LogowanieZarejestruj się
News

Amerykańskie agencje rządowe nie będą mogły kupować nowych Makówek

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
apple-retina-ifixit-07-07-12-01-1341638129

Powód takiego stanu rzeczy jest następujący: w Stanach obowiązuje określony, zielony standard dla elektroniki użytkowej (grupa EPEAT). Każdy produkt, który trafia do agencji rządowych musi spełniać te normy. W przypadku komputerów wyprodukowanych przez Apple te standardy zostały naruszone. Chodzi o klej stosowany do przytwierdzenia baterii w MacBookach. Już sama decyzja o takim patencie spotyka się z powszechną krytyką. Serwis iFixit, specjalizujący się w rozkładaniu dowolnego sprzętu elektronicznego na części pierwsze, zwrócił uwagę na mocny klej uniemożliwiający de facto podmianę baterii w nowych MacBookach. Co ciekawe, w przypadku iPhone czy iPada, gdzie samodzielna wymiana akumulatora także jest niemożliwa, Apple nie zastosowało tego typu rozwiązań (klej). Nie tylko federalne urzędy nie będą mogły kupować komputerów mobilnych z logo jabłka – w przypadku wielkich korporacji (np. Ford, GM) także obowiązują wspomniane standardy ekologiczne. Apple ma więc do nad czym myśleć – albo zrezygnuje ze stosowania klejów w swoich nowych laptopach do przytwierdzania toksycznych z natury baterii, zmieni konstrukcję swoich komputerów, albo będzie musiało pogodzić się z utratą części klientów. Poza klejem chodzi tu także o utrudniony recycling oraz bardzo utrudniony dostęp do wnętrza urządzenia (problemy z serwisowaniem, modyfikacjami – czynniki typowo użytkowe – jak widać nie tylko o ekologię tu chodzi)

Aktualizacja: Apple zrezygnowało z certyfikacji EPEAT. Firma najwyraźniej uznała, że nie opłaca się lądować w rankingach na szarym końcu. Oznacza to, że żadnych zmian w konstrukcji oraz podejściu w projektowanie nie może być mowy. Apple i tak koncentruje swoje wysiłki na rynku masowym, stąd utrata klientów korporacyjno-instytucjonalnych (PRO) nie będzie dla firmy specjalnie bolesna.

Aktualizacja 2: Apple – jak widać – przemyślało sprawę i podjęło decyzję o powrocie produktów na listę certyfikacji EPEAT. Warto rzucić okiem na wypowiedź Boba Mansfielda (główny inżynier Apple, obecnie na emeryturze) w tej sprawie, w której przyznaje że decyzja była dużym błędem.

Dodaj komentarz