LogowanieZarejestruj się
News

Nowe, szybkie procesory w telewizorach Panasonic

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
Panasonic-MN2WS0220-Uniphier

Firma Panasonic opracowała nowy układ systemowy LSI UniPhier®*1 (MN2WS0220) do inteligentnych telewizorów. Poprawa funkcjonalności i ulepszenie interfejsu użytkownika w inteligentnych telewizorach wymaga wydajnego przetwarzania informacji, ponieważ obsługują one różne aplikacje internetowe. W związku z tym powstała potrzeba opracowania systemowego układu LSI zawierającego zarówno wysokiej jakości procesor audio-wideo, jak i szybką jednostkę centralną. Nowy układ scalony firmy Panasonic otworzy drogę do powstania nowej generacji inteligentnych telewizorów, które umożliwią użytkownikom jednoczesne oglądanie z wysoką rozdzielczością dwóch kanałów telewizyjnych oraz korzystanie z treści i aplikacji internetowych. Ponadto nowy układ zmniejszy pobór mocy i liczbę części używanych w inteligentnych telewizorach, co przyczyni się do upowszechnienia tych urządzeń na światowym rynku.

Układ charakteryzuje się następującymi cechami:

  1. Nowa architektura obejmuje procesor UniPhier®*1 firmy Panasonic, sprawdzony w przetwarzaniu dźwięku i materiału wideo z wysoką jakością, oraz szybki dwurdzeniowy procesor ogólnego zastosowania, który wydajnie obsługuje aplikacje sieciowe. Umożliwia to produkcję zaawansowanych inteligentnych telewizorów o wysokiej rozdzielczości.
  2. Najszybszy w branży*2 dwurdzeniowy procesor 1,4 GHz (ARM®*3 Cortex-A9TM*3 Dual) umożliwia bezproblemową, szybką i płynną obsługę aplikacji sieciowych.
  3. Wydajny układ graficzny 3D obsługuje rozdzielczość Full HD, co ma zasadnicze znaczenie w inteligentnych telewizorach. Dzięki integracji tej grafiki 3D oraz kodeka audio i wideo nowy układ scalony LSI ma wszystkie funkcje wymagane w inteligentnych telewizorach. W rezultacie umożliwia tworzenie bardziej atrakcyjnego obrazu przez łączenie grafiki i materiału wideo. Ponadto nowy układ pozwala zmniejszyć pobór mocy o około 40% *4.

Powstanie tego mikroukładu umożliwiły następujące technologie:

  1. Nowa architektura UniPhier®*1, która umożliwia równoległe, jednoczesne przetwarzanie sygnału telewizyjnego przez procesor UniPhier®*1 z obróbką dźwięku i wideo w czasie rzeczywistym oraz obsługę szerokiej gamy programów open source przez dwurdzeniową jednostkę centralną.
  2. Technologia projektowania obwodów szybkich procesorów, która umożliwiła realizację dwurdzeniowego procesora i pamięci podręcznej o dużej pojemności oraz taktowanie zegarem 1,4 GHz.
  3. Technologia wielkiej skali integracji, która umożliwiła połączenie w jednym mikroukładzie procesora UniPhier®*1, szybkiej, dwurdzeniowej jednostki centralnej i zaawansowanego układu graficznego 3D, oraz jednolita architektura pamięci, która zapewnia efektywną wymianę danych ze współużytkowaną pamięcią  zewnętrzną.

*1 „UniPhier” jest zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Panasonic Corporation.

*2 Najszybszy systemowy układ LSI do telewizorów, zawierający demodulatory cyfrowe itd. Na podstawie danych firmy Panasonic z 7 czerwca 2011 r.

*3 „ARM” i „Cortex” są zastrzeżonymi znakami towarowymi firmy ARM Limited (Wielka Brytania).

*4 W porównaniu z poprzednimi układami firmy Panasonic.

 

 

Dodaj komentarz