Jak dla mnie, podkreślam - dla mnie – tym razem Koreańczycy chyba nieco przegięli z awangardowym desingem. Nowy serwer muzyczny Astell & Kern to maszyna rodem z Monthy Pythona(zaj..sty skecz szpitalny, z porąbanymi łapiduchami w głównej roli, zresztą, umówmy się co nie jest zajebiste, co wyszło pod marką MP… … … no właśnie, każdy skecz to perła ) Czyli to co robi ping i niestety według mnie tak właśnie to, to wygląda. Jak maszyna co robi ping. No ale, może poza designem warto coś więcej napisać o serwerze, jakie są jego możliwości etc. Jest to niewątpliwie niezwykle zaawansowana konstrukcja, wystarczy popatrzeć na tylną ściankę (cholera, znowu skojarzenia z maszyną rodem ze szpitala, względnie sprzętem militarnym… to przez te płaskie powierzchnie i XLRy). Sprzęt pozwala na podłączenie wielu źródeł oraz wyprowadzenie dźwięku z serwera za pomocą zbalansowanych oraz niezbalansowanych wyjść. Jakby tego było mało, można wyprowadzić dźwięk do dwóch stref (zarówno via RCA jak i XLR), a bateria gniazd obejmuje wszystkie możliwe standardy cyfrowego przesyłu danych (łącznie z wejściami USB do podpięcia komputera, pamięci masowej, docka oraz złączami w standardzie XLR, BNC…). Na górze tylnej ścianki widać antenkę (WiFi), oczywiście znajdziemy także złącze LAN. Serwer zwie się AK500N, pozwala zapis muzyki o jakości 24/192 (czemu nie 384?) na dysku o pojemności 1TB (coś mało! Z drugiej strony jest SSD, co tłumaczy dlaczego 1TB a nie 3, tylko ile to będzie kosztowało!?) i trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku.
Prawy bok oraz ogólnie forma zdradza rodowód tego serwera… to nieco „podrasowany” PC (system typu HTPC), coś jak C.A.P.S Chrisa Connackera (serwery Coctail Audio nie są tutaj odpowiednikiem, bo to urządzenia nie będące pecetami od strony konstrukcyjnej – bliżej im do odtwarzaczy sieciowych). Z przodu widać napęd CD do zgrywania kompaktów, wspomniany bok to wyprowadzenia I/O typowe dla komputerów (audio jack, USB etc). Na górze zamontowano uchylny, dotykowy ekran do obsługi urządzenia. Tutaj też mam wątpliwości, czy taki element w ogóle jest potrzebny w dobie powszechności handheldów. Wystarczyłaby aplikacja, a tak musimy za ten panel (tablet? Niewykluczone że dawcą jest jakieś androidowe ustrojstwo) dodatkowo zapłacić. Oczywiście można strumieniować dźwięk z sieci (choć nie chwalą się jakie serwisy, poza radiem internetowym wchodzą w grę), korzystać z internetowej bazy Gracenote przy dodawaniu do plikowej kolekcji kolejnych albumów zgrywanych z CDA, względnie dodawanych z innych źródeł sieciowych. Na razie zgrywanie ograniczone jest do bezstratnego, nieskompresowanego zapisu WAV, pewnie niebawem się to zmieni, wraz z aktualizacją oprogramowania (FLAC, AIFF). Coś czuję, że w środku zastosowano jakieś aktywne chłodzenie (prawy bok zdaje się sugeruje takie rozwiązanie), za zasilanie odpowiada zwykły, impulsowy zasilaczyk, jaki stosuje się w kompaktowych pecetach (HTPC). Wyprowadzenie zasilania na zewnątrz może przynieść korzyści, ale w przypadku urządzeń audio o możliwościach brzmieniowych decyduje prąd jaki zasili układy, a tutaj może być jw. z tym różnie. Ceny na razie nie ustalona, obawiam się jednak że będzie to 10 a nawet ponad 10 tysięcy złotych. Odpowiednik złożony z bardzo dobrych komponentów to połowa tej sumy, zresztą przepis na taki, bardzo dobry komputer do audio, bez problemu znajdziemy w sieci (wspomniany serwer na ComputerAudiophile). Pytanie, jaki system napędza ten komputerek (Linux, może Android, coś innego?), jak będzie wyglądało wsparcie? To ważne pytania, na razie bez odpowiedzi… Poniżej galeria z opisem, która rodzi jeszcze więcej pytań (np. zdjęcie, które sugeruje że to dopiero początek i będzie cały system z własnym wzmacniaczem, …pre?, no system cały). Popatrzmy…
W takim towarzystwie prezentuje się dużo lepiej…
Za to trzeba będzie dodatkowo zapłacić, a przecież można by tak aplikacją, z handhelda, choćby z AK100II/120II/240 (Android)
No to zgrywamy. Pamiętacie Coctail Audio?
Niezła bateria! Widać, że to system typu HTPC (oczywiście bez tego kina, bo w tym wypadku mamy wyłącznie audio)
No nie wiem, takie coś mam w swoim wysłużonym Lenovo, dokładnie takie coś…
Stacjonarne audio by Astell&Kern. Oceniam że będzie trzeba dać jakieś 30-40 tysięcy za całość…
Ping…
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.