LogowanieZarejestruj się
News

Nowości od Musical Fidelity & Mass Fidelity

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
M5si Back WEB

Nowy wzmacniacz, nowy odbiornik Bluetooth kanadyjskiego start-up’a (postaramy się niebawem przetestować) oraz odtwarzacz CD z 32-bitowym przetwarzaniem sygnału oraz lampową sekcją przedwzmacniacza. Sporo tego. Oferta jednego z naszych ulubionych producentów audio stale się rozszerza, już niebawem przeczytacie pierwszy w kraju test najtańszego, zbalansowanego systemu słuchawkowego, gdzie porównaliśmy przystępne cenowo konstrukcje nauszników w obu wariantach wraz z wzmacniaczem symetrycznym tego producenta. Natomast moduł BT Kanadyjczyków może okazać się strzałem w dziesiątkę, dla kogoś kto poszukuje dobrego jakościowo rozwiązania łączącego własny, nieosieciowany system stereo z czymś, co pozwala pożenić stereo ze strumieniowaniem. Na HDO to tematyka bardzo mocno eksploatowana (odbiorniki/nadajniki BT, jak przetestowany Saturn, system AirDAC NuForce’a, stacje AirPort Express czy wreszcie testowany u nas właśnie AirTry), wyjście z komputera, handhelda (cyfrowego transportu) staje się obowiązkowym elementem systemu. Takie element powinien gwarantować bitperfect (BT tego jeszcze nie potrafi, choć jest już blisko osiągnięcia bezstratnej jakości i idealnej transmisji bit po bicie), obsługę co najmniej 16/44 oraz stabilność transmisji.

Wzmacniacz M5si to coś, co pozwala na budowę systemu w nieprzekraczalnym budżecie 10 tysięcy za komponent. To taka nasza granica, jaką przyjęliśmy na HDO, kierując się zdrowym rozsądkiem oraz… użytecznością publikowanych tekstów, recenzji, które nie mają opisywać czegoś, co stanowi dla 99% czytających wyłącznie ciekawostkę, bez żadnego, praktycznego znaczenia. Trzymamy się tego z niewielkimi wyjątkami (chodzi tutaj o rzeczy, które i tak mieszczą się +/- w zakładanej kwocie, czasami nieco ją przekraczając). Ktoś nam zarzuci pewnie, że to sztuczny podział. Owszem, sztuczny, ale gdzieś ta granica jest i według mnie (subiektywnie) to właśnie maksymalnie dziesięć tysięcy jest kwotą, która zgrabnie wyznacza granicę – psychologicznie, finansowo, faktycznie (w sensie, że wiele firm właśnie w ten sposób pozycjonuje swoje produkty, oferując produkty HiFi, w rozsądnym budżecie oraz – umownie – hi-end, gdzie nie ma żadnych finansowych granic).

Wreszcie coś, co zdaniem wielu obecnie nie ma racji bytu. Odtwarzacz CD. Sam korzystam ze srebrnego krążka często, bo po pierwsze mam sporo płyt, po drugie oba moje odtwarzacze są w bardzo dobrej formie, brzmią świetnie oraz dają także możliwość eksperymentowania (bufor lampowy z przetwornikiem Berefsorda pracujące z kompaktem Onkyo oraz DAC Audio-gd grający z C515 NADa… odtwarzają też soute, ale kto by tam nie lubił poeksperymentować właśnie?). W przypadku Nu-Vista CD mówimy o high-endowym źródle, wycenionym na 45 555 złotych. Z naszej perspektywy (patrz wyżej) ciekawostka, patrząc zaś na samą konstrukcję, interesujący przykład urządzenia hybrydowego, stanowiącego wraz z wzmacniaczem Nu-Vista 800 topowy zestaw od Musical Fidelity. Szczegóły w notatkach prasowych poniżej…

Notatki prasowe nt. nowości Musical Fidelity & Mass Fidelity

Nowe wzmacniacze Musical Fidelity z oznaczeniami MSi to jak dotychczas dwa modele, które zyskały sobie bardzo dużą przychylność użytkowników i recenzentów. M3si oraz M6si to spadkobiercy ponad 30-letniego doświadczenia firmy w produkcji najwyższej klasy sprzętu audio. Oba wzmacniacze dzieli dość duża przepaść w kwestii mocy, jaką dysponowały: 85W M3si wobec potężnego 220W M6si.  Aby zapełnić tę lukę powstał nowy model M5si o mocy 150W.

