Nowy system Microsoftu niewątpliwie wprowadzi spore zmiany, będzie to produkt, który ma pozwolić firmie na konkurowanie z Androidem oraz iOS. Czy tak się faktycznie stanie przekonamy się za około pół roku, już teraz MS ujawnił niektóre szczegóły dotyczące architektury nowego OS. Przede wszystkim system będzie dostosowany do obsługi za pomocą dotyku. Interfejs dotykowy ma być traktowany na równi z tradycyjną myszką oraz klawiaturą, co oznacza duże przeobrażenia interfejsu. Firma z Redmond zastosuje dobrze znany właścicielom telefonów z Windows Phone interfejs kafelkowy. Patrząc na udostępnione materiały mamy nieodparte wrażenie, że to wspomniany Windows Phone w formie nakładki na bardziej klasyczny, podobny do Windowsa 7 wygląd OS. Na szczęście nie będzie to „tylko” nakładka, a w pełni funkcjonalny interfejs, który pozwoli obsługiwać system tak samo sprawnie jak w przypadku wersji przeznaczonej dla PC. To co powyżej, to nie jedyne zmiany. Chęć dostosowania systemu do urządzeń dotykowych (głównie tabletów) wymusiła trzymanie w ryzach zapotrzebowania na zasoby systemowe. Chodzi tutaj zarówno o pamięć operacyjną jak i tą, która jest przeznaczona na przechowywanie danych. Innymi słowy Wind (kafle) zastąpi Aero, ekran startowy jako żywo będzie kojarzył się z mobilnymi okienkami, niewykluczone że skorzystają wszyscy (także użytkownicy PC) bo system będzie elastyczny, nie będzie zasobożerny, da się spokojnie zainstalować na urządzeniach wyposażonych w bardzo energooszczędne, niekoniecznie szybkie, komponenty. Poszczególne moduły będą dynamiczne i (prawdopodobnie) zostaną zorganizowane w znane z Windowsa Phone huby. W wersji desktopowej nowy pulpit będzie się zwał Metro. Tutaj wygląd będzie ogólnie przypominał to, co widzimy na pulpicie Windowsa 7. Generalnie jednak MS chodzi o unifikację i multiplatformowość: otrzymamy zatem Windowsa do wszystkiego, a wprowadzone zmiany mają być największe (jak powiedział jeden z przedstawicieli Microsoftu) od czasów premiery Windowsa 95. Jak wiadomo Windows 8 zostanie dostosowany do działania na energooszczędnych platformach z układami ARM.
Warto dodać, że nowy OS da użytkownikowi możliwość elastycznego korzystania z systemów informatycznych. Dzięki wspólnemu środowisku, będzie możliwa szybka wymiana danych, współdziałanie aplikacji, współdzielenie plików, efektów pracy, możliwość wykonywania zadań na różnych platformach, w zależności od preferencji, sytuacji etc. W ramach Windowsa 8 otrzymamy dostęp do sklepu wirtualnego z aplikacjami, system będzie w pełni zintegrowany z mediami społecznościowymi.
Julie Larson-Green z wiceprezes do spraw Windowsa, podsumowując, powiedziała:
„Windows 8 rozwija te innowacje i przeprojektowuje na nowo każdy poziom architektury Windowsa – kernel, sieci, magazynowanie danych, urządzenia, interfejs użytkownika – budując to wszystko na poszerzonym i bogatszym ekosystemie oprogramowania, peryferiów i innych urządzeń.”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.