LogowanieZarejestruj się
News

Nowe Nokie Lumia 920 & 820 z Windows Phone 8

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
nokia920-1346855563

Przed godziną rozpoczęła się wielka konferencja Nokii oraz Microsoftu w Nowym Jorku, poświęcona najnowszym smartfonom Lumia oraz pośrednio systemowi Windows Phone 8. Ogólnie Finowie nie zaskoczyli, co nie oznacza że nowe produkty będą kiepskie… co to, to nie ale trudno tu mówić o rewolucyjnych zmianach, a raczej liftingu dobrze znanych modeli 800/900. I tak nowa Nokia Lumia 920 otrzymała: aparat wykorzystujący technologię PureView, nową technologię wyświetlacza dotykowego PureMotion HD+ (nieco wypukły ekran o podwyższonej czułości, dodatkowo umożliwiający obsługę w rękawiczkach… to bardzo dobra wiadomość dla wszystkich zmarzlaków), bezprzewodowe ładowanie (indukcyjne, czyli nivil novi, pierwszy był bodaj Palm ze swoim webosowym smartfonem) oraz oczywiście nowy system – Windows Phone 8.

Telefon pracuje pod kontrolą dwurdzeniowego procesora Snapdragon S4 taktowanego zegarem o częstotliwości 1,5 Ghz, który energie czerpie z baterii o pojemności 2000mAh. To bezpieczny zapas mocy, jednocześnie bateria, choć nie jakoś szokująco pojemna, powinna dzięki odpowiedniej optymalizacji (o czym mówią zgodnie MS oraz Nokia) zapewnić przyzwoity czas pracy. Za wyświetlanie obrazu odpowiedzialny jest zakrzywiany ekran o przekątnej 4,5″ i rozdzielczości 1280 x 768 pikseli (nietypowa, niewątpliwą zaletą są proporcje zbliżone do 16:10). Urządzenie zostało wyposażone w aparat z matrycą o rozdzielczości 8,7 Mpix, wykorzystujący technologię PureView. Ciekawe co to w praktyce oznacza, czy jakość zdjęć będzie porównywalna do modelu 808? Patrząc na prezentacje wydaje się że tak się właśnie stało, udało się zastosować normalną optykę, nie zwiększając rozmiarów telefonu.  Trzeba było czasu, by dopracować technologię i to się Nokii udało.  Nie zabrakło także modułu łączności NFC, oraz slotu kart pamięci microSD. Drugi z zaprezentowanych dzisiaj modeli to dużo tańszy model 820, z 4.3″ wyświetlaczem wykonanym w tej samej technologii co ekran 920, bez PureView, z AMOLEDem o rozdz. 800 x 480 pikseli, Będzie to telefon budżetowy.

PureMotion HD+ to nowa technologia wyświetlaczy zastosowana w najnowszych smartfonach firmy Nokia. Dzięki niej dostaniemy obraz o dużo lepszej jakości niż ten, który był oferowany przez poprzednie generacje wyświetlaczy. PureMotion HD+ cechuje się szybszym odświeżaniem obrazu, wysoką rozdzielczością, opcją automatycznego dostosowania nie tylko jasności ale także nasycenia kolorów do warunków panujących na zewnątrz. Jest czytelniejszy, znacznie bardziej czytelny w trudnych warunkach, no i fani dynamicznych gier będą zachwyceni…

Podczas konferencji wiele czasu poświęcono funkcji bezprzewodowego ładowania. Nokia zadbała, aby użytkownicy jej smartfonów mieli dostęp do „poduszek fatboy” ulokowanych w miejscach publicznych. Na początek podjęto współpracę z siecią kawiarni oraz jedną z linii lotniczych w Wielkiej Brytanii. Polska zapewne będzie musiała trochę poczekać, miejmy nadzieję że niezbyt długo. Plusem jest to, że bezprzewodowe ładowanie  jest zgodne ze standardem Qi, więc nie tylko użytkownicy Nokii będą mogli w ten sposób doładować swoje smartfony, ale także właściciele telefonów innych marek. Nokia robi pierwszy krok w celu udostępnienia „punktów ładowania” w miejscach publicznych, teraz kolej na pomoc innych firm. To ciekawa inicjatywa, wychodząca na przeciw potrzebom wszystkich użytkowników mobilnej elektroniki. Całkiem sprytne zagranie ze strony Nokii, miejmy nadzieję że nie skończy się na hasłach i kilkuset punktach rozsianych na całym świecie, że faktycznie poduszki (indukcyjne, zbliżeniowe ładowanie elektroniki) stanie się standardem. To bardzo ułatwi życie milionom, co ja piszę, setkom milionów użytkowników telefonów  na całym świecie.

O innych nowościach jakie przygotowała Nokia oraz Microsoft przeczytacie w osobnych newsach niebawem…

 

Dodaj komentarz