Klasyki się nie zmienia

Pewne trendy i wzorce utrwalają się w kulturze nie przez ciągłą fluktuację, ale przez stałość, niezmienność oraz rozwój poprzez twórcze przepracowanie. Historia produktów Musical Fidelity pokazuje, że idea konsekwentnego dopracowywania wielokrotnie sprawdzonych rozwiązań oraz dostosowywania ich do obecnych wymogów jest firmie wyjątkowo bliska. Od klasycznego A1 – pierwszego wzmacniacza Anthony’ego Michaelsona – przez potężnego Titana do legendarnej NuVisty, urządzenia produkowane przez Brytyjczyków są modelowym przykładem klasycznych wzmacniaczy stereo w jak najlepszym rozumieniu tego sformułowania. Nie inaczej jest z M5si.

Tylko to, co konieczne

Solidna, metalowa obudowa z dużym potencjometrem regulującym poziom głośności na środku frontowego panelu. Oprócz tego włącznik, 6 przycisków wyboru źródła oraz dioda podczerwieni. W M5si nie znajdziemy nic niepotrzebnego.

Tradycja i współczesność

Na tylnym panelu zainstalowano w przeważającej większości złącza analogowe – 4 pary wejść RCA, jedno wyjście liniowe oraz wyjście przedwzmacniacza, pracującego w klasie A. Po drugiej stronie znajdziemy owoc zamiłowania do winylu, którego nie kryje założyciel firmy. Każdy topowy wzmacniacz Musical Fidelity wyposażony jest w przedwzmacniacz gramofonowy oparty o podzespoły super popularnego przedwzmacniacza gramofonowego serii V90.

Nie oznacza to jednak, że M5si to tylko analog. Wejścia analogowe uzupełnia asynchroniczne wejście USB-B zdolne obsłużyć sygnał w jakości do 24-bit/96kHz. Przy dzisiejszych możliwościach technicznych, gdzie aplikacje strumieniowe – jak TIDAL – oferują znakomitej klasy brzmienie, takie rozwiązanie jest całkowicie zrozumiałe. Dzięki temu M5si jest sprzętem uniwersalnym, przygotowanym na współczesne wyzwania.

W tle Nu-Vista 800

Konstrukcyjnie M5si składa się z dwóch niezależnych monobloków z oddzielnym przedwzmacniaczem. Wszystko zmontowane jest na jednej płycie PCB. Duże znaczenie ma fakt, że M5si był zaprojektowany zaraz po wprowadzeniu do sprzedaży serii Nu-Vista 800. W konsekwencji niektóre rozwiązania montażowe zastosowane w najwyższych, topowych urządzeniach firmy zostały wykorzystane również w M5si. Waga M5Si to 15 kilogramów, zaś maksymalne zużycie prądu może sięgnąć nawet 450W.

 

Brzmienie

M5si oferuje brzmienie zbliżone do M6si, tzn o dojrzałej, szlachetnej barwie i stonowanym, neutralnym charakterze przy zachowaniu dużego zapasu mocy, który skutkuje dynamiką i zejściem basu we właściwych momentach. Szczególną uwagę przykuwa niezwykle szlachetna góra pasma – rozdzielcza bez grama ostrości, nawet w przypadku odsłuchu na kolumnach o wyraźnie wzmocnionych wysokich tonach. Majstersztykiem, jak zawsze w przypadku wzmacniaczy Musical Fidelity pozostaje średnica – bliska, detaliczna, ocieplona, gęsta i doskonale wypełniona. Stąd M5si w dalszym ciągu wpisuje się w nadrzędną maksymę marki: wierny muzykalności. Całość przekazu jest bardzo bliska i wyśmienicie kontrolowana, dzięki bardzo wydajnej sekcji zasilającej. Cena Musical Fidelity  M5si wynosi 9999 pln

 

Nie ma lepszego partnera dla legendarnego wzmacniacza Musical Fidelity Nu-Vista 800, niż odtwarzacz Nu-Vista CD. Został on zaprojektowany pod kątem osiągnięcia idealnie dopasowanych parametrów sonicznych, tak aby idealnie współpracować ze wzmacniaczem Nu-Vista 800. Odtwarzacz charakteryzuje się bezkonkurencyjnymi osiągami technicznymi: bardzo niskim zniekształceniami, stosunkiem sygnału do szumu oraz znakomitą liniowością.  Jakość budowy i estetyka wykonania imponują precyzją i pieczołowitością.

Najważniejsze jednak jest brzmienie. Podobnie jak Nu-Vista 800, odtwarzacz Nu-Vista CD charakteryzuje się wyśmienitym, lekko ocieplonym dźwiękiem, o potężnej scenie dźwiękowej, co pozwala wiernie oddawać to, co producenci umieścili na krążku. Czyni to jednak z subtelną delikatnością oraz muzykalnym wyczuciem, które zauważy i doceni każdy wyrafinowany słuchacz. Współpraca Nu-Visty 800 i Nu-Visty CD to wielka radość dla koneserów dobrego, stereofonicznego dźwięku. System Nu-Vista odwołuje się do złotych lat rozkwitu systemów stereo.

