LogowanieZarejestruj się
News

Recenzja systemu RingO firmy Vogel`s dla iPada

Podziel się na:
  • Wykop
  • Facebook
  • Digg
  • Google Bookmarks
  • Blip
IMG_8608

Tablet firmy Apple doczekał się wielu dodatkowych akcesoriów, które pozwalają nie tylko bezpiecznie przenosić go z miejsca na miejsce, ale także rozszerzają jego możliwości, zwiększają funkcjonalność, a nawet pozwalają na wykorzystanie sprzętu w inny, nietypowy sposób. Do naszych rąk trafił zestaw startowy składający się z etui oraz mocowania firmy Vogel`s. Produkt dobrze charakteryzuje nazwa witryny stworzonej dla całego systemu: „tablet na ścianie”. To właśnie możliwość zawieszenia w dowolnym miejscu w domu/mieszkaniu dotykowej płytki stanowi główną cechę przetestowanego rozwiązania. Napisałem „system”, bo RingO to możliwość rozszerzenia podstawowej funkcjonalności (mocowanie plus etui) o szereg dodatków, takich jak stojak (który trafił do nas w komplecie), montaż samochodowy (do nagłówków), dwa dodatkowe mocowania pozwalające na swobodniejsze korzystanie z tabletu: wysięgnik oraz montaż uwalniający nas od konieczności wiercenia otworów (przydatne np. w wykafelkowanej łazience). Do tego dodatkowa pokrywka na ekran dla oryginalnego modelu iPada, przypominająca (bardzo) SmartCover, a nawet przewyższająca SC funkcjonalnością. Cześć z tych produktów będzie miała niebawem premierę (wrzesień, debiut na IFA), cześć jest już dostępna w sprzedaży. Oczywiście nie zapomniano o etui dla najnowszego modelu tabletu Apple. Dzięki odpowiedniej konstrukcji nie ma problemu z założeniem wspomnianego SmartCover – całość tworzy całkiem zgrabny zestaw w pełni zabezpieczający sprzęt przed uszkodzeniami, a dodatkowo pozwalający na wygodne korzystanie (np. podczas wprowadzania tekstu). Poza tym producent przewidział dedykowane oprogramowanie: aplikację WallTimes. Do redakcji trafiła wersja dla oryginalnego modelu iPada, na razie nie ma u nas w dystrybucji wersji dla „dwójki”, można ją jednak bez problemu kupić, choćby na Amazonie. Postaram się zaktualizować niniejszy artykuł, gdy tylko trafi do mnie ten zestaw, poza tym postaram się w miarę możliwości sprawdzić wspomniane powyżej dodatki… innymi słowy do RingO jeszcze (na krótko) powrócimy. Na marginesie, firma Vogel`s to znany producent akcesoriów dla płaskich telewizorów, jedna z wiodących firm w branży naściennych mocowań dla HDTV. Jak widać, „za wieszanie” iPada wzięli się profesjonaliści.

 

 

Zestaw startowy, czyli: „tablet na ścianie”

Z pudełka wypadnie krótka instrukcja zawierająca opisany za pomocą obrazków system Vogelsa, specjalne okrągłe mocowanie, będące kluczowym elementem systemu oraz etui przeznaczone dla pierwszego modelu iPada. Poza tym osobno można kupić kompatybilny stojaczek / nóżkę. Do nas trafił ten element w wersji OEM (:P). W ogóle każdy z elementów można w razie czego kupić osobno, kompletując sobie zestaw wedle własnego uznania / potrzeb. Samo etui wygląda solidnie, wykonane jest z dobrego jakościowo tworzywa, odpowiednio wyprofilowane, jest dość lekkie, umożliwia po założeniu pełen dostęp do przycisków, portów iPada. Samo zakładanie nie jest zupełnie bezproblemowe – umieszczanie tabletu wymaga trochę cierpliwości. Być może jest to kwestia wprawy, ale całość jest dość sztywna, twarda, zastosowanie nieco miększego materiału (na bokach) ułatwiłoby zadanie. Zaletą jest niewątpliwie to, że tablet włożony do etui na pewno z niego nie wypadnie, nie ma na to szans. Z tyłu znajduje się otwór pozwalający na szybki montaż oraz obracanie zamontowanego na ścianie (tudzież stojącego na biurku, gdy zdecydowaliśmy się na stojak) iPada. Niewielki, metalowy element mocujący pozwala za pomocą zatrzasków nie tylko pewnie zamontować iPada, ale także szybko go wypiąć.  Stojaczek dzięki dwóm, asymetrycznym nóżkom, pozwala na wygodne (i pewne) ustawienie tabletu w pionie oraz w poziomie.  Całość jest banalnie prosta w obsłudze, umożliwia dowolną aranżację. Rzecz jasna dla kogoś, kto nie chce wieszać tabletu na ścianie, omawiany produkt może wydawać się zupełnie bezużyteczny, ale jak wyżej wspomniałem, w ramach systemu mamy stojak, możemy zamontować etui na ekranie (odwrotnie), całkowicie go w ten sposób zabezpieczając, co pozwoli przenosić sprzęt bez dodatkowych opakowań (dla estetów jest jeszcze SmartCover, albo pokrywka dla „jedynki”, którą ma w ofercie Vogel`s).

