LogowanieZarejestruj się
News

Panasonic zmniejszy zatrudnienie o 10%, 35 tysięcy osób do zwolnienia

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip

Panasonic poinformował dzisiaj o planach restrukturyzacji, które w ciągu najbliższych dwóch lat zaowocują zwolnieniem blisko 10% całej załogi, która obecnie liczy 385 tysięcy osób zatrudnionych na całym świecie. Program restrukturyzacyjny będzie kosztował ponad 110 miliardów jenów, czyli równowartość 1.3 mld USD i będzie dotyczył głównie zagranicznych ośrodków firmy. Firma chce utrzymać zatrudnienie w swoim rodzimym kraju, czyli w Japonii, a redukcje mają się odbyć na stanowiskach, który dublują się po wydzieleniu z firmy matki spółek Panasonic Electric Works i Sanyo Electric Co.

Niegdysiejszy lider w dziedzinie RTV przeżywa ciężki okres głównie za sprawą bardzo mocnej, azjatyckiej konkurencji, głównie z Koreii Południowej za sprawą firm Samsung i LG Electronics. Firma skupia się w dużej mierze na alternatywnych biznesach, jak produkcja i sprzedaż baterii i akumulatorów, o czym świadczy niedawne przejęcie Sanyo Electric.

Pomimo niesprzyjających warunków, firma w zeszłym roku finansowym, który zakończył się 31 marca odnotowała prawdopodobnie zysk netto na poziomie 70 mld jenów, czyli w przeliczeniu ponad 860 milionów USD. W przyszłym roku zysk spadnie do 50 mld jenów, czyli nieco ponad 600 milionów USD, ale trzeba mieć na uwadze fakt, że są to szacunki wykonane jeszcze przed tsunami i trzęsieniem ziemi, które nawiedziło Japonię  na początku marca bieżącego roku.

Dodaj komentarz