LogowanieZarejestruj się
News

Nowy amplituner Onkyo TX-NR414 za 2000zł

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
TX-NR414__S__Front

Amplitunery w cenie około dwóch tysięcy złotych to średnia półka, jedne z naczęściej i najchętniej kupowanych modeli. Co ciekawe do tej pory Onkyo wprowadzało na rynek aplitunery z tego zakresu cenowego oznaczone cyfrą 6 (60x, przykładowo, testowany przez nas model 609). Jak widać firma zmodyfikowała w przypadku najnowszej generacji oznaczenia poszczególnych modeli – na rynek trafił już model 515, którego odpowiednikiem jest co najmniej seria 7xx (2 wyjścia HDMI), pisaliśmy o nowym flagowcu (TX-NR717, poprzednie generacje „kończyły się” na cyfrze 8). Nowy TX-NR414 to bardzo dobrze wyposażona jednostka centralna kina domowego, która otzymała komplet najnowszych technologii, od wyższych modeli różni się tym, że zamiast 7 końcówek mocy ma ich 5. To także spora zmiana w dotychczasowej praktyce, nie pozbawiona logiki – wcześniej modele budżetowe otrzymywały 5 końcówek, przykładowo model 609 miał ich już 7 (cena ok. 2k zł).

Onkyo najwyraźniej uznało, że mało kto w tym przedziale ceny decyduje się na pełną opcję rozbudowy systemu głośnikowego z 7 kanałami (plus sub), stąd moim zdaniem całkiem sensowna decyzja o ograniczeniu ilości końcówek w średniopółkowym TX-NR414. Wprowadzenie w wyższych modelach 2 wyjść jako standardu ma także całkiem logiczne uzasadnienie – ktoś, kto buduje bardzo rozbudowany system kina domowego, może być zainteresowany (być właścicielem) dodatkowego urządzenia wizyjnego – zazwyczaj chodzi tu o projektor. Poza tym istnieje wtedy możliwość budowy instalacji dwustrefowej w oparciu o jeden amplituner (z pełną funkcjonalnością odnośnie wizji i pewnymi, oczywistymi ograniczeniami dotyczącymi liczby głośników w poszczególnych lokalizacjach). Poniżej informacja prasowa na temat tytułowego modelu.

 Informacja prasowa

Onkyo wprowadza na polski rynek kolejny amplituner do kina domowego – tym razem jest to pięciokanałowy model TX-NR414. Jest to niższy model w ofercie niż 7-kanałowy TX-NR515. Mimo to TX-NR414 został sowicie wyposażony przez producenta w szereg nowych technologii zapewniających użytkownikowi łatwą i przyjemną obsługę. W odróżnieniu od swojego większego i nieco droższego brata ma 6 wejść HDMI v1.4 i 1 wyjście HDMI v1.4 (w TX-NR515 jest 8 wejść i 2 wyjścia HDMI v1.4). Nie posiada też procesora wizyjnego Marvell Qdeo, który potrafi przeskalować sygnał z HDMI do postaci 4K (3840x 2160), jak również technologii MHL (Mobile High-Definition Link) zapewniającej reprodukcję sygnału zawierającego obraz 1080p i dźwięk 7.1, który jest dostarczony do wejścia HDMI umieszczonego na panelu przednim amplitunera z dowolnego przenośnego urządzenia współpracującego z tą technologią.

Poza wyżej wymienionymi TX-NR414 korzysta praktycznie z większości funkcji i nowych rozwiązań technologicznych modelu wyższego, m.in. InstaPrevue (wyświetlanie w podglądach (PiP) sygnałów wizyjnych pochodzących ze źródeł podłączonych do wejść HDMI), HDMI through (oglądanie filmów z Blu-raya czy użytkowanie konsoli do gier podłączonych do amplitunera bez konieczności jego uruchamiania) i jest zbudowany zgodnie z technologią reprodukcji szerokopasmowej WRAT. Zapewnia połączenie z internetem (przewodowe i bezprzewodowe – opcjonalna przystawka UWF-1). Współpracuje z urządzeniami Apple’a – iPod/iPhone/iPad w zakresie odtwarzania plików muzycznych, ale dzięki darmowej aplikacji Onkyo Remote App 2 for iPod touch/iPhone można tych urządzeń używać do sterowania amplitunerem zamiast pilota. TX-NR414 ma na pokładzie dekodery bezstratne: Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio zapewniające jakość dźwięku identyczną z tą, jaką dysponuje realizator dźwięku. Dodatkowo dostępne są dekodery Dolby Digital Plus i DTS-HD High Resolution Audio, w których kodowane są ścieżki dźwiękowe programów telewizyjnych HD czy materiałów on-line.

Urządzenie wyposażone jest w przetworniki D/A Burr-Brown 192kHz/24-bit w każdym kanale, tuner AM/FM z RDS z pamięcią 40 stacji, pilota obsługującego urządzenia innych producentów (programowalny z kodów), wyjście sygnału niskopoziomowego dla drugiej strefy (Zone2). Cena: 1.999zł.

Dodaj komentarz