 

 

RingO jako część inteligentnej chałupy

No właśnie… pytanie: po co wieszać tablet na ścianie? Jeżeli ktoś chce zbudować sobie inteligentny dom w oparciu o handheldy Apple, odpowiedź na postawione powyżej pytanie jest oczywista – za bardzo niewielkie pieniądze można osiągnąć efekt zbliżony do tego, jaki uzyskamy w przypadku wyspecjalizowanych instalacji. Oczywiście automatyka nie zawsze jest kompatybilna z urządzeniami firmy Cupertino, na razie w najpełniejszy sposób da się sterować domowym sprzętem AV. Tutaj praktycznie nie ma tutaj ograniczeń, bo liczne aplikacje pozwalają na kontrolę urządzeń z DLNA/uPnP, dodatkowo możliwe jest zdalne połączenie z komputerami, sterowanie zestawami kina domowego, telewizorami, nagłośnieniem etc. etc. etc. W wariancie minimum tablet staje się multimedialnym odtwarzaczem (stojak, mocowanie do nagłówka w aucie, względnie ściana), pozwalając na odtwarzanie obrazu i dźwięku. Dzięki wspomnianemu oprogramowaniu tablet przeistacza się w ekranowy sterownik, może przesłać strumień audio/wideo, może też kontrolować całą domową elektronikę (z pewnością lepiej zagra nam nasze HiFi tudzież domowe kino). Apple rozwija swoją usługę bezprzewodowego przesyłu strumieniowego audio/wideo (AirPlay). Zarówno w oparciu o rozwiązania firm trzecich, jak i AP, da się zbudować wielostrefową instalację właściwie bez ponoszenia dodatkowych kosztów (prawie wszystko obecnie kompatybilne jest z Apple).

 

 

Poza multimediami jest rzecz jasna wiele innych zastosowań takiego „wpięcia” iPada w domostwo. Vogel`s oferuje darmową aplikację  WallTimes, będącą w istocie rozbudowanym zegarem z elementami organizera. To proste, estetycznie wykonane oprogramowanie nawiązuje do przedstawionej powyżej idei „smart house”. Można więc wykorzystać wiszącego iPada w łazience, relaksując się podczas kąpieli, mając dostęp do sieci oraz multimediów, w kuchni iPad przeistoczy się w pomoc kuchenną z timerem (5 niezależnych ustawień), dodatkowo rzecz jasna można skorzystać z licznych przepisów kulinarnych dostępnych na App Store, w sypialni będzie można ustawić sobie budzik (na cały tydzień, brrr), wyświetlacz dopasuje się do warunków, podświetlając obraz na tyle, aby był czytelny, a jednocześnie nie wprowadził nas w podły nastrój jaskrawo „dając po oczach”. W salonie, pokojach dziennych skorzystamy z zegara, z możliwością ustawienia kilku stref czasowymi, co pozwoli na szybkie rozeznanie czy nasz znajomy z BoraBora ma właśnie środek nocy, czy też można będzie trochę poczatować. Mimo prostoty, możemy liczyć na aktualizacje. Firma w żartobliwy sposób opisuje nowe możliwości, pisząc o dodaniu funkcji odliczania czasu, która pozwoli nie przegapić „Steve Jobs new keynote”, poza tym uwolni nas od ciągle zadawanego przez młode pokolenie w środkach lokomocji pytania: „a kiedy dojedziemy na miejsce”. Co prawda, szczerze wątpię czy dzieciaki będą zadawać jakiekolwiek pytania, wpatrzone w kolejny odcinek Ben10 tudzież wcielające się w postać niejakiego Ash`a z kultowego Evil Dead vel Martwe Zło, ale kto ich tam wie… WallTimes to estetyczne, proste ale użyteczne i funkcjonalne uzupełnienie oferowanego przez firmę Vogel`s systemu mocowań. Cała reszta z tysięcy dostępnych via App Store możliwości to wolny wybór użytkownika. O różnych możliwościach informuje nas sam producent na swojej stronie (RingO+).

