Przypomnijmy, nowa aplikacja, która niedawno pojawiła się w App Store oraz Google Play to program umożliwiający wykonywanie połączeń VoIP w ramach abonamentu na telefon stacjonarny, usług świadczonych przez operatora kablowego UPC. Dokładny opis jak to działa wraz z informacją o potencjalnych zaletach możecie znaleźć w poprzednim newsie dotyczącym tytułowej aplikacji. W tym miejscu skoncentrujemy się na opinii z użytkowania oprogramowania. W moim przypadku dzięki usłudze mogę wykorzystać dodatkowy pakiet 240 minut, dzwoniąc bez dodatkowych kosztów na numery stacjonarne oraz komórkowe (PTK, T-mobile, Plus). Po uruchomieniu aplikacji (w trybie aktywnym) nasz telefon (względnie wyposażony w mikrofon PMP lub tablet – taki wariant także przetestowałem) dysponuje dwoma numerami: stacjonarnym (w technologii VoIP) oraz naszym natywnym, mobilnym numerem. Po wybraniu opcji łączenia via 3G można korzystać z dodatkowego numeru wszędzie, pamiętając o korzystaniu w takim scenariuszu z pakietowej transmisji danych (240 minut to około 350MB). Jak to działa w praktyce? Nie najgorzej, to znaczy nie ma problemu z połączeniem, trzeba jedynie pamiętać, że dość szybko (nie da się tego ustawić z poziomu aplikacji) trzeba odebrać, w przeciwnym wypadku program rozłączy nas, zapisując w logu połączenie, jako nieodebrane. Jakość nie jest mocną stroną tego rozwiązania. Dzwoniąc mamy wrażenie, że mówimy zasłaniając sobie usta dłonią – dźwięk jest przytłumiony, na szczęście nie ma żadnych trzasków, opóźnień czy innych błędów wynikających z transmisji via IP.
Sama aplikacja wywarła na mnie bardzo korzystne wrażenie. Jest prosta, przypomina do złudzenia firmowe oprogramowanie służące do dzwonienia, mamy kontakty, listę połączeń wykonanych oraz odebranych, wreszcie dostęp do poczty głosowej. Widać, że osoby odpowiedzialne za stworzenie programu bardzo dobrze orientują się jak to powinno wyglądać. Oczywiście w przyszłości można by wprowadzić parę dodatkowych funkcji (z licznikiem zliczającym połączenia wychodzące na pierwszym miejscu), jednak już teraz można pochwalić programistów za dobrą robotę. Program wydaje się stabilny (dwa razy nie mogłem wykonać połączenia – w pierwszym przypadku aplikacja poinformowała mnie o problemie z serwerem, za drugim razem program sam się zamknął), starałem się używać go dość intensywnie, sprawdzając jak wygląda ta kluczowa dla użytkownika sprawa.
Aktualizacja: jakość rozmów jest lepsza niż nam się początkowo wydawało (odpowiada tej, którą znamy korzystając ze stacjonarnego telefonu), natomiast zdarza się dość często rozłączanie z serwerem po dłuższym czasie korzystania z aplikacji. Aktywny (w tle) program informuje o braku połączenia, trzeba zamknąć aplikację i na nowo ją uruchomić (może to się wiązać z koniecznością powtórnego logowania). Dobrze by było, aby w najbliższej aktualizacji software wyeliminowano ten bug.
Podsumowując, jak wspomniałem we wcześniejszym newsie, to bardzo ciekawy sposób na reinkarnację stacjonarnego telefonu. Ten, w przypadku instalacji programu na kilku handheldach, w formie tradycyjnej słuchawki przestaje być potrzebny jednak sama usługa pozwala w wygodny sposób na wykorzystanie tego, co często było do tej pory niewykorzystywane przez abonentów. Powiedzmy sobie szczerze – obecnie dzwonienie czy odbieranie połączeń na numer stacjonarny zdarza się incydentalnie, rzadko, na co dzień intensywnie korzystamy z pakietów operatorów telefonii mobilnej. Fajną opcją jest to, że można przekształcić odtwarzacz PMP, tablet wyposażony w mikrofon w stacjonarny telefon (w przypadku darmowych hot-spotów będzie oczywiście możliwość wykonania połączenia). Dzięki temu można dzwonić oraz odbierać połączenia bez względu na to, z czego w danym momencie korzystamy… bardzo wygodne rozwiązanie. Możliwość uruchomienia usługi na trzech urządzeniach to duży plus (jeden numer). Myślę, że w 99% przypadków wyczerpuje to liczbę dostępnych u użytkownika handheldów. Sprawdziłem, jak sobie radzi iPod Touch w roli telefonu oraz Nexus 7. Oba urządzenia działały bezproblemowo, choć oczywiście dało się zauważyć, że telefon dysponuje znacznie lepszym mikrofonem (mikrofonami).
Mobilność numeru stacjonarnego to novum, daje to nowe możliwości – można przykładowo wykorzystać pakiet ze smartfonem do abonamentu pre-paid z dużym pakietem danych. Jeżeli uda się poprawić jakość połączeń oraz nieco rozszerzyć funkcjonalność to takie rozwiązanie będzie można uznać za modelowe dla wszystkich operatorów świadczących usługi triple play z telefonią stacjonarną w standardzie VoIP. Warto na zakończenie nadmienić, że Polska jest pierwszym z krajów, w którym wprowadzono tego typu funkcjonalność.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.