LogowanieZarejestruj się
News

Nowy amplituner Cambridge Audio: kino można łączyć ze stereo

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
ca_551r

Można, o ile za amplituner kina domowego weźmie się któryś ze specjalistów z branży audio-stereo. Przykładem są znakomite od strony brzmieniowej urządzenia marki Arcam. Ostatni model 360 zrobił na mnie ogromne wrażenie. To spokojnie może zastąpić budżetowy, dobry wzmacniacz stereo. Bez żadnych „ale”, to dobrej klasy dźwięk, który nie ma nic wspólnego z ograniczeniami sprzętu rodem z Dalekiego Wschodu (nie napiszę dokładniej, bo wiadomo o kim mowa, a nie chcę jeszcze bardziej się narazić ;-) ). Zresztą mój wiekowy NAD (jeszcze sprzed nastania ery HDMI), model 753 pokazuje w czym rzecz. Ultranowoczesne Onkyo (609) musi uznać wyższość „staruszka” w dziedzinie dwukanałowej reprodukcji dźwięku. Tak to wygląda… Stąd zapowiedź nowego urządzenia Cambridge Audio (Cambridge Audio 551R) od razu zwróciła na siebie uwagę, każdy kto chce pogodzić dwie sprzeczności (wiele, koniecznych w kinie końcówek mocy z jakością dwóch kanałów) może już zacierać ręce.

Ten produkt wydaje się idealnie pasować do ideału dwa w jednym – jest tu rasowa sekcja dwukanałowa, wielkie trafo, liczne patenty z zakresu „jak najlepsze stereo”, a jednocześnie pełna funkcjonalność typowego, nowoczesnego amplitunera kina domowego. Znakomicie to wygląda, dosłownie i w przenośni, bo ten sprzęt nie dość że może pokazać klasę w zestawieniu z typowym HiFi, to jeszcze prezentuje się świetnie – to nie jest zwalista, wielka skrzynia - urządzenie jest stosunkowo niskie i zgrabne. Brawa dla projektantów, miejmy nadzieję, że całość zagra tak jak nam się wydaje… czytaj, zagra jak rasowe stereo… Cena wydaje się (porównując z podstawowymi, co nie znaczy że gorzej, a bywa że nawet lepiej wyposażonymi „Japończykami”) wygórowana, wynosi bowiem 4390 zł. Warto jednak w tym miejscu uświadomić sobie jedną, ważną rzecz – urządzenia innych specjalistów od stereo, którzy robią „w kinie” są zazwyczaj sporo droższe vide Arcam czy wspomniany wcześniej NAD. Te cztery tysiące z kawałkiem, to bodaj najniższa cena za amplituner KD z muzycznymi ambicjami.

Amplituner Cambridge Audio 551R

 

Muzyka to serce systemu Cambridge Audio, a nowy amplituner audio-wideo Cambridge Audio 551R skonstruowano tak, aby jego dźwięk był równie imponujący, jak jakość obrazu wyświetlanego filmu, pokazu telewizyjnego albo koncertu. Twórcy urządzenia postarali się więc, aby - oprócz najnowszych funkcji dekodowania dźwięku - amplituner Cambridge Audio 551R odtwarzał muzykę z całym jej niesamowitym bogactwem oraz wiernością.

Wyjątkowe 110 W mocy uzyskano poprzez połączenie konstrukcji urządzeń Cambridge Audio i starannego doboru audiofilskich komponentów. Pomimo zwartej i zaskakująco niewielkiej konstrukcji amplituner Cambridge Audio 551R ma wiele złączy, w pełni realizując potencjał audio odtwarzaczy Blu-ray, odtwarzaczy plików wideo, tunerów satelitarnych, stacji dokujących dla iPoda, konsoli gier i oczywiście komponentów hi-fi.

Siedem dyskretnych wzmacniaczy, zasilanych z transformatora toroidalnego o niskim promieniowaniu, odseparowanych od toru dekoderów i stopni wejściowych gwarantuje bezkompromisową jakość dźwięku. A ponieważ w typowych konfiguracjach znajdziemy obecnie wiele źródeł z cyfrowymi złączami audio, szczególną uwagę zwrócono na konwersję cyfrowo-analogową. Cambridge Audio 551R maksymalizuje potencjał każdego podłączonego urządzenia -  odtwarzaczy Blu-ray, tunerów satelitarnych, stacji dokujących dla iPoda, konsoli gier i wielu innych.

