LogowanieZarejestruj się
News

RIM zrywa z dziedzictwem: nowy BlackBerry 10 z dotykową klawiaturą

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
RIM prototyp 10

Nie chodzi tutaj o to, że wcześniej RIM nie eksperymentował z większymi ekranami, dotykową klawiaturą… chodzi raczej o to, że najnowszy model wygląda identycznie co 99% smartfonów na rynku. W przypadku Kanadyjczyków ich telefony, biznesowe terminale zawsze wyróżniały się na tle konkurencji, trudno było pomylić urządzenie RIMa z innymi, bardzo do siebie podobnymi produktami jakie oferowała konkurencja. Firma jest obecnie w tarapatach, pisaliśmy o tym niedawno, musi szybko znaleźć sposób na odbudowanie swojej pozycji na rynku. Czy to się uda, pozostaje otwartą kwestią – nowy BB 10 (obecnie wczesna wersja prototypowa Dev Alpha) z nową wersją systemu operacyjnego ma pozwolić na rywalizację z androidową oraz iOSową konkurencją. Co prawda na razie prototyp nowego terminala skrywa wiele tajemnic, nie jest na 100% pewne że tak dokładnie będzie prezentował się nowy telefon, ale… wiele wskazuje na to, że zamiast fizycznej klawiatury będziemy korzystać z ekranowej, przy okazji nowy software wprowadzi gesty, ogólnie całość upodobni się do tego, co znamy z ekranów telefonów z systemem Google oraz iPhone. Prototyp przypomina nieco pierwszy tablet PlayBook RIMa, który dość szybko zniknął ze sklepowych półek (został z nich wycofany).

Na konferencji BlackBerry Word 2012 podano do publicznej wiadomości wiele informacji na temat nowego systemu oraz – pośrednio – sprzętu. Wiadomo, że obsługa koncentruje się na ekranie, wiadomo że wprowadzono nowe narzędzia dla developerów, a programowanie ma być proste i szybkie – RIM zdaje sobie sprawę, że bez prężnego marketu aplikacji nie ma obecnie żadnych szans. Do tego inteligentny system ułatwień w pstrykaniu fotografii, firma wykorzystała tutaj doświadczenie Nikona i wprowadziła coś, co nazwano migawką w czasie… jeżeli zdjęcie wyjdzie tak sobie, będzie można odtworzyć z pamięci zarejestrowane przez obiektyw obrazy na moment sprzed naciśnięcia migawki (w sumie ma to być kilka sekund poprzedzających zrobienie zdjęcia). Do tego coś ala Swype, w przypadku dotykowej klawiatury. Do tego na BB pojawią się… gry (np. Sonic). Pytanie czy nie jest za późno oraz (może nawet ważniejsze) – gdzie tu jest coś innowacyjnego? Na razie RIM zwrócił na siebie uwagę nietypową akcją „Wake up” przed sklepem Apple w Sydney. Zobaczymy, czy nowe produkty odwrócą złą passę…

Aktualizacja – specyfikacja prototypu prezentuje się następująco:  4.2″ ekran o rodz. 1280×768 pikseli, 16GB na dane, 1GB RAMu oraz mini HDMI, slot dla microSD wreszcie 3.5mm gniazdko dla słuchawek. Poza tym RIM stawia na NFC, które ma się znaleźć w wyposażeniu nowego smartfona. Dzisiaj poinformowano o systemie płatności działającym w oparciu o NFC  przygotowanym dla BlackBerry.

 

Dodaj komentarz