LogowanieZarejestruj się
News

Terminale zbliżeniowe w Polsce – kolejny rekord, nasz kraj w czołówce

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
nfc

Polska wiedzie prym we wprowadzaniu nowoczesnych technologii w bankowości. Obecnie rozbudowuje się sieć terminali zbliżeniowych, które pozwalają nie tylko realizować transakcje za pomocą kart płatniczych wyposażonych w taką możliwość, ale także na wykorzystanie do płacenia handheldów z chipem NFC. Obecnie jest zamontowano 100 tysięcy terminali z obsługą kart Visa (prym wiedzie MasterCard). Poza sieciami handlowymi, placówkami, punktami gastronomicznymi, zbliżeniowo można coraz częściej płacić przykładowo w środkach komunikacji miejskiej. To idealne rozwiązanie, szczególnie w przypadku miast gdzie funkcjonuje skomplikowany system pobierania opłat (różne taryfy, różne bilety etc). Tutaj po prostu wybieramy rodzaj biletu na ekranie i nie musimy niczym więcej się przejmować (np. wydaniem reszty, zbyt wysokimi nominałami etc.).

Miastem, które jako pierwsze w Polsce całościowo wdrożyło najnowsze technologie płatnicze do pobierania opłat w transporcie miejskim jest Wrocław. We wszystkich 820 autobusach i tramwajach można zapłacić zbliżeniowo kartą Visa lub smartfonem, jak również „standardową” kartą Visa; taką kartą można również płacić w 100 stacjonarnych biletomatach. W Warszawie zbliżeniowo można zapłacić już w 350 autobusach Miejskich Zakładów Autobusowych, a ich liczba ma wzrosnąć do 1000 w przyszłym roku. Płatności zbliżeniowe przyjmuje 20 biletomatów stacjonarnych, kolejne 80 nowych ma zostać zainstalowanych, a docelowo możliwość płatności zbliżeniowych Visa ma być udostępniona we wszystkich funkcjonujących biletomatach stacjonarnych. Możliwość płacenia zbliżeniowo za przejazd jest udostępniana w innych miastach, np. w części pojazdów transportu miejskiego w Łodzi, czy też w pojazdach Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie.

Zbliżeniowo można płacić za bilety kolejowe m.in. w ponad 200 terminalach w kasach Przewozów Regionalnych oraz za przejazdy PKP Intercity (bilety jednorazowe) w ponad 100 stacjonarnych biletomatach. W planach jest instalacja urządzeń w kasach i pojazdach kolei podmiejskich w różnych miastach. Taką możliwość zaczęła stopniowo udostępniać np. Warszawska Kolej Dojazdowa. Stopniowo jest udostępniana także możliwość płatności zbliżeniowych za parkowanie. Już około 300 parkometrów z taką funkcjonalnością zostało zainstalowanych w największych miastach w Polsce. W Warszawie na początku 2013 r. ma zostać uruchomiona taka możliwość w 240 najbardziej nowoczesnych parkometrach, które ostatnio zostały zainstalowane w centrum miasta.


Dodaj komentarz