 

 

No dobrze, to wieszać czy nie wieszać – oto jest pytanie

Wieszać. Nie tylko w ten sposób uzyskamy nową jakość, zabezpieczymy tablety przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, ale także będziemy mogli w każdej chwili… wykorzystać sprzęt w typowy, tradycyjny sposób, trzymając go w ręku w dowolnym miejscu, tam gdzie akurat będziemy chcieli przebywać. Dzięki pewnemu mocowaniu, funkcjonalnym elementom można w ten sposób faktycznie urzeczywistnić ideę wykorzystania dotykowej płytki wszędzie, także tam gdzie komputer sprawdzi się średnio (bo za duży, za gorący, za głośny, po prostu niewygodny). Pobędziemy się ewentualnych obaw przed umieszczeniem iPada (oraz Galaxy Pada, bo jak podaje producent system kompatybilny jest z produktami Samsunga) w kuchni czy w łazience. W samochodzie zamontowany z tyłu tablet dostarczy wystarczającą porcję rozrywki nawet podczas bardzo długich podróży, kiedy może i warto by było przeczytać jakąś książkę, ale… (dla pokolenia wpatrującego się bez przerwy w różnego rodzaju wyświetlacze, zawsze znajdzie się wyjście w postaci wbudowanego czytnika).

 

A ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?

Cena przed promocją zwalała z nóg. Wydanie trzystu złotych na ramkę oraz „przycisk do papieru” nawet u osób tankujących codziennie swoje karoce do pełna mogło wywołać niekontrolowany skurcz co po niektórych mięśni (zwany przez adeptów nauk medycznych szczękościskiem). Obecnie wszystko dostępne w naszym kraju elementy systemu są przecenione (-50%). Cena zestawu startowego wynosi 159 złotych. Innymi słowy nie jest horrendalnie drogo, jest tylko drogo. Za drogo? Każdy musi sobie indywidualnie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. W moim odczuciu jakość oraz pomysł zasługują na uwagę, to na razie zdaje się jedyny kompletny zestaw/system pozwalający na swobodne użytkowanie iPadów. Czy bez wad? O nieco utrudnionym montażu (dotyczy także stojaczka) pisałem powyżej. Można by się jeszcze przyczepić do grubości iPada (jedynki) w etui, ale jest to wypadkowa konstrukcji, gabarytów tabletu. Na szczęście dodatkowe „opakowanie” jest lekkie, nie będziemy więc marudzić, że nam się jakoś tak nagle bardzo ciężko zrobiło. Poza tym to bardzo fajny dodatek dla iPadów (względnie Galaxy Taba), całkiem funkcjonalny i użyteczny, który pozwoli na pełniejsze (lub jak kto woli, wygodniejsze) wykorzystanie posiadanego tabletu.

 

System mocowań dla iPada RingO firmy Vogel`s

Na plus
- pomysł (RingO)
- mamy komplet (a to jeszcze nie wszystko)
- system się rozwija (jak wyżej)
- jakość wykonania
- dobre zabezpieczenie iPada
- WallTimes

Na minus
- montaż iPada w etui wymaga nieco zachodu

- cena
- cena?
- cena

 

Autor: Antoni Woźniak

 

Dodaj komentarz