Nowe ekrany trafią do nowych generacji handheldów oraz laptopów. Wygląda na to, że zapoczątkowany przez Apple trend wprowadzania do urządzeń mobilnych ekranów o bardzo wysokiej rozdzielczości stanie się ogólnorynkowym standardem. Zresztą już dzisiaj w przypadku smartfonów oraz tabletów widzimy taką tendencję. Nowe, topowe telefony otrzymują wyświetlacze fullHD, w przypadku większych ekranów stosuje się ekrany coraz częściej stosuje się rozdz. 2K. Nowe ekrany to OLEDowy wyświetlacz o przekątnej 4.99” o rozdz. fullHD oraz dwa ekrany dla tabletów / laptopów… 10.1 calowy LCD 2560 x 1600px oraz 13.3” LCD o rozdz. 3200 x 1800 px. Ciekawostką jest pierwszy z wymienionych. To jedyny AMOLED z gamutem kolorów na poziomie 94% reprodukcji przestrzeni koloru Adobe RGB. Standard Adobe RGB pozwala na 30% precyzyjniejszą reprodukcję w porównaniu do sRGB. Dodatkowo wszystkie wymienione wyświetlacze mają o 30% zredukowany pobór energii w stosunku do poprzednich generacji paneli podświetlanych diodami LED (LCD) oraz dysponują większą gęstością upakowania pikseli na cal (ppi) od stosowanych obecnie ekranów Retina w MacBookach oraz iPadach.
Seulska policja właśnie dokonuje przeszukań w biurach Samsunga (a dokładnie w kwaterze głównej Samsung Display w Asan). Powód? Przedstawione przez LG oraz partnerów dowody świadczące o wykradzeniu technologii dotyczących wielkoformatowych wyświetlaczy OLED. Jak widać, po dwóch latach od pierwszych zapowiedzi oraz zaprezentowania prototypów, wprowadzeniu ekranów w bardzo ograniczonej liczbie w paru lokalizacjach, obie firmy koncentrują się obecnie na bezpardonowej walce. Chodzi zapewne o gigantyczne pieniądze. Zdaniem LG, rozwiązania Samsunga w sposób oczywisty naruszają patenty firmy, co więcej pewne informacje na temat konkretnych technologii mogły zostać wykradzione przez największego, rodzimego konkurenta. LG chce (poza sprawdzeniem podejrzeń przez policję) wystąpić z roszczeniem dotyczącym opłat licencyjnych, jakie musiałby płacić Samsung od każdego sprzedanego przez siebie odbiornika OLED TV. Cała ta sytuacja stawia pod znakiem zapytania popularyzację (póki co) jedynych, dużych konstrukcji tego typu, które zadebiutowały (jw. w bardzo ograniczonej formie) na rynku. Spory sądowe, zakazy sprzedaży mogą przekreślić plany sprzedaży telewizorów OLED (odnosi się to głównie do Samsunga, ale to Samsung ma tutaj największe możliwości produkcyjne, największy potencjał) w najbliższych miesiącach. Niestety.
Samsung umocnił swoją pozycję w czołówce producentów nowoczesnych technologii, uzyskując dla 55-calowego telewizora OLED pierwszy na świecie certyfikat za doskonałą jakość obrazu. UL – niezależna, ogólnoświatowa firma z branży bezpieczeństwa przemysłowego przedstawiła wyniki pierwszej walidacji przeprowadzonej w segmencie telewizorów OLED, co pokazuje wiodącą pozycję firmy Samsung w zakresie rozwoju technologii przyszłości.
Mimo, że od ponad 7 lat z rzędu utrzymujemy pierwsze miejsce na światowym rynku produkcji telewizorów, nie spoczywamy na laurach – powiedział Hyugun Lee, wiceprezes działu Visual Display Business firmy Samsung. To osiągnięcie jest przykładem naszych nieustannych wysiłków na rzecz zapewnienia użytkownikom innowacji i najlepszego obrazu, gwarantującego najpełniejsze doznania z zakresu domowej rozrywki.
