LogowanieZarejestruj się
News

Konferencja Microsoftu: Surface – nowy tablet, inny niż wszystkie…

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
Microsoft Surface slider

Na odbywającej się właśnie, nieco tajemniczej konferencji w San Francisco, Steve Ballmer, szef Microsoftu zapowiedział nowy hardware. Będzie to kolejny produkt MS, wyprodukowany oraz zaprojektowany przez firmę, tak jak Xbox, Kinect, czy urządzenia peryferyjne, które tradycyjnie firma z Redmond oferuje użytkownikom PC od wielu, wielu lat (a dokładnie od 1980 roku, kiedy to Ballmer został zatrudniony w firmie). Na wstępie, Steve przypomniał wszystkim krótko historię poszukiwań najlepszego sposobu komunikacji człowieka z maszyną, poszukiwania najlepszego, najbardziej naturalnego interfejsu. Sporo miejsca poświęcił Xboksowi oraz Kinectowi, które w najlepszy sposób ilustrują dążenie do uczynienia technologii jak najbardziej przyjaznej człowiekowi. Po wstępie,  omówieniu kwestii zbliżającej się rewolucji pod postacią Windowsa 8 z interfejsem dotykowym Metro, przyszedł czas na gwóźdź programu: microsoftowy tablet Surface! Tak, właśnie, nazwa nie jest przypadkowa, nawiązuje do interaktywnego stołu, który swego czasu wywarł ogromne wrażenie, który był niejako forpocztą tego co miało nadejść, tego co właśnie zaprezentowano. Nowy hardware jest ultralekki, waży zaledwie 676 gramów, jego grubość to 9.3mm, cały wykonany jest ze stopu magnezu (VaporMag). Rzecz jasna sprzęt działa pod kontrolą Windowsa RT (będzie także wersja dla x86, desktopowy Windows 8, a więc procesory Core Intela zagoszczą w Surface)wyposażony jest w Xbox Live, serwisy wideo oraz przypominające nieco Smart Case, zintegrowane etui / stopkę (zaledwie 3mm grubości, zapięcie magnetyczne). Ten ostatni element zaskakuje (to cały system złożony z etui Touch Cover, Type Cover oraz VaporMg Case & Stand) – po rozłożeniu (chroni zarówno tył, jak i przód obudowy) mamy dostęp do …multidotykowej klawiatury oraz do touchpada z obsługą dwóch klawiszy (L/P). Co więcej w etui wbudowano akcelerometr. Wersja Type to nieco grubsza klawiatura z niewielkim skokiem. Sprzęt reaguje na siłę nacisku, pozwala zatem na wygodne wprowadzanie tekstu. To nieodłączna część Surface. To PC? Czy raczej Post-PC build by MS? Niewątpliwie, to coś nowego, ekscytującego. Ekran chroni superwytrzymała powłoka – zastosowano Gorilla Glass 2. Poza tym standard: HDMI (Mini Display), dwie kamery, USB 2.0 (3.0 w PRO), slot dla kart pamięci, antena 2×2 MIMO (WiFi) … odnośnie wersji ARM, zastosowano najnowszej najnowszy układ NVIDII.

Wyświetlacz o rozdzielczości full HD (org. Clear Type full HD) niewątpliwie będzie stanowił jeden z kluczowych elementów, w kampanii promującej nowe urządzenie Microsoftu. Co warte podkreślenia wersja z Ivy Bridge (najnowszą serią chipów Intela) nie wymaga żadnego chłodzenia, tablet dysponuje potężną mocą (w przypadku tego typu urządzeń stosuje się znacznie mniej wydajne układy ARM). Dodatkowo urządzenie obsługuje Digital Ink (system detekcji oparty na optycznym sensorze), będzie więc można skorzystać ze stylusa (opcja), dodatkowo ekran dysponuje bardzo dużą rozdzielczością (600 ppi), dzięki inteligentnemu oprogramowaniu mamy wrażenie pisania / rysowania po zwykłej kartce papieru. Prezentacja – trzeba przyznać – zrobiła na audytorium spore wrażenie (gromkie brawa). Mimo sporego zbliżenia nadal tekst, grafika pozostawały niezwykle ostre. Surface z Windowsem RT będzie  dostępny w wersjach z 32 oraz 64GB pamięci, „w cenie porównywalnej do tabletów z ARM”. Modele PRO (13.5mm, 903 g, ekran 10.6″ ClearType 1080p) z układami Intela (Core i5), dysponujące 64 oraz 128GB pamięci, nie powinny być droższe od ultrabooków (czytaj – ich cena nie powinna przekraczać 1000~1200 dolarów). Ciekawe jak długo sprzęt będzie działał na baterii – tego nam nie powiedziano.

Wygląda na to, że Microsoft odrobił lekcję. Szczerze powiedziawszy, konferencja przypominała keynoty Apple (i to raczej te z poprzednim CEO) widać, że produkt został opracowany co do najmniejszych szczegółów. Pamiętacie Couriera? Surface jest inny, ale to właśnie ten typ produktu – jest inny, jest innowacyjny, przełamuje schematy. Bardzo wiele miejsca poświęcono designowi, właściwemu dopasowaniu poszczególnych elementów tak, aby całość idealnie wpisywała się w to, co stanowiło motto konferencji – świat jest mobilny, Ty jesteś mobilny, twój sprzęt jest mobilny… urządzenie ma w perfekcyjny sposób dopasować się do Twoich potrzeb. Patrząc na to co zaprezentowano czuję ekscytację. Rzadko mi się to zdarza, bo też trudno dzisiaj czymś nas zaskoczyć. Jesteśmy, kto wie, czy nie u progu zmierzchu PC, czy raczej jego ewolucji w coś, co pokazał Microsoft. Steve Jobs miał rację, ale to Surface, nie iPad chyba najpełniej wpisuje się w idee „Post-PC”. To synteza, jak powiedział Steve Ballmer, cyt.: Surface to PC, Surface to tablet, dzięki Windowsowi 8 to nowa jakość w świecie komputerów. Ogromny aplauz podczas prezentacji był w pełni zasłużony. Brawa dla Microsoftu.Wreszcie coś innowacyjnego, przełamujące schematy, coś co w mojej opinii pokazuje jak ważnym, kto wie czy nie najważniejszym w historii firmy systemem będzie nadchodzący Windows 8. Właśnie dzięki Surface. Rewolucja? Owszem, Surface to rewolucja, nie mam co do tego najmniejszych wątpliwości.

 

Dodaj komentarz