LogowanieZarejestruj się
News

Neil Young nadal wierzy w przenośne odtwarzacze audio – nowy DAP PonoPlayer

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
pono-players-yellow-blue

Neil Young, legendarny amerykański piosenkarz, kompozytor, multiinstrumentalista, to jedna z najmocniej zaangażowanych w branży osób którym nie jest wszystko jedno w jakiej jakości odtwarzamy muzykę. To właśnie NY optował za jak najszybszą, powszechną dystrybucją plików audio hi-res, krytykował fatalne realizacje wielu czołowych artystów z pierwszej dziesiątki Billboardu, walczy ze zjawiskiem sztucznego podbijania głośności w nagraniach oraz fatalnym zarówno dla twórców jak i odbiorców muzyki DRM. Wiele jego wypowiedzi dotyczyło m.in. bardzo kiepskiej jakości obecnych nagrań, zdominowania rynku przez stratną kompresję. Po stopniowym wycofywaniu się Apple z segmentu mobilnych odtwarzaczy audio wygląda na to, że przyszedł czas na innych – tym razem rysuje się szansa dla tych, którym nie jest wszystko jedno co dociera do uszu.

Young postanowił nie tylko głośno wyrażać swoją opinię na temat tego co się dzieje, postanowił także realnie działać. Pierwszy produkt sygnowany przez niego to odtwarzacz muzyczny PonoPlayer wyposażony w high-endowy przetwornik cyfrowo-analogowy ESS9018 Sabre oraz bardzo dobry wzmacniacz. Urządzenie o trójkątnej obudowie ma zapewnić dźwięk o jakości HiFi, dokładnie takiej jakiej byśmy oczekiwali od dobrej klasy systemu stacjonarnego stereo. DAPa wyposażono w kolorowy ekran LCD, trzy przyciski sterujące oraz 128GB wbudowanej pamięci masowej. Dodatkowo będziemy mogli rozszerzyć przestrzeń na zgromadzoną muzykę korzystając ze slotu dla kart miniSD. Kolorowe obudowy, ciekawy projekt designerski obudowy jednoznacznie wskazują, że nie ma to być produkt wyłącznie niszowy… cena wynosi 399 dolarów (sporo, ale jeszcze do przyjęcia dla osób poszukujących dobrego źródła mobilnego). Poza samym DAPem użytkownik nabywa możliwość buszowania po internetowym sklepie z muzyką w hi-res… bardzo sensowne posunięcie. Aha i nie ma DRM! Za projektem stoi nie byle kto – firma Ayre, producent high-endowych przetworników oraz wzmacniaczy. Sprzęt miał pierwotnie zadebiutować w 2013 roku, jak widać premiera nieco nam się przesunęła w czasie (zdecydowano się na zbiórkę pieniędzy via Kickstarter). Tak czy inaczej to bardzo dobra wiadomość dla fantów mobilnego grania na poziomie. Ja tam Neilowi wierzę, to facet który wie co mówi i mam nadzieję, że na tym jednym produkcie nie poprzestanie (przydałyby się do tego jakieś autorskie słuchawki np.). Więcej informacji znajdziecie u niezawodnego Chrisa Connackera (pozdrowienia!) na jego ComputerAudiophile.com.

AKTUALIZACJA – pierwszy dzień zbiórki funduszy na Kickstarterze i już udało się osiągnąć zamierzone cele. 800 000$… oj coś czuję, że szykuje nam się następca iPoda (bo tu nie tylko o hardware ale przede wszystkim o dystrybucję chodzi! Wreszcie ktoś bierze się na poważnie za wysokiej jakości materiał, za hi-resy. To ma być standard, a nie nisza). Więcej: http://www.theverge.com/2014/3/12/5499450/pono-music-player-reaches-kickstarter-goal

 

Dodaj komentarz