawania mowy, które pozwalają stworzyć alternatywę dla tradycyjnego wprowadzania tekstu w urządzeniach elektronicznych. Z drugiej strony nie da się ukryć, że w przypadku wprowadzania grafiki niczego lepszego (od rysika) nie wymyślono. Zdaniem Samsunga czeka nas renesans stylusów

Wyniki niedawno przeprowadzonego badania wskazują, że konsumenci z całego świata chcieliby mieć możliwość pisania na swoim urządzeniu przenośnym tak, jak pisze się długopisem na papierze. Chętnie skorzystają więc z Samsung GALAXY Note, który dzięki zaawansowanemu rysikowi S Pen umożliwia szybkie tworzenie i współdzielenie treści.

Badaniu poddanych zostało 5000 użytkowników smartfonów z 10 krajów. Okazało się, że konsumenci na całym świecie są zainteresowani smartfonem, na którym za pomocą urządzenia przypominającego zwykłe pióro mogliby pisać i rysować tak łatwo, jak na kartce papieru. Ankieterzy pytali również o opinię na temat preferowanych okoliczności użycia takiego urządzenia.

Dane analizowano globalnie oraz z podziałem na regiony, aby pokazać najciekawsze różnice w zakresie preferencji użycia:

- Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, niezależnie od regionu, zgadzali się (oraz zdecydowanie zgadzali się), że noszenie wielu urządzeń mobilnych, które odpowiadają różnym potrzebom w ciągu dnia, jest dla nich kłopotliwe.

- Respondenci obu płci uznali, że urządzenie z funkcją pisania odręcznego mogłoby ułatwić im życie. 64,6% ankietowanych przestałoby nosić ze sobą zwykłe długopisy i notatniki, gdyby mogli w podobny sposób pisać na swoim urządzeniu mobilnym.

- Ogółem 75,7% respondentów wyraziło zainteresowanie możliwością odręcznego wprowadzania nadających się do publikacji notatek bezpośrednio na zdjęciach, mapach, dokumentach i stronach internetowych wyświetlanych na smartfonach. Odsetek zainteresowanych był szczególnie wysoki w Azji (84,3%), co może świadczyć o tym, że dla konsumentów posługujących się językami azjatyckimi możliwość odręcznego pisania na smartfonie byłaby wyjątkowo atrakcyjna z uwagi na specyficzny charakter systemu zapisu tych języków.

Ankieterzy pytali również respondentów o przewidywane przez nich sposoby zastosowania urządzenia obsługującego cyfrowe pióro. Z odpowiedzi wynika, że możliwość pisania, rysowania oraz udostępniania notatek bezpośrednio ze smartfona zwiększyłaby wydajność pracy i ogólną produktywność użytkowników, a także zachęcałaby ich do bardziej kreatywnego działania. Często pojawiały się też opinie, że tego typu smartfon byłby jeszcze bardziej pomocny w organizowaniu czasu oraz tworzeniu list zakupów czy zadań do wykonania. Oto niektóre  i propozycje konsumentów dotyczące innych czynności, które chcieliby wykonywać za pomocą takiego urządzenia:

- „Wprowadzenie funkcji pisma odręcznego rozwiązuje problem obsługi klawiatury QWERTY oraz touchpada, a przy tym sprawia, że udostępniane treści stają się ciekawsze i bardziej spersonalizowane”.

- „Można wykonać szkic koncepcji czy pomysłu technicznego, a potem przekazać go innym bezpośrednio ze smartfona”.

- „Podczas spotkań można po prostu robić notatki na smartfonie, a potem wydrukować je i przekazać pracownikom. To duże ułatwienie”.

- „Szybkie zapisywanie notatek i przypomnień to niezwykle przydatna funkcja. To wygodniejsze niż używanie klawiatury – pisząc na niej, praktycznie zawsze robię błędy”.

- „Podczas podróży służbowych mógłbym wysyłać własne rysunki moim dzieciom”.

Samsung GALAXY Note z dużym ekranem HD Super AMOLED 5.3 cala to produkt nowej kategorii, który łączy w sobie cechy dotąd oferowane przez różne typy urządzeń – mobilność smartfonu, duży wyświetlacz, działanie wielozadaniowe oraz możliwość tworzenia treści na różne sposoby. Urządzenie jest wygodne i dzięki większemu ekranowi i niezwykle realistycznemu wyświetlaniu grafiki oraz zróżnicowanym sposobom wprowadzania danych (dotyk, S Pen) oferuje niespotykaną w popularnych smartfonach funkcjonalność w zakresie tworzenia i współdzielenia treści.

Dodaj komentarz