LogowanieZarejestruj się
News

Podstawkowy komplet od Pylona: Opal Monitor + standy

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
opal_monitor_pylon_audio_wenge_3

Wreszcie są! Po prezentacji w Monachium, po zapowiedziach uzupełnienia linii Opal podstawkowymi kolumnami z dedykowanymi standami nowy zestaw trafia na rynek i coś czuję, że zdrowo namiesza. Dlaczego czuję, że zdrowo i że zamiesza? No popatrzcie tylko na to, jak to się prezentuje. Pomijam walory brzmieniowe, które trzeba będzie zweryfikować (na bank nie przepuścimy takiej okazji), ale te podstawki! No i te kolumny… całość stanowi jeden z najładniejszych wg. mnie kompletów głośniki z podstawkami, jaki znajdziemy obecnie na rynku w segmencie budżetowym. Całym. Patrząc tylko na to, człowiek zastanawia się ile to może kosztować? I tu znowu zaskoczenie (nie, jednak nie, w końcu o Pylonie mówimy, a oni tak po prostu mają)… Opale monitorowe kosztują 1349 zł (komplet), podstawki zaś to wydatek 450 zł (sztuk dwie), czytaj za całość zapłacimy 1800 zł :-) Według mnie to (oceniając tylko to, co widzę, nie słyszę) okazja, oczywiście warto będzie sprawdzić jak to gra, czy to poziom bardziej Perełek czy może już Topazów, czy też (kto wie?) zupełnie inna bajka (lepiej od wymienionych? Inaczej?). Zobaczymy!

Kolorystyka klasyczna, że tak to ujmę, czytaj: wenge, orzech, czarny (to kolumny), w przypadku standów mamy zaś jedynie słuszny kolor czarny mat (fajnie, że mat, bo choć pewnie wersje błyszcząca biel czy czerń pojawią się z czasem, to teraz jw. nic się nie błyszczy). Dopytamy jak tam z innymi wersjami kolorystycznymi, producent generalnie informuje że każdy kolor RAL jest w zasięgu jego możliwości odnośnie zamówień (specjalnych ;-) ). Innymi słowy, jak ktoś ma fantazję… ale to jeszcze potwierdzimy u źródła. Jak widać, jak to w linii Opal, mamy tutaj do czynienia z zamianą miejsc: średnioniskotonowiec na górze i tweeter na dole (kopułka Monacor). W przypadku średnioniskotonowca mamy własną produkcję (tym razem to nie Niemcy, czy Skandynawowie, tylko własne konstrukcje Pylona). Oj nie mogę się doczekać!

Rzecz jasna warto skonfrontować możliwości z tym, co obecnie Pylon w ofercie ma... akurat nie będzie z tym problemu, bo są i podstawkowe Topazy i Perełki (podłogowe, ale mniejsza, bo brzmią w sposób zbliżony do tych podstawek) i opisane niedawno Sapphire 23 (które to grają, przypomnę, w typowo monitorowy sposób …mimo braku podstawkowych Szafirów w ofercie świetnie się do tego porównania nadają). Poza tym będzie można skonfrontować brzmienie z czekającymi na publikację testu ESIO nEar05 Classic 02 (by ESI) – aktywnymi kolumienkami studyjnymi – oraz z KEFami LS50 . Cóż, te ostatnie, to znakomite głośniki, nie dziwię się że dla wielu docelowy wybór w zakresie kolumn podstawowych, mimo wielu dużo droższych konstrukcji dostępnych na rynku… od kiedy to jednak tylko pieniądze grają? ;-) No właśnie!

Poniżej zdjęcia wraz z opisem producenta oraz specyfikacją tytułowego zestawu. Piękna robota…

Aktualizacja: Tak, będą inne kolory – prezentujemy zdjęcie wybarwienia, które niebawem trafi na rynek ( w okleinie naturalnej wykończonej olejowskiem).

Kolumny podstawkowe Opal Monitor to konstrukcja dwudrożna, oparta o głośnik niskośredniotonowy naszego autorstwa PSW 18.8 CS/M. Woofer został przystosowany do warunków pracy w mniejszej obudowie poprzez zmianę podatności zwieszeń. W zakresie średnich tonów papierowa membrana poddana procesowi coatingu oferuje brzmienie selektywne z dozą ciepła. Górę pasma powierzono 25mm jedwabnej kopułce wysokotonowej, która dzięki kompaktowym rozmiarom umożliwiła zbliżenie centrów akustycznych zestawu głośnikowego.

Opal Monitor, jak cała linia Opal oferują ponadprzeciętną czytelność średnicy. Jest to zestaw, który z powodzeniem możecie Państwo wykorzystać w domowym studio nagraniowym, a całość jest tak skomponowana by nie popadała w techniczną manierę. Projektowi całej serii Opal przyświecała ta sama idea: stworzenie neutralnego zestawu głośnikowego, który oprócz wglądu w nagranie daje przyjemność podczas słuchania muzyki.

Zestaw umożliwia komfortowy odsłuch z niewielkiej odległości, scena dźwiękowa jest sugestywna a oderwanie się dźwięku od kolumn nie przysparza żadnego kłopotu. Brzmienie jest wysycone z dobrze kontrolowanym basem, nadający utworom zwartości i szybkości. Ogólna czytelność i wgląd w nagranie jest mocnym punktem całej linii Opal. 18 mm korpus wraz z tyłem obudowy został połączony z pogrubionym 22mm ekranem, mającym na celu zredukowanie wszelkich drgań ścianki frontowej. Dodatkowym elementem usztywniającym całość konstrukcji jest umieszczone w newralgicznym miejscu wzmocnienie. Kolumny dedykowane są pomieszczeniom 12-20 metrów kw.

Impedancja 8 Ohm (ciekawe, czy faktycznie to 8-ki)
Pasmo przenoszenia 45 Hz – 20 kHz
Moc nominalna 60 W
Moc maksymalna 100 W
Efektywność 86 dB
Wymiary [W x H x D] 190 x 400 x 280 mm
Waga 7,5 kg / sztuka
Głośnik niskotonowy Pylon Audio PSW 18.8 CS/M
Głośnik wysokotonowy Pylon Audio PST T-50/8
Maskownica Tak/opcja
Standy Tak/opcja
Gwarancja 3 lata + 1 rok (rejestracja produktu)
Dostępne kolory: Czarny, orzech, wenge

Nowe wersje wybarwień już niebawem… 

Dodaj komentarz