LogowanieZarejestruj się
News

iOS 5 pozwoli przekształcić Apple TV w stacjonarną konsolę

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
airplay-apple tv-ipad

Warunek? Trzeba mieć iPada 2, który skorzysta z funkcji reverse play, zaszytej w nowej wersji systemu. Dzięki AirPlay, bezprzewodowemu streamingowi, z nowym lustrzanym trybem działania, użytkownik najnowszej wersji tabletu Apple będzie mógł bezproblemowo wykorzystać możliwości rozrywkowe posiadanego sprzętu. O tej funkcjonalności wspominaliśmy już wcześniej, obecnie można podać nieco więcej szczegółów. W przypadku Apple TV iOS5 wprowadzi szereg nowych możliwości, poza tytułowym przekształceniem skrzyneczki w rodzaj bazy służącej do podłączenia (bezprzewodowego) iPada z telewizorem, sprzęt będzie mógł stanowić rodzaj multimedialnego huba, z dostępem do zbiorów muzycznych oraz wideo, które pojawią się w chmurze. Dzięki integracji oraz możliwości bezprzewodowego przesyłu obrazu i dźwięku Apple TV będzie pierwszym urządzeniem, które zintegruje nowe funkcjonalności w ramach jednego ekosystemu (Apple) połączonego z zestawem kina domowego / HDTV. Oczywiście aby zagrać, konieczne będzie uwzględnienie możliwości jakie zaoferuje nowa wersja iOSa w grach. Wygląda na to, że producenci tego typu oprogramowania chętnie skorzystają z nowych możliwości, wspominałem o Real Racing 2, mówi się o aktualizacji Infinity Blade oraz paru innych tytułach, w których gra na dużym ekranie będzie niewątpliwie sporym udogodnieniem, będzie związana z nową jakością.

Czy Apple w ten sposób, niejako tylnymi drzwiami, wejdzie na rynek konsol stacjonarnych? Kto wie, patrząc na nowy produkt Nintendo widzimy niemal identyczną co do zasady funkcjonalność. W ten prosty, nie wymagający poniesienia dodatkowych nakładów, sposób firma z Cupertino rozszerzy możliwości oferowanego przez siebie sprzętu. Od dawna krążą pogłoski o nowym Apple TV, w formie odbiornika HDTV. Biorąc pod uwagę nowe możliwości iOS, integrację urządzeń, opisaną powyżej funkcję, Apple niekoniecznie musi wchodzić na nowy, bardzo konkurencyjny rynek. Jak widać współpraca z domowym systemem rozrywki (z HDTV) można odfajkować, co więcej całość pozwala na wprowadzenie nowych funkcjonalności bez potrzeby projektowania całkowicie nowych urządzeń.

Ciekawy tekst poświęcony zmianom w branży gier, porównujący dzisiejsze handheldy do „wczorajszych” konsol (w l.90 mówiło się powszechnie o konsolach „zabawki”, wskazując PC jako poważną platformę do grania) opublikował Engadget. Zdaniem autora szykuje się powtórka z rozrywki, z tym że miejsce PC zajmą tym razem stacjonarne i przenośne konsole, a wschodzącymi systemami rozrywkowymi będą smartfony, a przede wszystkim tablety. Rosnąca moc obliczeniowa handheldów oraz bardziej rozbudowane możliwości dodatkowo korespondują ze wzrostem znaczenia mobilne rynku gier. W pewnym sensie do tych tendencji nawiązują sami producenci klasycznych systemów, vide pokazane na E3 Nintendo Wii U.

Dodaj komentarz