LogowanieZarejestruj się
News

[FORUM] Czym kierować się przy wyborze stacji muzycznej, głośnika bezprzewodowego? (cz.4)

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
B&W Zeppelin Air

Ostatnio parę razy wspomniałem o wyraźnie zauważalnym trendzie na rynku, związanym z wprowadzaniem do oferty przez praktycznie każdego większego producenta audio urządzeń strumieniujących muzykę z sieci. I nie chodzi tutaj o odtwarzacze strumieniowe audio, tudzież odtwarzacze CD czy wzmacniacze uzupełnione o możliwość podłączenia ich do Internetu. W tym wypadku chodzi o niewielkie, autonomiczne urządzenia, których głównym przeznaczeniem jest nagłośnienie niedużych pomieszczeń, względnie zbudowanie całego wielostrefowego systemu audio w oparciu o bardzo proste w instalacji oraz obsłudze urządzenia strumieniujące dźwięk z globalnej sieci. Wcześniej karierę zrobiły stacje dokujące, czasami wyposażone w głośniki, będące niejako protoplastami omawianych urządzeń.

Za produkcję tego typu urządzeń biorą się obecnie niemal wszyscy producenci, upatrując w tego typu produktach szansę na dotarcie do klientów słuchających muzyki głównie z Internetu, osób które wykorzystują w tym celu wszędobylskie handheldy. Niewątpliwie prekursorem tej mody jest firma Apple, która dwa lata temu zaprezentowała swoje rozwiązanie – technologię AirPlay – pozwalające na strumieniowanie muzyki oraz obrazu z iPhone, iPoda oraz iPada. Na rynek trafiły liczne urządzenia wykorzystujące AP. Okazało się, że jest to idealne rozwiązanie, bardzo przez konsumentów chwalone za prostotę oraz integrację z całym ekosystemem. Na szczęście (dobrze jest mieć wybór, nieprawdaż?) na rynku pojawiają także urządzenia w pełni uniwersalne, pozwalające na przesyłanie bezprzewodowe dźwięku z dowolnego urządzenia. Zazwyczaj wykorzystuje się protokół Bluetooth, który pozwala na strumieniowanie dźwięku z większości dostępnych na rynku urządzeń (standardowe wyposażenie dzisiejszej elektroniki).

Drugi z artykułów jakie dzisiaj publikujemy na naszym forum, został poświęcony stacjom muzycznym, głośnikom bezprzewodowym, odtwarzaczom strumieniowym audio… Lo-Fi atakuje! ;-) Poniżej, w rozwinięciu, końcówka wstępu oraz link (umieszczony także powyżej) do reszty tekstu na naszym forum…

Warto zauważyć, że urządzenia tego typu przechodzą ewolucję, coraz częściej głównym (a nawet jedynym) interfejsem jest WiFi względnie wspomniany Bluetooth. Można zaryzykować tezę o stopniowym wyrugowaniu fizycznych interfejsów, pozwalających na podłączanie handheldów (mam tu na myśli głównie Apple z będącym wcześniej standardem dockiem – obecnie, po zmianie wtyczki, pojawia się dobry moment na rezygnację z tego interfejsu). Oczywiście nie oznacza to wyrzucenia USB (które dla większości mobilnej elektroniki stanowi standardowe łącze komunikacyjne), ale rola tego portu zostanie ograniczona głównie do uzupełniania energii przez podłączone urządzenie. Bezprzewodowy przesył dźwięku staje się obowiązującym standardem. Dodajmy do tego liczne aplikacje (dedykowane i uniwersalne odtwarzacze multimedialne) pozwalające na przesyłanie muzyki z handhelda do stacji bądź głośnika. Obecnie użytkownicy dwóch największych mobilnych platform mogą cieszyć się z ogromnej liczby oprogramowania dostosowanego do współpracy z tytułowymi urządzeniami. W gorszej sytuacji są ci, którzy postanowili dać szansę Windowsowi Phone. Tutaj niestety często nie ma mowy o firmowej aplikacji, także oferta uniwersalnego oprogramowania jest w porównaniu z konkurencją uboga. Pewnie z czasem sytuacja ulegnie poprawie, ale dzisiaj platforma Microsoftu wyraźnie odstaje.

Wybierając głośnik tudzież stację warto odpowiedzieć sobie na kluczowe dwa pytania.  (…) Dalszy ciąg artykułu znajdziecie na naszym forum. Zachęcamy do dyskusji :)

Dodaj komentarz