To pierwszy raz od siedmiu lat, kiedy LG wyprzedziło Samsung osiągając 28% udział na rynku, podczas gdy rodzimy arcyrywal musi zadowolić się 25%. Do awansu LG przyczyniły się ogromne zamówienia ze strony Apple oraz nowych zleceniodawców: Panasonica oraz Sony. Odmiennie, Samsung, stracił bardzo dużo właśnie ze względu na odpływ zamawiających u niego firm – właściwie obecnie produkuje głównie na swoje potrzeby. Bardzo duży przyrost sprzedaży przyniósł segment high-end (bardzo duże matryce, lokalne podświetlanie etc.). Sprzedaż wzrosła z 35 do 55% (w porównaniu do 2011). Największy przegrany już zapowiedział, że w dobie kryzysu stawia na innowacyjne technologie. Samsung będzie promował OLEDy (OLED TV), które mają poprawić wyniki w 2013/2014 roku. Założenie dość ambitne, ale czy realne? Patrząc na ceny pierwszych modeli, wątpliwie czy znajdzie się wielu chętnych na takie, drogie odbiorniki.
Cóż, w sumie tego można było się spodziewać. Cena urządzenia w Stanach i na rodzimym rynku wynosi również 9999 tyle że dolarów. Zapewne w krajach unijnych, gdzie płaci się w €, metka również pokaże 9999. To bardzo wysoka cena jak za 55 cali (bo tyle mierzy odbiornik), z drugiej strony mamy tutaj „podatek” od nowości, od najnowszej technologii wizyjnej, a konfrontując to z historycznymi premierami pierwszych dużych odbiorników LCD czy PDP, widać że jest… taniej. Dokładnie za te same pieniądze będzie można kupić inną nowość Koreańczyków – 84 calowego giganta z wyświetlaczem 4K. Ten odbiornik także pojawi się na rynku w tym roku.
Innymi słowy, Koreańczycy widzą przyszłość w ekranach organicznych, które mają docelowo zastąpić obecnie wykorzystywaną technologię ciekłokrystaliczną. Te gigantyczne środki mają pozwolić LG na konkurowanie jak równy z równym z Samsungiem, który jest największym wytwórcą tego OLEDów na świecie i w powszechnej opinii najlepiej przygotowaną firmą do masowej produkcji tego typu wyświetlaczy. Firma LG zainwestuje w nowe linie produkcyjne, chcąc znacząco zwiększyć swoje możliwości w zakresie dostarczania gotowych paneli różnych rozmiarów. Prawdopodobnie będą to małe ekrany dla handheldów (maksymalnie 5-6″) oraz wielkie wyświetlacze dedykowane telewizorom (względnie monitorom). Nowe ekrany WRGB OLED mają pozwolić firmie na znaczący wzrost udziałów, poza tym LG jako dostarczyciel komponentów do urządzeń Apple, liczy na to, że firma z Cupertino wprowadzi do sprzedaży sprzęt wykorzystujący ten typ wyświetlaczy. Nie jest to wykluczone, choć raczej nie nastąpi to szybko. Na razie Apple prowadzi badania w tym zakresie (krytykuje sposób prezentacji niektórych kolorów przez OLEDy).
Mityczny telewizor Apple? Owszem, może chodzić właśnie o tego typu urządzenie, choć niewykluczone że zwerbowanie jednej z kluczowych postaci z zespołu inżynierów firmy LG, zespołu pracującego nad telewizorami OLED, może mieć inne czy dodatkowe wyjaśnienie. Apple z całą pewnością szuka nowych pomysłów na uatrakcyjnienie swoich linii produktowych, a wprowadzenie wyświetlaczy organicznych do handheldów oraz Makówek może być jedną z opcji. W końcu trzeba coś na rynek rzucić, a liczba pomysłów dotyczących obecnie produkowanych urządzeń nie jest nieskończona… w końcu natrafiamy na ścianę Retina wszędzie? Wszystko cienkie, szybkie, z najnowszymi układami? To wszystko trafi na rynek w br, a potem trzeba będzie dać ludziom coś nowego. Może więc OLEDy zawitają do handheldów Apple? Może… Tak czy inaczej zatrudnianie kogoś, kto ma doświadczenie w tworzeniu wielkich ekranów organicznych raczej nie jest przypadkowe. Apple musi w końcu pokazać coś naprawdę nowego, innowacyjnego – od dawna niczego takiego firma z Cupertino nie pokazała. Musi czymś zaskoczyć. Wielkoformatowy TV z OLED niewątpliwie byłby czymś, co zwróciłoby uwagę wszystkich, trudno wyrokować czy odkrywczym, ale na pewno WIELKIM. Zwerbowanym jest James (Jueng-Gil) Lee, ekspert od wielkich ekranów, pracujący wcześniej poza LG, także dla Samsunga oraz Cambridge Display Technology.
