LogowanieZarejestruj się
News

Przyszłe urządzenia z Google TV na tanich chipach ARM

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
Google-TV-Logo-on-HDTV

Chodzi konkretnie o układ Marvell Armada 1500, tani, energooszczędny chip oparty na architekturze ARM. To dwurdzeniowa kość zdolna do dekodowania wideo o rozdz. 1080p oraz obsługi technologii Flash, o mocy porównywalnej do dzisiejszych układów montowanych w smartfonach. W set-top-boksach do tej pory stosowano inne procesory, zazwyczaj wyspecjalizowany krzem dedykowany aplikacjom wideo. Tym razem producenci skrzynek z Google TV sięgną po rozwiązanie z nieco, jak wyżej, innej półki. Zaletą ma być większa energooszczędność oraz nadal wystarczająca na potrzeby urządzeń wizyjnych moc układu.

Przede wszystkim jednak o decyzji wyboru czegoś na ARM zaważyła bardzo wysoka cena sprzętu opartego na architekturze x86. To właśnie jedna z przyczyn porażki Google TV v1.0, kiedy to set-top-boksy, odtwarzacze czy odbiorniki TV korzystały z procesorów Intela. Najtańsze urządzenia tego typu kosztowały ponad 300 dolarów, co okazało się prawdziwym gwoździem do trumny dopiero co debiutującej platformy telewizyjnej Google. Już niebawem, bo podczas CES 2012, zobaczymy pierwsze rozwiązania korzystające z procesorów Marvella. Jednym z producentów, który zdecydował się na implementację GTV w najnowszej odsłonie do swoich produktów jest Vizio. To tania marka, sprzedająca w Stanach ogromne ilości telewizorów, z których część zostanie wyposażona w omawiane układy. Poza tym mówi się także o paru modelach HDTV jakie miałyby zostać zaprezentowane przez LG oraz Samsunga. Sony także zapowiedziało, że nowe Bravie (wybrana seria) otrzymają Google TV. Dzięki ARM uda się na pewno zredukować koszta, obniżyć znacząco cenę (nawet do 99 dolarów) oraz stworzyć bardzo małe, zużywające bardzo mało prądu, set-top-boksy które z całą pewnością poradzą sobie na rynku znacznie lepiej od poprzedników.

Komentarze Czytelników

  1. sulek

    a juz myslalem ze pelny test :p, mozna sprawdzic na szybko jak sie sprawuje w airplay ? czy wogole xtreamer prodigy wspiera airplay ? nie chodzi mi o pelny mirroring tylko wyslanie zdjec, filmow bezposrednio do playera.

Dodaj komentarz