LogowanieZarejestruj się
News

Microsoft zmienia politykę dotyczącą DRM w przypadku Xboksa One

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
Logo_Microsoft

Można powiedzieć, że jest to zwrot o 180 stopni. Po gwałtownej fali krytyki firma z Redmond postanowiła całkowicie zmienić zasady dotyczące zabezpieczeń oraz połączenia z siecią. Przypomnijmy, restrykcje miały między innymi dotyczyć używanych gier, konieczności ciągłego połączenia z siecią oraz regionalizacji. Microsoft wycofał się literalnie z wszystkiego – innymi słowy, zasady nie zmienią się w stosunku do obecnych (Xbox 360). Nie będzie problemu z używkami, nie będzie regionalizacji, konsola nie będzie musiała być na stałe podłączona do Internetu.

Ten zwrot oznacza bardzo poważną zmianę w podejściu do nowego produktu. Może mieć (i zapewne ma) duży wpływ na to jakim urządzeniem finalnie będzie Xbox One. To co wcześniej zaprezentował MS wyraźnie sugerowało, że ma to być multimedialny hub, centrum rozrywki, sprzęt integrujący gry, multimedia, domowy system AV w ramach spójnego pomysłu, którego nadrzędnym elementem jest ekosystem Microsoftu budowany wokół chmury, nowego Windowsa oraz handheldów / PC. Decyzja MS może oznaczać poważne przewartościowanie akcentów. Po pierwsze brak ciągłej łączności z siecią przekreśla (?) zaprezentowany wcześniej model, w którym można będzie współdzielić treści między znajomymi (dodatkowo współuczestniczyć w wielu formach aktywności – od gier, poprzez oglądanie / słuchanie materiałów multimedialnych, telewizji, komunikacji głosowej / wideo etc.). To wszystko ulegnie zmianie, o czym zresztą Microsoft wspomina.

Po drugie ambitny plan dotyczący chmury (wykorzystywanej nie tylko do składowania danych, ale także jako chmury obliczeniowej) może także zostać poważnie zmodyfikowany (związane z brakiem konieczności bycia 24h online). Jak widać Microsoft musiał zrejterować, co w sumie nie dziwi po fali krytyki, jednak pozostaje pytanie na ile ta krytyka była uzasadniona (w przypadku DRM i regionalizacji sprawa wydaje się bezdyskusyjna, jednak już kwestia 24h/online miała poważne uzasadnienie funkcjonalne, dawała nowe możliwości użytkownikom). Pytanie, co dalej? W końcu sprzęt Microsoftu ma być ważnym elementem strategii i firma nie może pozwolić sobie tutaj na porażkę. Integracja z telewizją może okazać się dużo trudniejsza (DRM, regionalizacja i do pewnego stopnia łączność z Internetem). Ciekawe w jaki sposób Microsoft wybrnie z tej, niekorzystnej dla niego sytuacji? Jak zmieni się strategia dotycząca Xbox One?

Dodaj komentarz