To bardzo dobra wiadomość. W Seulu toczą się właśnie rozmowy na najwyższym szczeblu między korporacjami, które mają doprowadzić do podpisania porozumienia w sprawie posiadanych przez obie firmy patentów na ekrany OLED. Osią porozumienia ma być zasada „jeden za jeden”, czytaj każda z korporacji pozwoli drugiej na pełne wykorzystanie swoich patentów dotyczących technologii ekranów organicznych. Rzecz jasna trudno powiedzieć, ile kluczowych elementów zawiera patentowe portfolio Samsunga, a ile LG, jednak takie spotkanie, rozmowy dowodzą że obu producentów uznało, że należy czym prędzej dojść do porozumienia. Taka umowa, wzajemne wykorzystanie pomysłów, pozwolą na przyspieszenie prac nad popularyzacją OLED TV, a nie na prowadzenie niekończących się sporów patentowych.
Firma Panasonic stworzyła 56-calowy panel OLED o rozdzielczości 4k2k (3840 x 2160, czyli 8,29 miliona pikseli), który jest największym na świecie panelem OLED wyprodukowanym przy użyciu metody „RGB all-printing”. Prototypowe panele zostały zaprezentowane na targach 2013 International CES. W nadrukowej metodzie produkcji paneli OLED materiały OLED są nakładane na podłoże przy użyciu specjalnej techniki nadruku, tworząc warstwę elektroluminescencyjną. Ze względu na prostotę procesu produkcji oczekuje się, że nową technologię będzie można łatwo przystosować do wytwarzania paneli OLED o różnych rozmiarach. Metoda nadrukowa umożliwia również zastosowanie precyzyjnie określonej ilości materiału organicznego we właściwym miejscu. Prowadzi to do ograniczenia odpadów i skrócenia czasu produkcji, dzięki czemu nowa metoda jest bardziej ekonomiczna.
W produkcji nowych paneli OLED firma Panasonic stosuje metodę RGB all-printing, która umożliwia osobne nadrukowywanie czerwonego, zielonego i niebieskiego materiału OLED. Firma opracowała również urządzenia i techniki produkcyjne, które umożliwiają równomierne nakładanie materiałów na dużych podłożach. Ponadto dzięki zastosowaniu opracowanej przez firmę Panasonic struktury emisji górnej z przezroczystą katodą, która zapewnia efektywniejszą ekstrakcję światła, udało się uzyskać największy na świecie 56-calowy panel OLED o rozdzielczości 4k2k wyprodukowany metodą RGB all-printing, który charakteryzuje się znakomitym odwzorowaniem kolorów i szerokim kątem widzenia. Specyfikacja oraz pozostałe informacje na temat zastosowanej przez Panasonica technologii w „czytaj dalej”…
Samsung, światowy lider w dziedzinie mediów cyfrowych i rozwiązań integrujących technologie cyfrowe, przedstawił na targach Consumer Electronics Show (CES) 2013 w Las Vegas telewizor Curved OLED, przełamując granice innowacyjności w domowej rozrywce. Ekran najnowszego telewizora Samsung OLED jest profilowany, co jeszcze zwiększa głębię wyświetlanego obrazu. Użytkownicy docenią także immersyjny efekt panoramy, którego nie można obecnie uzyskać na konwencjonalnych telewizorach płaskoekranowych.
Wykorzystując doświadczenie w technologii ekranowej, Samsung zoptymalizował jakość obrazu telewizora Curved OLED, aby zapewnić wysoki komfort oglądania. Telewizor Samsung Curved OLED nie męczy wzroku, ponieważ zakrzywiony panel sprawia, że odległość między użytkownikiem a ekranem jest taka sama z niemal każdego kąta.
Samsung kładzie nacisk na opracowywanie innowacyjnych rozwiązań, które przekraczają oczekiwania, a nawet wyobrażenia użytkowników. Zamierzamy kontynuować tradycję projektowania nowatorskich telewizorów, nieustannie wprowadzając nowe technologie, które zwiększają jakość życia, takie jak pierwszy na świecie telewizor OLED z zakrzywionym ekranem – powiedział HS Kim, wiceprezes działu Visual Display Business w Samsung Electronics (executive vice president of Visual Display Business).
Firma obiecuje podać w najbliższym czasie specyfikację zaprezentowanego modelu… » Czytaj dalej