Chociaż istotą działania amplitunera Cambridge Audio 551R jestdekodowanie i wzmacnianie dźwięku, oferuje on również najnowsze technologie jego przetwarzania, w tym najnowszą technologię obróbki dźwięku firmy Cirrus Logic i obsługę najnowszych kodeków jak Dolby TrueHD i DTS HD Master Audio. Natomiast procesor wideo Faroudja 1080p znacznie poprawia jakość telewizji niskich rozdzielczości oraz DVD, jak również transkoduje analogowy sygnał wejściowy wideo na domenę cyfrową po to, aby zapewnić łączność z telewizorem za pomocą jednego kabla HDMI.

 

ca_551r_back_max

Opis techniczny:

- 4 wejścia HDMI, 1 wyjście HDMI z obsługą formatu 3D TV i trybu Deep colour, kanał AUDIO RETURN.
- Procesor wideo Faroudja FLI2310 do skalowania oraz konwersji lub skalowania analogowego sygnału wideo na sygnał cyfrowy (kompozytowy, S-VHS na HDMI).
- Tryb omijania procesora wideo – pozwala użytkownikowi włączać lub wyłączać procesor wideo dla poszczególnych wejść.
- Ponadwymiarowy, toroidalny transformator oraz dyskretne wzmacniacze zapewniają bardzo małe szumy i zniekształcenia.
- 32-bitowe procesory sygnałowe Cirrus Logic zapewniające zgodność z najnowszymi kodekami, w tym Dolby Digital Plus, DTS-HS, sygnałem wysokiej rozdzielczości oraz bezstratnymi formatami Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio.
- Tryb Pure Analogue Stereo Direct do audiofilskiego odtwarzania dźwięku ze źródeł analogowych.
- Zaawansowany system zarządzania pasmem niskich częstotliwości.
- Konfiguracja CAMCAS (Cambridge Audio Mic-Controlled Auto Set-up) wraz z mikrofonem.
- Tryb wielokanałowy 5.1/7.1 z wejść analogowych i wyjścia 7.1 z przedwzmacniacza.
- Regulowany czas opóźnienia „lip sync”.
- Remapowanie DTS umożliwia odtwarzanie formatów DTS-HD High Resolution i Master Audio z zakodowaną informacją o wysokości głośników dla standardów 5.1, 6.1 i 7.1.
- W systemie 5.1 tryb bi-ampingu dla lewego i prawego kanału przedniego, przy jednoczesnym zasilaniu lewego i prawego kanału tylnego.
- Technologia X-Tract Forced/Convection Heat Tunnel pozwalająca na cichą pracę.
- Tuner FM/AM z systemem RDS.
- Gniazdo RS232, wejście nadajnika podczerwieni.
- Metalowe, wytłumione akustycznie chassis.
- Pilot zdalnego sterowania w stylizacji serii Azur.
- Możliwość sterowania również za pomocą pilota 651BD lub 751BD.
- Niewielka, estetyczna konstrukcja – wysokość tylko 110 mm!

Dane techniczne:

Audio
- Moc wyjściowa: 110 W (6 Ohm)/90 W (8 Ohm) – wszystkie kanały wysterowane
- THD: <0,006%/1 kHz
- Pasmo przenoszenia: 10 Hz – 20 kHz (-1 dB)
- Stosunek sygnał/szum: >90 dB
- HDMI HDMI 1.4 ARC i 3D-TV/Deep colour
- DAC: Cirrus Logic CS43122 (24 bitów/192 kHz)
- Skaler: Faroudja FLI2310
- Wejścia audio: 6 liniowych
- Tuner: AM/FM z RDS

Wejścia audio:
· analogowe 7.1
· 4 x cyfrowe optyczne, 4 x cyfrowe koaksjalne

Wejścia wideo:
· 2 x kompozyt, 2 x S-Video,
· 2 x komponent wideo, 4 x HDMI

Wyjścia:
· 7.1 – wyjście z przedwzmacniacza
· wyjście wideo HDMI x 1

Pobór mocy standby: <1 W
Maksymalny pobór mocy: 700 W
Wymiary (H x W x D): 110 x 430 x 340 mm
Waga:10 kg

Podobnie jak wszystkie urządzenia tej firmy, także i amplituner Cambridge Audio 551R został skonstruowany w centrum badawczo-rozwojowym Cambridge Audio w londyńskim Southbank przez zespół ludzi o wyjątkowej pasji i ogromnej wrażliwości na dźwięk.


Dodaj komentarz