LogowanieZarejestruj się
News

WiMP trafia do n-ki. Nasz rzut okiem (uchem ;-) )

Podziel się na:
 • Wykop
 • Facebook
 • Digg
 • Google Bookmarks
 • Blip
wimp

Serwis dostępny jest, jak informowaliśmy wcześniej, od kilkunastu dni (start w końcówce listopada). Usługa streamingowa daje dostęp do 18 milionów utworów, całość przypomina inny, funkcjonujący od kilku miesięcy na naszym rynku serwis Deezer. Na razie można korzystać za darmo, z tym że należy się pospieszyć z rejestracją, bo liczba kont jest ograniczona (dla betatesterów). Na razie nie wiadomo jaki będzie koszt abonamentu. Zarejestrowałem się dzisiaj, pobrałem aplikację dla iPada i w sumie mam lekkie dejavu – interfejs wydaje się nieco bardziej intuicyjny (szybszy) od francuskiego odpowiednika, wygląd bardziej ascetyczny, prostszy, nawigowanie równie proste. Ciekawą opcją są rekomendacje, w tym przedstawicieli największych pism branżowych. Do tego fajnym rozwiązaniem jest pojawiający się tu i ówdzie ranking z paru wybranych, opiniotwórczych periodyków poświęconych muzyce, natomiast po dotknięciu ikonki mikrofonu możemy zidentyfikować to co akurat leci w pobliżu (coś ala SoundHound, w uproszczonej wersji). Poza tym, podobnie jak w Deezerze, nowości fonograficzne, ciekawe trendy, rekomendacje serwisu itp.

Po dwóch dniach testowania parę dodatkowych uwag. Serwis bardzo dobrze działa w trybie 3G – nawet jeżeli rwie sygnał to trwa to kilka sekund (w przypadku Deezera niestety bywa z tym różnie – czasami wręcz trzeba restartować program). Aplikacja dla Androida oraz iOS sprawują się bez zarzutu. Trochę szkoda, że na komputerze trzeba korzystać z oprogramowania (konieczna instalacja Adobe Air), a nie przeglądarkowej wersji serwisu, ale całość sprawuje się bardzo dobrze – programik jest lekki, działa sprawnie… można znacznie szybciej dotrzeć do interesującej nas muzyki w porównaniu do francuskiego konkurenta. Jakość w wersji standardowej jest typowa dla rozgłośni internetowych – to 64bkps w AAC (VBR), czyli szału nie ma. W wariancie premium (płatnym, na razie niedostępnym) jest AAC w 256kbps czyli tyle, ile serwuje obecnie iTunes. Inteligentne radio ma jedną, niezaprzeczalną zaletę – otrzymujemy możliwość modyfikacji całej playlisty (wgląd w to co będzie dzisiaj grane). Świetna sprawa. W Deezerze leci sobie po prostu strumień i jedyne co można zrobić, to przeskoczyć do przodu o maksymalnie 5 pozycji. Dodatkowo interesującą sprawą są rekomendacje wybranych artystów (ich playlisty) – można się dowiedzieć, czego słuchają na co dzień nasi ulubieni wykonawcy. Czasami można się zdziwić (in plus & minus ;-) ). Ogóle WiMP pozostawia po sobie bardzo dobre wrażenie, jedyny niedosyt to jakość dźwięku w wersji standardowej oraz wspomniany brak wersji przeglądarkowej, który nieco ogranicza użytkowników komputerów (np. z Linuksem na pokładzie). Na razie serwis wspierany jest przez Sonosa, mam nadzieję, że niebawem dojdzie do tego wsparcie paru innych producentów odtwarzaczy strumieniowych audio (mam tu na myśli np. Philipsa, który właśnie wprowadził na rynek bardzo fajne głośniki bezprzewodowe z wbudowanym streamerem z serii Fidelio (AW9000)…

Pierwszym, dużym partnerem biznesowym w Polsce dla serwisu streamingowego jest telewizja n. Jesteśmy świadkami fuzji n-ki z Cyfrą +, co nie przeszkadza – jak widać – wprowadzać nowe rozwiązania dla klientów. N-ka ma swój wkład w rozwój usług tego typu – był to pierwszy operator platformy cyfrowej, który dostrzegł potencjał muzyki z Internetu. Niemalże od początków funkcjonowania na STB tego operatora można było słuchać muzyki z radia internetowego, do tego dochodziły własne stacje, w tym takie (to już zupełnie pioniersk0, także na skalę europejską) które pozwalały na streaming bezstratnego materiału – tzw. radio HD). Będzie zatem można słuchać WiMPa via dekoder. Poza tym serwis jest oferowany na handheldach (iOS, Android) oraz komputerach (aplikacja).

 

Komentarze Czytelników

 1. sulek

  Napisalem tweeta do polskiego oddzialu Wimp, odpowiedzieli ze abonament bedzie w kwocie 10-20 zł.

 2. Antoni Woźniak

  Dzięki za info. Wygląda na to, że taniej niż premium w Deezerze (29,99). Ciekawe czy będą jakieś ograniczenia co do liczby handheldów podpiętych pod jedno konto/profil? To teraz czekamy na ekstra ofertę od Spotify (tylko niech się nie ociągają, konkurencja jak widać nie śpi :) )

 3. miczko

  Jak narazie u mnie, na dekoderze enki wimp działa dobrze, jest za darmo. Mam nadzieję, że utrzyma się to jak najdłużej. Polecam skorzystać.

Dodaj komentarz