Seria Nu-Vista to najwyżej ceniony owoc pasji zespołu Musical Fidelity. Anthony Michaelson, założyciel firmy, serdecznie zaprasza każdego do odsłuchu najcenniejszych urządzeń w dorobku Musical Fidelity. Jest to – w swojej kategorii – prawdziwe dzieło sztuki.

Musical Fidelity Nu-Vista CD – 45.555zł

 

Mass Fidelity Relay to najtańszy bezprzewodowy audiofilski odbiornik sygnału Bluetooth audio dostępny na rynku

Wybór technologii Bluetooth przez Mass Fidelity wynika z jej powszechności, uniwersalności oraz prostoty używania – bez routerów, aplikacji i konfiguracji; a także przepustowości sięgającej 3Mbps, co znacząco wykracza nawet poza standard płyty CD i umożliwia bezstratny streaming gęstych plików 24-bitowych. Stąd Relay jest w stanie odbierać pliki audio o parametrach 24/192.

Stąd Mass Fidelity wkłada cały inżynieryjny trud w bezstratny przesył dźwięku poprzez protokół Bluetooth i jest to jedyne tego typu rozwiązanie na świecie oferujące tak znakomitą jakość dźwięku. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej topografii układów elektronicznych, zaawansowanemu firmware’owi urządzeń oraz wysokiej klasy komponentom audio np przetwornikom DAC marki Burr-Brown.

Mass Fidelity zapewnia każdemu systemowi stereo natychmiastowy dostęp do dowolnego pliku audio, serwera, dowolnej usługi streamingowej czy radia internetowego – wystarczy laptop, smartfon lub tablet z Bluetooth.

 

Funkcjonalność

- wyjście analogowe 2xRCA (funkcja przetwornika DAC klasy hi-fi)

- podwójne wyjście cyfrowe koaksjalne 1xRCA (funkcja transportu cyfrowego klasy hi-end)

 

Relay to produkt, który opiera swoją jakość dźwięku na 6 aspektach technologicznych:

1. Zasięg – Relay korzysta ze specjalnie zaprojektowanych obwodów w celu minimalizacji szumu, co pozwoliło zastosować bardziej czuły odbiornik i zapewnić użytkownikom większą mobilność sięgającą praktycznie w każdych warunkach 10 metrów.

2. Moduł Bluetooth – moduł zastosowany w Relay obsługuje zarówno kodowanie aptX oraz AAC.

3. Procesor cyfrowy Cirrus Logic – Relay został wyposażony w dedykowany procesor Cirrus Logic zdolny do pracy z sygnałem Bluetooth 2.1EDR, który następnie konwertuje na sygnał cyfrowy 24bity/48kHz. Procesor pracuje z parametrami: zakres dynamiki 128dB oraz zniekształceniami THD 0.0001%.

4. 24 bitowy DAC Burr-Brown – sekcja analogowa oparta jest o przetwornik DAC marki Burr-Brown.

5. Firmware – napisane od podstaw, autorskie oprogramowanie synchronizuje pracę trzech procesorów w umieszczeniu tak aby nie pojawiły się jakiekolwiek błędy czasowe lub cyfrowe artefakty wpływające na wierność sygnału audio.

6. Zasilanie – jak wysokiej klasy audiofilska elektronika, Relay dysponuje wbudowaną sekcją zasilania z własną stabilizacją napięcia, tak aby czułe półprzewodniki pracowały zawsze z taką samą wydajnością.

Ponadto Relay korzysta z wysokiej klasy obudowy wyciętej z jednego kawałka aluminium. Całości dopełnia wysokiej klasy okablowanie analogowe (2xRCA) oraz cyfrowe (koaksjalne) specjalnie zaprojektowane do współpracy z Relay.

Mass Fidelity – Smart Sound Systems

Mass Fidelity to kanadyjski producent bezprzewodowych systemów audio opartych o autorskie rozwinięcie technologii Bluetooth. Ideą MF jest łączenie najpopularniejszych rozwiązań bezprzewodowych z zaawansowanymi autorskimi rozwiązaniami, które pozwalają na zachowanie audiofilskiej jakości dźwięku. Producent określa siebie jako wspólnotę audiofilów, projektantów oraz inżynierów, którym wspólnym celem jest wniesienie wysokiej jakości dźwięku do codziennego życia. Cena: 1149zł, dostępny kolor: srebrny matowy

 

 

Dodaj komentarz