To wielki dzień dla Tajwańczyków, firmy która ambitnie próbuje wprowadzać oryginalne produkty, nie mające swoich rynkowych odpowiedników. To właśnie Asus jako pierwszy wprowadził netbooki, nettopy, ciekawą (ale jako gotowy produkt, była to jednak klapa) klawiaturę/komputer czy PadFone – telefon, który przeistacza się w tablet (dzięki przenośnej stacji bazowej, z ekranem) względnie lekkiego notebooka. To właśnie następca ostatniego z wymienionych powyżej urządzeń został pokazany w Milanie. Jakie zmiany przewidział producent w najnowszym wariancie hybrydy? Po pierwsze większy ekran, teraz ma on aż 4.7 cala, jest także znacznie jaśniejszy dzięki zastosowaniu technologii IGZO (Sharp). To panel SuperIPS+ o rozdzielczości 720p, który charakteryzuje się bardzo dobrymi kątami widzenia, wysoką ostrością obrazu. Po drugie zastosowano superwydajny układ czterodzeniowy Qualcomma APQ8064 SoC. Po trzecie do telefonu trafił (podobno najlepszy, nie licząc Nokii 808) aparat z 13-megapikselowym sensorem BSI (2.4) stworzony przez Sony. Możliwości aparatu/kamery robią wrażenie – poza nagrywaniem ruchomego obrazu w 30 klatkach na sekundę w rodz. 1080p oraz 720p w 60fps (świetna sprawa, będzie można kręcić supermobilne obiekty, w rodzaju dzieci bez obaw o rozmazany obraz), aparat będzie zdolny do rejestracji aż 100 zdjęć z pełną rozdzielczością w serii! Tego standardowe kompakty nie potrafią. Po czwarte wreszcie nowa stacja PadFone Station jest znacznie lżejsza oraz chudsza – nie ma już klapki, pod którą spoczywa telefon – ten dokleja się do plecków, tworząc zgrabną całość. Trochę rozczarowujące jest to, że sprzęt wyposażono na razie w Androida 4.0 – Asus obiecuje szybką aktualizację do wersji Jelly Bean.
Co jeszcze przewidział Asus? Z przodu znajdziemy 1.2MP kamerkę do wideorozmów, poza tym aż 2GB pamięci RAM, szkło Corning Fit Glass (zastosowane w Nexus 7 dla obniżenia wagi), chip NFC, wymienną baterię o pojemności 2140mAh, 50GB na formowej chmurze ASUS WebStorage (przez dwa lata – w ten sposób producent chce osłodzić brak slotu microSD). Poza tym zastosowano modem WCDMA 900/2,100MHz z LTE 800/1800/2600MHz. W PadFone 2 znajdziemy ponadto slot micro-SIM. Poniżej informacje o tabletowej konwersji oraz duże zdjęcia nowości Asusteka…
A jak będzie wyglądał Padfon w formie tabletu? 10.1” panel IPS o rozdz. 1280 x 800 pikseli oraz bateria o pojemności 5000mAh – tak w skrócie przedstawia się PadFone Station. Waga samej stacji to 514g wraz z ważącym 135g telefonem, mamy w sumie 649g co oznacza znaczną redukcję w porównaniu z poprzednikiem, który ważył aż 854g (724g bez telefonu). Warto zauważyć, że to mniej niż… nowy iPad – chodzi mi tutaj o wersję z WiFi oraz 3G. Poza tym Asus wprowadził nowe 13 pinowe złącze w miejsce starego 40 pinowego, zarówno w przypadku telefonu jak i stacji/tabletu. Dobrze, że slot jest w pełni kompatybilny z micro-USB. Jak widać (Apple), może wprowadzić swoje rozwiązanie, jednocześnie pozostając kompatybilnym z obowiązującym standardem. Cena? Zapewne zbliżona do iPadfona 1. Niestety Asus zrezygnował z dodatku w postaci klawiatury – widać, zainteresowanie takim akcesorium było stosunkowo niewielkie…
Porównanie starej wersji z klapką, z nową (to ta z telefonem zamontowanym pionowo)
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.